abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.7.2019 11:37 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LUKS - staci zasifrovat /home?
    Pokud je to pro případ krádeže, tak stačí šifrovat /home (případně i jen samostatné uživatele), swap (nikdy nevíte, co se do něj dostane) a pak další data, která by mohla někomu napovědět, co tam děláte (logy, nastavení, …). Když chcete utajit i používané programy, konfiguraci, atp., měl byste zvážit šifrování celého disku.

    Když si počítač někdo „půjčí,“ máte problém i když to je šifrování celého disku.

    Nezveřejňujte ani stará hesla

    Pokud používáte LUKS, stačí ukrást tzv. hlavičku LUKS, která obsahuje informace o šifrování a „skutečný“ šifrovací klíč. Když zadáte heslo (nebo jinak LUKSu předáte klíč), rozšifruje se klíč ve hlavičce a až tím druhým se šifruje celý disk. Když si změníte heslo, pozmění se pouze hlavička tak, aby byla zašifrována novým heslem, ale data na disku zůstávají šifrována stejným klíčem (tím, který je zašifrovaný v hlavičce).

    Pak z nějakého důvodu uveřejníte své staré heslo. Když si někdo „půjčil“ Váš disk/počítač a nakopíroval si LUKS hlavičku v době používání starého hesla, může ji pořád odemknout starým heslem a dostat se k Vašim datům.

    Typ plain

    Kromě LUKSu Linux má i typ plain. Doporučuji ho použít pro šifrování swapu. Velkou nevýhodou je to, že potřebuje velmi silné heslo, protože se vynechává celá šaškárna s LUKS hlavičkou a šifruje se přímo tímto klíčem.

    Tento typ nepoužívejte pro /home, pokud opravdu nevíte, co děláte. Naopak je vhodný pro šifrování swapu klíčem, který se při každém bootu vezme z /dev/urandom, takže při každám bootu se swap šifruje jiným „heslem“ (náhodná data).

    Pokud máte systém jako Debian, můžete to nastavit v /etc/crypttab (vizte cryptttab(5) ). Na gentoo to mám v /etc/conf.d/dmcrypt (tam to je včetně ukázek šifrovaného swapu a /home).

    Dočasné soubory

    Adresáře typu /tmp nebo /var/tmp je také dobré utajit, protože spousta programů si do nich ukládá docela citlivá data.

    Existují dvě možnosti:
    • Šifrovat (stačí typ plain s náhodným klíčem při bootu jako u swapu)
    • Držet dočasné soubory v RAM a swapu
    Já používám tu druhou možnost. Zde je kousek /etc/fstab:
    none /tmp             tmpfs size=16G,mode=1777 0 0
    none /var/tmp/portage tmpfs size=16G           0 0
    
    Souborový systém tmpfs drží data v RAM a swapu. Volba size= určuje velikost a mode= je nastavení oprávnění.

    První je pro dočasné soubory (4 GB RAM + 10 GB swapu stačí bohatě i pro dočasné soubory). Druhý je pro kompilace balíčků (opět moje RAM stačí).

    LUKS hlavička na jiném disku

    Můžete použít USB disk pro bootování a rovnou na něj uložit i LUKS hlavičku. Pak se oddíl (popř. celý disk) jeví jako plný (pseudo)náhodných dat. Problémem je ztráta/krádež USB disku – přijdete o možnost dešifrovat disk, pokud nemáte zálohu hlavičky.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.