abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 519 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.4.2020 13:23 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: qemu + spice
    při použití Spice běhají windows lépe
    Windows vidí jen svůj virtuální hardware a o tom, jak na ně v tom virtuálu koukáte, neví nic. Pro vás je rozdíl v tom, že "Xkové okýnko" (tj. SDL výstup) na vás po spuštění vyskočí samo, zatímco u Spice ten proces Qemu, který jste spustil, bude jenom poslouchat na síti a vy navíc potřebujete Spice klienta, kterému řeknete, aby se k tomu Qemu připojil. Nějaký takový klient bude téměř určitě ve vaší distribuci k dispozici (stejně jako to Qemu).

    Jestli v tom bude rozdíl, to nevím - Spice má určitě velmi dobře vyřešené zachytávání kláves, takže třeba Alt+Tab vás nepřesune do jiného okna v tom Linuxu, ale přenese se to do Windows. SDL výstup možná umí to samé, ale sám jsem ho už několik let nepoužil, takže nevím. (Btw. tip pro používání Spice klienta - vstup z klávesnice se do VM přenáší jen v případě, že kurzor myši je v okně toho klienta.)

    Jinak když vidím ten příkaz, který spouštíte, tak nabídnu trochu teorie a trochu praxe.

    To, co tím příkazem děláte, je, že sestavujete hardware toho virtuálního stroje, jako byste sestavoval normální počítač. Ve vašem případě říkáte akorát to, že ten počítač má grafickou kartu "qxl" (-vga qxl), vše ostatní si Qemu doplní samo dle svých výchozích hodnot. To znamená, že si samo stanoví, jakou (zjednodušeně) základní desku používáte, jaký je na ní řadič disků a tak. V Qemu verze 3.1 je výchozí deska i440FX z roku 1996, na ní síťová karta e1000 a nějaký IDE řadič. No a jak je to dlouho, co jste viděl IDE disk? :-) Jo a ta síťová karta není nikam zapojená, to se ještě těšte, síť je samostatná kapitola :-)

    Tyhle výchozí hodnoty jsou k ničemu ze dvou důvodů - zastaralý hardware je ten první. Druhý je to, že obě ta zařízení jsou emulovaná, Windows si sice budou myslet, že pracují s nějakým existujícím hardware (a dost možná pro něj budou i mít ovladače), ale Qemu bude mít spoustu práce s předstíráním, že nějaký takový hardware existuje. Zapomeňte na to, že to bude mít nějaký výkon, u disku se - odhaduju - dostanete na 10MB/s sekvenčního zápisu a při práci s diskem to nejspíš bude dost nepoužitelné. Proto potřebujete ten hardware sestavit ručně:
      -machine q35 \
      -device virtio-net-pci,netdev=net-0,mac=00:1a:4a:08:00:01 \
      -device virtio-scsi-pci,id=scsi \
      -device ich9-ahci,id=ahci \
      -drive file=/home/martin/win7_64_clear.qcow2,if=none,cache=none,format=qcow2,discard=on,id=disk-1 \
      -device scsi-hd,drive=disk-1,bus=scsi.0,bootindex=0 \
      -drive file=/home/martin/Dokumenty/win7_SP1_64bit_cz.iso,if=none,cache=none,id=disk-cdrom1,readonly \
      -device ide-cd,drive=disk-cdrom1,bus=ahci.0 \
      -drive file=/home/martin/Dokumenty/virtio-win.iso,if=none,cache=none,id=disk-cdrom2,readonly \
      -device ide-cd,drive=disk-cdrom2,bus=ahci.1 \
      -nodefaults
    Spojte si to s tím, co už máte. Parametry -boot order a -cdrom vyhoďte a cestu k tomu qcow si upravte podle toho, kde ten soubor máte. Vysvětlení:

    Řádek 1 - použít základní desku Q35. Řádek 2 - přidat do VM síťovou kartu virtio. Pořád není nikam zapojená :-) . Řádek 3 - přidat do VM SCSI řadič virtio a (řádek 4) AHCI řadič z té základní desky - emulovaný, ale je to jen pro CD a Windows by jinak neuměly nabootovat. Řádek 5 - použít soubor win7_64_clear.qcow2 jako diskovou jednotku a (řádek 6) připojit jej jako SCSI disk na řadič. Řádek 7 - použít ten ISO soubor jako diskovou jednotku a (řádek 8) připojit jej jako IDE (SATA) CDROM na AHCI řadič. Řádky 9 a 10 jsou analogické, ten obraz si stáhněte odsud: https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/creating-windows-virtual-machines-using-virtio-drivers/index.html (hledejte sekci direct downloads, pak stable virtio-win iso) . Řádek 11 říká, že se do toho stroje nemají přidávat žádná další zařízení, které by tam Qemu přidalo samo (třeba floppy disk, pokud si pamatuju.)

    bootindex=0 říká, že se má bootovat z toho disku. Protože na něm nic není, tak se přejde na další jednotku v pořadí, což je CDROM s instalátorem. Až na disk instalátor něco nahraje, bude vám to už bootovat z něj. Kdybyste potřeboval vynutit boot z CD, protože na disku něco je, tak to z řádku 6 vymažte a přesuňte na odpovídající místo na řádku 8

    To druhé CD je s ovladači pro ten virtio hardware, instalátor vám totiž při výběru disku, kam se mají Windows nainstalovat, řekne, že nemá žádný disk. Je tam potřeba kliknout na "Nainstalovat ovladač" nebo něco takového a na tom CD s ovladači si najdete adresář pro vaši verzi Windows, 64bit, vioscsi. Nainstalujete ovladač, instalátor vidí disk, můžete v instalaci vesele pokračovat. Pak z toho CD bude ještě potřeba nainstalovat ovladač na grafiku a síťovku (adresáře qxl a NetKVM, pokud dobře vidím.)

    A poznámka na závěr - píšete jenom, že "občas potřebujete i Windows". Pokud je to na nějakou práci s textem nebo něco podobného, co nepotřebuje akcelerovanou grafiku, tak si s tím virtuálem asi vystačíte. Jestli to má být na cokoliv náročnějšího, tak to nebude žádný zázrak. Pokud se jedná o hry, tak na to zapomeňte.
    Quando omni flunkus moritati

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.