abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.10.2020 12:33 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flešnutí BIOSu z linuxu
    Ještě jedna, poněkud teoretická možnost: SMBios / DMI Bios má konkrétní "službu" (SW interrupt), pomocí které lze při příznivé shodě okolností DMI data nastavit. Konkrétně existuje starý tool smbcfg.exe od Phoenixu, který se na tuhle službu umí připojit a teoreticky umožní, ta data nastavit.

    Prakticky v nových BIOSech nelze spoléhat na to, že BIOS dovolí přístup pro zápis DMI oblasti. Jednak ten smbcfg.exe je od konkrétního výrobce BIOSu, jednak BIOSy mívají tuhle službu zamčenou proti zápisu.

    Mimochodem smbcfg.exe je pro DOS. Tak mě napadá, pokud seženete bootovačku DOSu, neměl byste od výrobce notebooku flashovací nástroj pro DOS?

    Občas u některých TW/CN výrobců PC hardwaru je k vidění, že DMI Data nejsou vyplněná. Konkrétně to může činit technické potíže v případě, že PXE option ROM dosazuje do DHCP dotazů jako UUID řetězec získaný z DMI, zvaný GUID. Nebo možná obráceně, to je jedno :-) Prostě cosi jako sériové číslo uložené v DMI datech, které má od výrobce BIOSu nějakou defaultní hodnotu 000100020003...0009 pokud si správně pamatuju. Takže když takových strojů pustíte v LANce víc, přestože mají unikátní MAC adresy, dostanou při PXE bootu od DHCP serveru všechny stejnou IP Adresu... což poněkud komplikuje diskless boot pro deployment operačního systému :-)

    Snažil jsem se toto v jednom případě řešit. Nepovedlo se mi vyrazit z výrobce DMIedit (pro editaci AMI APTIO image), ale zaznamenal jsem v jednom ojedinělém případě úspěch s následujícím postupem: - nejprve je třeba flashnout BIOS z image, který je "čistý" = má DMI data nevyplněná - pokud jsem dotyčný BIOS po flashnutí bootnul, tak na první pokus nastavení DMI dat toolem smbcfg.exe ZAFUNGOVALO! Při následujících pokusech už opět smůla = zamčeno. Ledaže jsem znovu flashnul celý panenský BIOS.

    Jinak na nové UEFI firmwary zřejmě zabírá balík nástrojů zvaný UEFITOOL, od nezávislého autora. Je třeba pořídit obraz flash čipu nastojato (toolem Flashrom) a tento soubor předložit UEFItoolu. Pokud řetězcovým vyhledáváním najdete DMI tabulku, dá se tato jako BLOB z image vyloupnout, upravit v hexaeditoru a vrátit zpátky. Začátky polí v tom BLOBu musíte nejspíš odhadnout... a každopádně to nefunguje na starší pre-UEFI BIOSy.

    Obecně nedoporučuji, zkoušet s BIOSem nějaké úplné harakiri. Ať si zbytečně nezcihlíte motherboard v noťasu jenom kvůli tomu, že si někde nesedl kontrolní součet. Pokud se nechcete bát, je dobré mít možnost flashnout BIOS ROMku "out of band" programátorem. Jedna věc je sehnat programátor, jiná věc je mít flash čip na motherboardu v patici (těžko) nebo k němu mít SPI header, kterým by šel programovat in circuit... odletovat flashku kvůli programování je už lehce krajní možnost (taky to jde, SPI flashky mají už pár let jenom 8 nožiček). Bohužel i SPI flashky se v průběhu let vyvíjejí. Původně měly úroveň logiky 3.3V, později 2.5V a dnes už asi i míň... tzn. kromě opruzu s paticí je opruz taky s elektrickým rozhraním (level shiftery pro různé hladiny napětí). A třeba Rayerův SPI dongle se připojuje na paralelní port - což dnešní mládež už prakticky nepamatuje :-) Pravda je, že sám Rayer na konci svého webíku zmiňuje levné čínské SPI dongly na USB...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.