abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.7.2019 11:37 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LUKS - staci zasifrovat /home?
    Pokud je to pro případ krádeže, tak stačí šifrovat /home (případně i jen samostatné uživatele), swap (nikdy nevíte, co se do něj dostane) a pak další data, která by mohla někomu napovědět, co tam děláte (logy, nastavení, …). Když chcete utajit i používané programy, konfiguraci, atp., měl byste zvážit šifrování celého disku.

    Když si počítač někdo „půjčí,“ máte problém i když to je šifrování celého disku.

    Nezveřejňujte ani stará hesla

    Pokud používáte LUKS, stačí ukrást tzv. hlavičku LUKS, která obsahuje informace o šifrování a „skutečný“ šifrovací klíč. Když zadáte heslo (nebo jinak LUKSu předáte klíč), rozšifruje se klíč ve hlavičce a až tím druhým se šifruje celý disk. Když si změníte heslo, pozmění se pouze hlavička tak, aby byla zašifrována novým heslem, ale data na disku zůstávají šifrována stejným klíčem (tím, který je zašifrovaný v hlavičce).

    Pak z nějakého důvodu uveřejníte své staré heslo. Když si někdo „půjčil“ Váš disk/počítač a nakopíroval si LUKS hlavičku v době používání starého hesla, může ji pořád odemknout starým heslem a dostat se k Vašim datům.

    Typ plain

    Kromě LUKSu Linux má i typ plain. Doporučuji ho použít pro šifrování swapu. Velkou nevýhodou je to, že potřebuje velmi silné heslo, protože se vynechává celá šaškárna s LUKS hlavičkou a šifruje se přímo tímto klíčem.

    Tento typ nepoužívejte pro /home, pokud opravdu nevíte, co děláte. Naopak je vhodný pro šifrování swapu klíčem, který se při každém bootu vezme z /dev/urandom, takže při každám bootu se swap šifruje jiným „heslem“ (náhodná data).

    Pokud máte systém jako Debian, můžete to nastavit v /etc/crypttab (vizte cryptttab(5) ). Na gentoo to mám v /etc/conf.d/dmcrypt (tam to je včetně ukázek šifrovaného swapu a /home).

    Dočasné soubory

    Adresáře typu /tmp nebo /var/tmp je také dobré utajit, protože spousta programů si do nich ukládá docela citlivá data.

    Existují dvě možnosti:
    • Šifrovat (stačí typ plain s náhodným klíčem při bootu jako u swapu)
    • Držet dočasné soubory v RAM a swapu
    Já používám tu druhou možnost. Zde je kousek /etc/fstab:
    none /tmp             tmpfs size=16G,mode=1777 0 0
    none /var/tmp/portage tmpfs size=16G           0 0
    
    Souborový systém tmpfs drží data v RAM a swapu. Volba size= určuje velikost a mode= je nastavení oprávnění.

    První je pro dočasné soubory (4 GB RAM + 10 GB swapu stačí bohatě i pro dočasné soubory). Druhý je pro kompilace balíčků (opět moje RAM stačí).

    LUKS hlavička na jiném disku

    Můžete použít USB disk pro bootování a rovnou na něj uložit i LUKS hlavičku. Pak se oddíl (popř. celý disk) jeví jako plný (pseudo)náhodných dat. Problémem je ztráta/krádež USB disku – přijdete o možnost dešifrovat disk, pokud nemáte zálohu hlavičky.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.