abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 813 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.9.2020 08:16 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odroid. HC2 + ext4, nebo BTRFS?
    a fsck jsem nikdy nepotřeboval
    No a? Samozřejmě, že u moderního filesystému typu ZFS nebo Btrfs nemá existovat fosilní nesmysl typu FSCK.
    A jak tedy zjistíte, že datové struktury FS přestaly být validní? A ještě lépe, jak je opravíte? (pak je samozřejmě k diskuzi, jestli by se při jakémkoli poškození neměl celý FS zrušit a udělat znova; osobně si myslím, že pro nějaký drobný problém je to overkill když máte fsck který ověří že to je po opravě v pořádku, ale chápu že by bylo samozřejmě lepší to celé zkopírovat na čisto; ještě důležitější samozřejmě je zjistit, proč se chyba stala, ale to prostě často nejde -- jádro máte aktuální, pustíte přes noc memtest, nic nenajde, a co dál)
    Kromě toho, co je to ta důvěra? Jsou to nějaká přesná data z většího testování? Nebo jsou to dobře zdokumentované algoritmy podpořené náležitými matematickými základy? Nebo jsou to jenom dojmy, anekdoty a plácání prázdné slámy?
    Jsou to anekdoty, často bohužel osobně prožité. Já mám za sebou konkrétně
    • degradovaný „RAID1“ lze rw připojit pouze jednou
    • corrupt leaf a následně fsck rekurzivně smazal /
    • vyrobil jsem soubor, jehož čtení vrátí I/O error, ale v dmesg nic není a scrub proběhne bez problému
    • FS je ve stavu že při každém mountu je potřeba udělat zero log
    (z důvodu nepoužití dvojího metru neuvádím problémy se snapshoty). To je asi tak o 4 zážitky víc než mám s ext4, navzdory tomu, že btrfs používám o dost méně.
    Na jedné straně se má ten moderní filesystém přece vždycky sám opravit a automaticky namountovat read/write, stůj co stůj
    To překrucuješ schválně, nebo fakt nečteš pozorně?
    Proč se ten očekávaný strach nevztahuje na "stabilní" Ext4, který má každé 3 roky své (už skoro) tradiční bugy se ztrátou dat?
    Ještě záleží na tom, jak složité je na ten bug narazit.
    Proč tomu očekávanému strachu nevadí, když data nejsou checksumovaná ani redundantní?
    Vadí, ale pokud si má vybrat mezi FS s checksumovanými daty ale historií podivných problémů a FS který nemá ani jedno (přičemž checksumuje disk, což je samozřejmě blackbox a kdo ví jaké jsou tam chyby, a redundanci dělá MD, což je naopak v pohodě), tak bere to druhé. btrfs ale furt zkouším a i na některých místech používám, a opravdu musím říct, že se problémy v posledních pár letech výrazně vyřešily. Ještě pár dalších let a třeba mu zase začnu věřit ;).
    Proč ten očekávaný strach nekřičí, že nemá copy-on-write a atomické snapshoty
    Křičí, a občas se mi stane, že si omylem něco smažu, a musím se vracet třeba k denní záloze, zatímco 5minutové snapshoty držené hodinu zpátky by byly super a snapshoty jsou hlavní důvod, proč btrfs chci.
    že u spousty use case dochází ke zbytečnému fyzickému kopírování víc dat, než by bylo potřeba
    Mám pocit, že tohle se u mě děje jenom když si chci něco zkusit s nějakým velkým souborem, kde by bylo vhodnější vytvořit snapshot než ho celý kopírovat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.