abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Zajímavý software

    Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:22 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 03:33 | Zajímavý software

    Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    18.3. 18:22 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    18.3. 17:22 | Nová verze

    Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.3. 13:33 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    18.3. 03:55 | Nová verze

    Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1117 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    8.11.2019 19:09 KasheK | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Avahi - IPv6 Link Local + mDNS
    Přílohy:

    Ahoj linuxáci a linuxačky!
    obracím se na Vás s velkou prosbou o pomoc. Předem se omlouvám, pokud bude něco špatně srozumitelné / popsané, ale s linuxem jsem začal zhruba měsíc zpět a všechno se učím a je pro mě oproti oknům nové. V rámci školy máme předmět zaměřený na linux a já dostal za úkol vypracovat zapojení v účebně ( všechny PC linux only ) s Avahi a IPv6 only.

    Abych nastínil více co vlastně potřebuji udělat, tak mám za úkol připravit skript, který nahodí na všech mašinách Avahi a IPv6 link-local adresy ( + IPv6 normální adresaci, ale v rámci jednoho LANu bude komunikace pouze na link-local adresách ). Na něco málo jsem už koukal, ale pořád mi nejde do hlavy pár věcí ohledně avahi a skriptování na linuxu, proto se obracím na Vás, linux mágové, s prosbou o pomoc.

     

    Co se týče avahi, koukal jsem na pár stránek na gůglu a manuál v linuxu, ale moje angličtina není až tak skvělá a v češtině jsem žádný tutoriál na IPv6 Avahi nenašel. Jediné co bych potřeboval vysvětlit je to, jak mám správně nastavit konfigurační soubory Avahi ( avahi-autoipd.action , avahi-daemon.conf . nsswitch.conf ). Všechny dám do příloh.

    V konfiguráku avahi-autoipd.action je zhruba toto:

     

    set -e
    # Command line arguments:#   $1 event that happened:#          BIND:     Successfully claimed address#          CONFLICT: An IP address conflict happened#          UNBIND:   The IP address is no longer needed#          STOP:     The daemon is terminating#   $2 interface name#   $3 IP adddress
    PATH="$PATH:/usr/bin:/usr/sbin:/bin:/sbin"
    # Use a different metric for each interface, so that we can set# identical routes to multiple interfaces.
    METRIC=$((1000 + `cat "/sys/class/net/$2/ifindex" 2>/dev/null || echo 0`))
    if [ -x /bin/ip -o -x /sbin/ip ] ; then
    # We have the Linux ip tool from the iproute package
    case "$1" in        BIND)            ip addr flush dev "$2" label "$2:avahi"            ip addr add "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2"            ip route add default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||:            ;;
    CONFLICT|UNBIND|STOP)            ip route del default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||:            ip addr del "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2"            ;;
    *)            echo "Unknown event $1" >&2            exit 1            ;;    esac
    elif [ -x /bin/ifconfig -o -x /sbin/ifconfig ] ; then
    # We have the old ifconfig tool
    case "$1" in        BIND)            ifconfig "$2:avahi" inet "$3" netmask 255.255.0.0 broadcast 169.254.255.255 up            route add default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||:            ;;
    CONFLICT|STOP|UNBIND)            route del default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||:            ifconfig "$2:avahi" down            ;;
    *)            echo "Unknown event $1" >&2            exit 1            ;;    esac
    else
    echo "No network configuration tool found." >&2    exit 1
    fi
    exit 0


     

     

    má otázka zní, je potřeba v tomto skriptu / konfiguráku něco měnit pro rozběhnutí link-local IPv6 avahi?


    Další konfigurák, avahi-daemon.conf obsahuje toto:

    [server]

    #host-name=TEST1

    #domain-name=VSB.CZ

    #browse-domains=0pointer.de, zeroconf.org

    use-ipv4=no

    use-ipv6=yes

    #allow-interfaces=enp1s0

    #deny-interfaces=lo

    #check-response-ttl=no

    #use-iff-running=no

    #enable-dbus=yes

    #disallow-other-stacks=no

    #allow-point-to-point=no

    #cache-entries-max=4096

    #clients-max=4096

    #objects-per-client-max=1024

    #entries-per-entry-group-max=32

    ratelimit-interval-usec=1000000

    ratelimit-burst=1000

     

    [wide-area]

    enable-wide-area=yes

     

    [publish]

    #disable-publishing=no

    #disable-user-service-publishing=no

    #add-service-cookie=no

    #publish-addresses=yes

    publish-hinfo=no

    publish-workstation=no

    #publish-domain=yes

    #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2

    #publish-resolv-conf-dns-servers=yes

    #publish-aaaa-on-ipv4=yes

    #publish-a-on-ipv6=no

     

    [reflector]

    #enable-reflector=no

    #reflect-ipv=no

     

    [rlimits]

    #rlimit-as=

    #rlimit-core=0

    #rlimit-data=8388608

    #rlimit-fsize=0

    #rlimit-nofile=768

    #rlimit-stack=8388608

    #rlimit-nproc=3

    #disable-publishing=no

    #disable-user-service-publishing=no

    #add-service-cookie=no

    #publish-addresses=yes

    publish-hinfo=no

    publish-workstation=no

    #publish-domain=yes

    #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2

    #publish-resolv-conf-dns-servers=yes

    #publish-aaaa-on-ipv4=yes

    #publish-a-on-ipv6=no

     

    [reflector]

    #enable-reflector=no

    #reflect-ipv=no

     

    [rlimits]

    #rlimit-as=

    #rlimit-core=0

    #rlimit-data=8388608

    #rlimit-fsize=0

    #rlimit-nofile=768

    #rlimit-stack=8388608

    #rlimit-nproc=3

    něco málo jsem zde již vyeditoval, ale nejsem si zase jistý co vše jsou pro mne důležité parametry pro správnou funkčnost avahi.

     

    A jako poslední mám soubor nsswitch.conf, který obsahuje toto:

    passwd:         compat systemd

    group:          compat systemd

    shadow:         compat

    gshadow:        files

     

    hosts:          files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4

    networks:       files

     

    protocols:      db files

    services:       db files

    ethers:         db files

    rpc:            db files

     

    netgroup:       nis

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    • Mohl by mi někdo prosím česky zjednodušeně vysvětlit, co vše potřebuji změnit ?
    • Případně jak funguje generování IPv6 link-local adres a jak tomu mohu zabránit, abych použil jen mé vlastní?
    • Jak se nastavuje mDNS ? (tzn. kde přidám hosty v rámci mé domény do nějakého DNS listu?)
    • Potřebuji něco povolit ve firewallu, aby správně avahi šlapalo ? ( minimálně pro protokoly SMB, SSH , Telnet )
    • Nějaké doporučení na aplikaci monitorující provoz na síti ? Nejlépe asi s GUI.

     

    Případně budu moc rád za každé doporučení na nějakou literaturu zabývajíc se problematikou IPv6 + Avahi.

     

     

    Předem Vám moc moc moc děkuji! Budu rád za každou radu / doporučení :-)

     

    a přeji Vám hezký víkend!

    01001000 01000101 01001100 01001100 01001111 00100000 01010100 01001000 01000101 01010010 01000101

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.