abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.7.2019 10:01 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Write cache pre Sambu
    To se Max skromně zapomněl pochlubit, že se o tom na Ábíčku minimálně jednou dost výživně debatilo. Já to čtu až teď zpětně a musím smeknout.

    Vnímám rozdíl mezi perzistentní cache na SSD, a případně volatilní cache v RAMce. Oni SSDčka jsou IMO taky dodnes docela svině, jejich schopnost pobrat náhodný zápis je omezená a jejich životnost při random write zátěži není zrovna hvězdná.

    V té debatě padl taky názor, ke kterému jsem nezávisle došel i sám, že rozdrobené náhodné zápisy v podstatě moc nejde zrekombinovat do "skoro sekvenčního" zápisu tak, aby to mělo vliv na průchodnost při zápisu na točivý disk. Prostě ten náhodný traffic bude i po setřídění natolik rozházený, že to disku reálně moc nepomůže optimalizovat seeky. Další věc jsou zápisové bariéry (které možná ani nejde v konfiguraci vypnout) a tu rekombinaci v případě RAM-based cache zrovna bariéry dost hatí. Podotýkám, že u točivých disků má na účinnost rekombinace dost zásadní vliv, jestli jsou vespod točivé disky "desktopové" (za starých časů PMR Barracuda) nebo "serverové" (Cheetah). Serverové disky totiž škálují IOps při před-třídění náhodných seeků o něco líp. Běžný desktopový disk umí cca 75 random IOps, při před-třídění náhodných zápisů jsem pozoroval něco pod 180 IOps. Enterprise disk začíná na 170 IOps, ale pokud mu frontu před-třídíte, dostanete se někam na 600 IOps. Ta horní čísla jsou při hodně dlouhých frontách (10k náhodných transakcí napříč celou plotnou). Per spindle, na točivý disk. Je to zajímavé škálování, ale pořád je to žalostně málo, žeano... Ale může to být nakonec i víc, než kolik dává SSDčko, kterému jste už udávili volné místo v interní flash-based write-back frontě.

    Tzn. závěr pro mě je, že pokud řešíte ustálený tok skutečně náhodných zápisů, kdy si storage subsystém ani na chvilku neoddechne, tak Vám write-back cache nijak výrazně nepomůže - protože reálně nemá možnost, "odložit zápis na později, až přijde hluchá chvilka". Prostě potřebujete přiměřeně velký počet jednotlivých disků a nejlíp se vyhnout RAIDu, snad kromě RAID 1 nebo 10, pokud lze zároveň splnit kvalitní rozložení IOps zátěže mezi jednotlivé disky. Nakolik se to dá v dnešní době řešit SSDčky, to už nedokážu posoudit. A jakými SSDčky. SLC se v mainstreamu už prakticky nevyskytuje, vyskytují se MLC našponovaná všelijakými triky, nově je k dispozici 3D-Xpoint...

    Pokud se nebojíte žít na hraně, a potřebujete tu a tam zapsat sekvenčních 50 GB opravdu střelhbitě, zkuste si pořídit hodně RAMky (64 GB se dá dneska nacpat i do desktopového motherboardu) a poladit parametry dirty/writeback proměnných v /proc/sys/vm. Defaulty jsou totiž nastavené tak, že se RAMka pro write-back cache prakticky nevyužívá. Historicky jsem k tomu něco ublognul... už na to trochu sedá prach. Každopádně závěr tehdy byl, že ani při absenci bariér (syntetická zátěž; reálný zápis souborů tohoto luxusu nepožívá) se v Linuxu nejde obejít bez nějakého timeoutu, kdy nakonec přece jenom "spadne klec, pohár trpělivosti scheduleru přeteče, tříděná fronta degraduje na FIFO a všecko to jde do háje". Přestože típnete generátor zátěže, počkáte si třeba několik desítek minut / hodin / dní, než se velká RAM-based WB cache zapíše na plotny...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.