abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (22%)
     (19%)
     (4%)
     (7%)
     (4%)
     (7%)
     (4%)
     (33%)
    Celkem 27 hlasů
     Komentářů: 4, poslední dnes 16:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.9.2019 08:26 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: co monitorovat na linuxu
    Já bych spíše poradil, co nemonitorovat. Dostanu se k tomu.

    Monitorovat by se mělo především to, co ten server má dělat. Pokud je to webserver, tak by se mělo monitorovat to, zda odpovídá dostatečně rychle a zda je obsah určité stránky správný (tj třeba si tam vložit nějakou značku a kontrolovat její přítomnost). Některé projekty mají přímo speciální stránku pro health check.

    Podobně u všech ostatních služeb, kontrolovat to, co mají skutečně dělat. IMAP server může odpovídat na portu, ale může tam být nějaký interní problém, takže třeba monitorovat i dosažitelnost nějaké zprávy.

    Ale rozhodně nemonitorujte souhrnné parametry typu load. To vám vůbec nic neřekne. Stejně jako zombie procesy (už někomu přišel warning na zombie?). Setkávám se s tím, že admini považují tyto veličiny za důležité a to především z toho důvodu, že každý tool pro monitorování je monitoruje by default. Jenže tyto veličiny tam jsou zejména proto, by ten výchozí template nebyl prázdný a aby se adminovi ukázaly nějaké grafy hned po nainstalování.

    Takže load ne, zombie ne, swap si vypněte, ať jej nemusíte zbytečně monitorovat. FS je určitě dobré monitorovat, místo i inode. Dostupnost po síti a potom jednotlivé služby.

    U těch služeb kontrolujte to, co jste schopen ovlivnit. Setkal jsem se s tím, že nějaký agent zjistil, že na stroji je DB a tak vesele monitorovat asi 60 interních hodnot. Admin jednak ani nevěděl, co ty hodnoty znamenají a řešil situace, které se řešit nemusejí jen na základě toho, že přišel warning. Takže monitorovat to, co jste schopen ovlivnit. Nedostatek místa na disku je jasná situace. Load vyšší než nějaké magické číslo není jasná situace.

    Ještě je taky dobré si ujasnit, na co ten monitoring potřebujete. Já se na to dívám z pohledu admina a mě zajímá, zda webserver servíruje stránky dostatečně rychle. Proto nepotřebuju sledovat zátěž jednotlivých cpu. Pokud to někdo chce z důvodu optimalizace aplikace, tak je to úplně něco jiného. Tam budou jiné metriky podle toho, čeho chce dosáhnout. Někde jsem zaslechl krásný citát: optimalizuj pouze to, co jsi schopen změřit.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.