abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 575 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.1.2020 14:45 karciw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: levny notebook specielne na linux
    Mám celkem dobré zkušenosti s notebooky Dell Latitude e7440, za supr peníze je např. zde: https://www.levnapc.cz/notebook-dell-latitude-e7440-core-1.html - u notebooku je uvedena kvalita B, zde však opravdu spočívá jen v nepodstatné a čistě estetické minivadě - naprosto nevnímatelné opravě rámu (konkrétně tyto notebooky z této řady mi prošly pod rukama 2 ks) - musím říci, že dřív sem si nedokázal moc představit kupovat repas, rozhodně ale nelituji, od tohoto dodavatele jsem je dostal ve stavu jako nové (celkem 4 ks, co mi od něho prošly pod rukama), na druhou stranu od jiného dodavatele jsem notebook stejné řady 2x reklamoval (svítící bod na display a nefunkční dockovací port, podruhé opět nefunkční dockovací port - možná, že na to Delly trpí, protože 3 notebook od stejného dodavatele se špatně dobíjí z docku, to už sem neměl sílu tam jet znovu). Samozřejmě dodavatelů těchto repasů v ČR působí celkem hodně a výběr je velký, když se zagoogluje. K uvedení odkazu mě vedly osobní zkušenosti s tím e-shopem a konkrétně i touto "várkou"; supr cena za verzi se supr displayem (paměť a disk jde dořešit dobře svépomocí).

    Dokoupil bych tam ale paměť (já sám jsem spokojen s 8 GB, ale i 4 GB jsou OK), notebook má navíc možnost druhého disku (mSATA), který samožřejmě zesvižní celý notebook (případně si vyměnit hlavní HDD za SSD - banální akce pro lajka - po hardwarové stránce). Samozřejmostí je dock za pár stovek (plus má smysl vzít k němu druhý zdroj, samozřejmě silnější kvůli napájení periférii a docku - ale fungoval mi i ten dodaný k notebooku - tuším 60 W, který mám teď v baťohu", ve kterém notebook přenáším. (Doporučuje se min 90 W, občas jsou za supr peníz i 130 W).

    Řada Notebooků e7440 je dobře kompatibilní (Debian 9, Debian 10, Ubuntu) vše fungovalo vždy už po instalaci (wifina samozřejmě doinstalace z non-free), je svižný, má příjemný kvalitní display (1980x1040, samozřejmě je více verzí, na to pozor), dobrou klávesnici, dobré kovové zpracování. Kdybych chtěl větší display, uvažoval bych po této zkušenosti ještě o řadě M4800, či spíše M6800 - občas se objevují za super peníze.

    NEVÝHODY: na můj vkus se rád zahřívá, ale na to reaguje ventilátor celkem dobře a koneckonců stává se to jen při hrách a nebo v práci, když jedu na 3 monitory a mám otevřeno hafo záložek v různých prohlížečích a u toho stahuju z netu, nemá numblock (v kanceláři mám externí klávesnici na docku, doma mi občas mimo dock čísla chybí). Některé notebooky této řady mají celkem malý enter (klávesnice jde ale celkem dobře svépomocí vyměnit). Uvítal bych více USB portů na stranách (z celkem 3 ks USB 3.0 jsou dva vzadu). Verze s dotykovým monitorem jemně "podsvěcuje ze stran" při plně černé obrazovce, na druhou stranu jsem překvapený, že i ve standardním Debianu dotykovka funguje bezchybně už od počátku a občas ji používám (notebooky e7440 mám dva, jeden s a jeden bez).

    VÝHODY: Zvládá až 3 obrazovky (v práci mám tak 3 velké monitory a notebook je zaklapnutý na docku, samozřejmě funguje i jakákoliv kombinace do počtu 3 včetně integrovaného displeje). Jde domontovat druhý disk. Vše je skoro "lajcky vyměnitelné", samozřejmě pevný disk, paměť, ale celkem i ostatní komponenty - na netu spousta návodů. Přehledný a dobře nastavitelný BIOS, hardwarové tlačítko na wifi, tlačítka na zvuk, v neposlední řadě to je celkem elegantní fešák. Luxusně funguje touchpad, na trackball, též sice dobře fungující sem si zatím nezvykl - nikdy jsem ho předtím nepoužíval. Kupodivu mi nevadí ani 14" display (doposud jsem používal 17,3"). Volitelně podsvícená klávesnice (3 stupně), fungující speciální klávesy (nebo spíš kombinace - jas displaye, klávesnice, pause, prinstscreen, přepínání obrazovek, vypínání touchpadu...)

    Používám na práci a hry, Debian 10/Windows 10 a občas si hraju s jinými OS. Jsem nadmíru spokojen. Na linuxu uživatelsky dělám již přes deset let a u tohoto notebooku mám poprvé pocit, že asi vše funguje tak, jak má (samozřejmě na tom má velký podíl vývoj a posun v linuxu (jádře) atd.

    PS: Nerozumím moc těm narážkám několika možná zatvrzelých Lenováků, fakt si myslíte, že Thinkpady jsou o tolik lepší a Dell tak špátný? V čem? K této "polorecenzi" mě vede jedna věc; vždy, když jsem já hledal vhodnou volbu, musel jsem si těžce vyšlapávat cestičku a vše zjišťovat sám. Možná by linuxu pomohly pozitivní tipy na správné volby, kterých je jako šafránu. Většina z nás chce na linuxu jen prostě "počítačově" zpracovávat různé úkoly, ne být geeky a polovičními ajťáky "pionýry". Prostě jít, koupit dobré řešení, párkrát kliknout a už pracovat/případně si brouzdat netem a hrát hry :D. Od woken nás vyhání jejich "nepraktičnost, ošklivost a non-user-friendly přístup". Linux ale většinu lidí odhání zpět, přestože, když je dobře nastavený, tak má uživatelskou přívětivost na úrovni jablek při úžasné variabilitě na úrovni windows, protože do tohoto stavu to není každý svépomocí schopen dostat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.