abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    1.7. 18:22 | IT novinky

    V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    1.7. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.7. 12:22 | IT novinky

    Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.7. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.7. 05:44 | Bezpečnostní upozornění

    Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    1.7. 05:22 | IT novinky

    Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    1.7. 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (6%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 339 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.7.2019 10:01 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Write cache pre Sambu
    To se Max skromně zapomněl pochlubit, že se o tom na Ábíčku minimálně jednou dost výživně debatilo. Já to čtu až teď zpětně a musím smeknout.

    Vnímám rozdíl mezi perzistentní cache na SSD, a případně volatilní cache v RAMce. Oni SSDčka jsou IMO taky dodnes docela svině, jejich schopnost pobrat náhodný zápis je omezená a jejich životnost při random write zátěži není zrovna hvězdná.

    V té debatě padl taky názor, ke kterému jsem nezávisle došel i sám, že rozdrobené náhodné zápisy v podstatě moc nejde zrekombinovat do "skoro sekvenčního" zápisu tak, aby to mělo vliv na průchodnost při zápisu na točivý disk. Prostě ten náhodný traffic bude i po setřídění natolik rozházený, že to disku reálně moc nepomůže optimalizovat seeky. Další věc jsou zápisové bariéry (které možná ani nejde v konfiguraci vypnout) a tu rekombinaci v případě RAM-based cache zrovna bariéry dost hatí. Podotýkám, že u točivých disků má na účinnost rekombinace dost zásadní vliv, jestli jsou vespod točivé disky "desktopové" (za starých časů PMR Barracuda) nebo "serverové" (Cheetah). Serverové disky totiž škálují IOps při před-třídění náhodných seeků o něco líp. Běžný desktopový disk umí cca 75 random IOps, při před-třídění náhodných zápisů jsem pozoroval něco pod 180 IOps. Enterprise disk začíná na 170 IOps, ale pokud mu frontu před-třídíte, dostanete se někam na 600 IOps. Ta horní čísla jsou při hodně dlouhých frontách (10k náhodných transakcí napříč celou plotnou). Per spindle, na točivý disk. Je to zajímavé škálování, ale pořád je to žalostně málo, žeano... Ale může to být nakonec i víc, než kolik dává SSDčko, kterému jste už udávili volné místo v interní flash-based write-back frontě.

    Tzn. závěr pro mě je, že pokud řešíte ustálený tok skutečně náhodných zápisů, kdy si storage subsystém ani na chvilku neoddechne, tak Vám write-back cache nijak výrazně nepomůže - protože reálně nemá možnost, "odložit zápis na později, až přijde hluchá chvilka". Prostě potřebujete přiměřeně velký počet jednotlivých disků a nejlíp se vyhnout RAIDu, snad kromě RAID 1 nebo 10, pokud lze zároveň splnit kvalitní rozložení IOps zátěže mezi jednotlivé disky. Nakolik se to dá v dnešní době řešit SSDčky, to už nedokážu posoudit. A jakými SSDčky. SLC se v mainstreamu už prakticky nevyskytuje, vyskytují se MLC našponovaná všelijakými triky, nově je k dispozici 3D-Xpoint...

    Pokud se nebojíte žít na hraně, a potřebujete tu a tam zapsat sekvenčních 50 GB opravdu střelhbitě, zkuste si pořídit hodně RAMky (64 GB se dá dneska nacpat i do desktopového motherboardu) a poladit parametry dirty/writeback proměnných v /proc/sys/vm. Defaulty jsou totiž nastavené tak, že se RAMka pro write-back cache prakticky nevyužívá. Historicky jsem k tomu něco ublognul... už na to trochu sedá prach. Každopádně závěr tehdy byl, že ani při absenci bariér (syntetická zátěž; reálný zápis souborů tohoto luxusu nepožívá) se v Linuxu nejde obejít bez nějakého timeoutu, kdy nakonec přece jenom "spadne klec, pohár trpělivosti scheduleru přeteče, tříděná fronta degraduje na FIFO a všecko to jde do háje". Přestože típnete generátor zátěže, počkáte si třeba několik desítek minut / hodin / dní, než se velká RAM-based WB cache zapíše na plotny...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.