abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 548 hlasů
     Komentářů: 25, poslední dnes 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.11.2019 15:15 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jde se připojit na pc přes VPN když nemám Veřejku?
    Jo, jde to! Na tohle se da skvelym zpusobem pouzit SoftEther. Je to velmi jednoduche, velmi vykonne a celkove je to neuveritelne mocny sitovy nastroj. Je to vlastne virtualizace site. Nekde na verejne ip adrese (pronajaty malicky virtual, nebo nekde u kamose, nebo v praci) si postavis server (to je na par tuknuti). Ten server umi spoustu zajimavych veci, ale nas v tomto okamziku zajima jen to, ze to je jakysi virtualni rack a v nem virtualni switche. Muze jich tam byt kolik jen chces a nemusi byt vzajemne nijak propojene a tedy jednotlive virtualni site od sebe mohou byt zcela oddelene. To znamena, ze se muzes klidne domluvit s nejakou skupinou lidi a vsichni pro sve site pouzivat jeden server (rozlozeni nakladu na virtualku) a pritom byt od sebe zcela oddeleni.

    Takze na verejne adrese mame tento virtualni switch a do nej "zapichnes" virtualni ethernet kabel (pobezi na nem softether klient) z toho pocitace, ktery je bez verejne adresy a je schovany nekde hluboko za sedmero sitemi a sedmero naty.

    Potom vezmes jakykoliv jiny pocitac kdekoliv venku - treba take za sedmero jinymi naty a pripichnes se do nej take klientem. A tim je mezi nima vytvorena virtualni ethernet sit.

    Podporuje to vsechny mozne os. Podstatne je, ze to je virtualni ethernet. Takze se na to pripojeni klientem a na jednotlive huby (switche) musis divat jako na kabel zapichnuty do switche. Jako kdybys v tom pocitaci mel sitovou kartu navic. V systemu ti na strane klienta (ten kdesi hluboko) vznikne vedle eth0 zarizeni tap_{zvolene jmeno}, takze napr. v debianu v /etc/network/interfaces tomu priradis nejakou ip adresu a az potom se na tu ip adresu muzes pripojit. Ve windows se ti mezi sitovkami objevi jedna dalsi sitovka a muzes tam cokoliv nastavovat tak jako u jakekoliv jine sitovky.

    Nemusis na tom mit ani tcp/ip a muzes na tom provozovat treba ipx/spx, nebo i vlastni protokol - proste to fakt neni ip vpn, ale opravdu ethernet se vsim vsudy!

    Pokud nechces na ten vnejsi pocitac instalovat nativniho klienta, tak i to se da, protoze jak jsem uz rekl, tak ten server umi spoustu veci a jednou z nich je i podpora nekterych vpn klientu - napr. ten z windows (l2tp - to uz ale musis provozovat tcp/ip a to stejne chces). Takze se muzes z venku pripojovat i bez toho abys mel nativniho klienta. Pokud mas tech virtualnich switchu definovanych vice, tak na kazdem z nich mas sve uzivatele, kteri se identifikuji jmenem a heslem. Jeden ze switchu je default, takze zadavas pri prihlaseni jen jmeno a heslo, ale kdyz se chces pripojit na jiny nez default (napr. je vice tech, kteri pouzivaji stejny server a pritom jsou od sebe oddeleni), tak zadavas username ve tvaru username@jmeno_hubu (muvim o pripojeni pomoci l2tp, jinak v nativnim klientovi primo volis hub ke kteremu se chces pripojit a pak zadavas uz jen jmeno a heslo).

    Kdyz propojis konkretni hub na strane serveru s fyzickou sitovkou (local bridge se to tusim jmenuje - to tlacitko, kde se to zadava), tak tim pripojis celou sit. Takze kdyz budes u sebe za sedmero routery a sedmero naty mit namisto klienta take server (nebo treba jen bridge), tak tim jedinym pocitacem pripojis uplne celou sit a nikdo dalsi z te site nemusi mit zadneho klienta vse je propojene hned. Takze takto muzes propojit 2 hodne vzdalene lokalni site mezi sebou a udelat z nich jedinou lokalni sit. A nemusi to byt ani na fyzickem pocitaci, ale muzes takhle pripojit celou sit treba jen virtualkou. A nebo naopak muzes vyuzivat existujici server, ktery pripojuje lokalni sit a na nem se vytvori hub jen pro tebe a ten neni nikam pripojeny a tedy nijak "neprekazi" stavajici siti, takze se takhle muzes klidne nasackovat na server, ktery uz nejakou sit propojuje a nijak jim nepolezes do zeli a ani oni tobe ne - nebudou o sobe vedet.

    Muzes takhle pripojit backup server do nejake cizi site aniz bys backup serverem pripojil sit kde bezi ten backup (tak to pouzivam ja casto). Muzes pripojit nejaky vzdaleny server nekde v cizi serverovne (treba pronajatou virtualku) do lokalni site a udelat z nej lokalni server. Muzes takhle odcestovat s nejakou ostrou cizi adresou do uplne cizi site (hodi se napr. tehdy, kdyz menis serverovnu a potrebujes za behu odlifrovat virtualku z jedne ciste do cizi - treba i za hranice zeme - a chvili pouzivat obe ostre ip adresy). Muzes takhle pripojovat notebooky obchodaku, putujicich kdekoliv po svete, a pripojit je do stavajici lokalni site. Nebo muzes sit vytvorit jen z externich pracovniku a jedinym timhle serverem mezi nimi vytvaret adhoc lokalni sit. Klient se jim pokazde pripoji automaticky a tak oni ani nemusi vedet jak se to zapina (kdyz jim to tak zkonfigurujes).

    K pripojeni k serveru nativnim klientem postaci jediny, jakykoliv, port. Takze se to da dobre dnatovat. Navic protokol uvnitr ma zamerne vypadat uplne presne jako https (tvurce tvrdi, ze presne takhle vypada), takze tim v pohode projdes i pres jakykoliv vychytraly firewall, pokud tento nezakazuje https provoz smerem ven. Navic je provoz silne sifrovany, takze je to bezpecne.

    Muzes propojovat i jednotlive virtualni switche mezi sebou (kaskada tomu rikaji) tak, ze se jednim hubem prihlasis do jineho a tim jsi mezi nimi natahnul ethernet kabel. Jdou s tim uzasne veci!

    Za me je to jeden z nejuzasnejsich sitovych softu a s timhle softem - tedy s touto virtualizaci site - se prodratuju kdykoliv kamkoliv a nic mi v tomto smeru neni svate. Umi to i takove veci, ze muzes filtrovat dhcp pozadavky mezi sitemi, abys mohl mit v kaze siti vlastni dhcp server, protoze bez tohoto filtrovani by odpovidal dhcp server vzdalene site. Takze jednoduche, mocne a vykonne. Nainstalovane hned.

    Jiste by se to dalo resit i jinymi zpusoby, ale tenhle zpusob je minimalne alespon skutecne nutne dobre znat a odzkouset! Rozvazuje to ruce! :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.