abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Pozvánky

    Organizátoři konference LinuxDays ukončili veřejné přihlašování přednášek. Teď je na vás, abyste vybrali nejlepší témata, která na letošní konferenci zaznějí. Hlasovat můžete do neděle 7. září. Poté podle výsledků hlasování organizátoři sestaví program pro letošní ročník. Konference proběhne 4. a 5. října v Praze.

    Petr Krčmář | Komentářů: 8
    dnes 02:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 11.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 06:00 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. Vypíchnout lze, že v Plasmě byl implementován 22letý požadavek. Historie schránky nově umožňuje ohvězdičkovat vybrané položky a mít k ním trvalý a snadný přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.8. 20:00 | Nová verze

    Wayfire, kompozitní správce oken běžící nad Waylandem a využívající wlroots, byl vydán ve verzi 0.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Videoukázky na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.8. 04:00 | Komunita

    Před necelými čtyřmi měsíci byl Steven Deobald jmenován novým výkonným ředitelem GNOME Foundation. Včera skončil, protože "nebyl pro tuto roli v tento čas ten pravý".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    29.8. 18:33 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 156 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    29.8. 15:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.8.1. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.8. 12:11 | IT novinky

    Včera večer měl na YouTube premiéru dokumentární film Python: The Documentary | An origin story.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.8. 23:33 | Nová verze

    Společnost comma.ai po třech letech od vydání verze 0.9 vydala novou verzi 0.10 open source pokročilého asistenčního systému pro řidiče openpilot (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.8. 21:55 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (82%)
     (8%)
     (2%)
     (3%)
     (4%)
     (1%)
    Celkem 125 hlasů
     Komentářů: 9, poslední 28.8. 11:53
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    29.2.2020 11:56 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Společnost AMD u svých procesorů Epyc řady 7002 škáluje výkon/cenu mj. počtem jader, dosahovaných taktů(base/boost), maxima TDP, průchodností(suma IF), efektivním memory bandwith. To je kromě jiného důsledkem počtu použitých chipletů (počtu použitých CCX/jader v nich), z čehož vyplývá i celková velikost L3 cache. Maximem je využití osmi chipletů(2 CCX/chiplet ) s celkem šestnácti CCX(4 core/CCX) tj. 64core a 256MB L3 cache.

    16-core EPYCy řady 7002 jsou dostupné v několika variantách (neuvažuji teď modely s P na konci, určené pro single SP3 socket).

    Například model 7282 disponuje 16-core a 64MB L3 cache (při pravděpodobně platících pravidlech, že L3 cache se z CCX vždy použije celá a v CCX musí být aspoň jedno aktivní jádro) to znamená použití 4 CCX. O tomto modelu se hovoří jako o quad-channel oriented (i když centrální die umí fyzicky obsloužit octa-channel, průchodnost asi prakticky odpovída quad-channel).

    Vyšší model 7302 disponuje 16-core a 128MB L3 cache (--"--) což znamená využití 8 CCX(po dvou aktivních core/CCX).

    Dle uniklých informací z firmware MB ASUSu se údajně očekává uvedení dalšího modelu. Model 7F52 při 16-core má disponovat 256MB L3 cache (--"--) což znamená využití 16 CCX (v osmi chipletech). Tento procesor bude mít tedy v každém CCX aktivní pouze jediné jádro. Měl by disponovat značně vysokým TDP 240W (na 16-core) což naznačuje vyšší takty (údajně 3,5GHz base, boost neznámý).

    Díky pouze jedinému aktivnímu jádru v CCX bude veškerá komunikace s okolím asi probíhat přes IF, každé jádro bude mít svých 16MB L3 cache, ale paralelní(2-4) vlákna nad společnými daty v tomto případě nebudou profitovat z možnosti umístění ve společné L3 cache (jako při situaci s více aktivními core v jednom CCX) a každé jádro bude mít muset svou kopii dat ve své L3 cache. Pokud jsem to tedy pochopil správně. Cena tohoto 16-core bude asi značná (pravděpodobně přesáhne levnější Epyc 24c, můj odhad je tak 1300US$+),aspoń podle toho jak vysoce má být naceněn ekvivalentní model s 32c/256MBL3(který ani nedosahuje výrazně vyšších taktů). Díky pravděpodobně vyšším boost taktům (čistě má spekulace 4GHz+?) by mohlo jít o zajímavou alternativu k Tr 3xx0 (bez jeho omezení na 256GB RAM). Otázkou je dostupnost nabídky MB podporujících vyšší TDP, zvlášť pro 2S osazení (o PCIe 4.0 nemluvě).

    Otázka do pléna zní, pro jaký typ úloh očekáváte výkonostní profit u takto koncipovaného CPU tj. (1c/1CCX/16MB L3) a u jakých naopak dopad na výkon?

    Profit (proti modelům s více core/CCX a menší L3 cache) bych očekával u IO operací, u masivnějšího paralelismu (úspěšnější udržení datového contextu v cache), paralelizovaných úloh nad separovanými (na cache hladovějšími daty .. lepší cache-hit-ratio), úlohy citlivé na memory bandwith. U úloh/vláken probíhajících na společnými daty v RAM to možná bude kontrapoduktivní.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.