abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Pozvánky

    Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.55.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 100 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:22 | IT novinky

    Craig Loewen na blogu Microsoftu oznámil veřejnou preview verzi WSL kontejnerů, tj. linuxových kontejnerů ve Windows Subsystem for Linux (WSL). Spouští se příkazem wslc.exe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 9 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Grafická aplikace Krokiet/Czkawka pro vyhledávání a odstraňovaní nepotřebných souborů (duplicitní soubory, prázdné složky, podobné obrázky, podobná videa, poškozené soubory a další) byla vydána ve verzi 12.0.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Jedná se o poslední verzi frontendu Czkawka GTK nad Czkawka Core. Uživatelům se doporučuje migrovat na frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Představena byla aplikace Cedinia pro Android využívající Czkawka Core. Dostupná je jako APK pro ruční instalaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 04:22 | Nová verze

    Po téměř třech letech od vydání verze 9 byla vydána nová verze 10 linuxové distribuce Mageia (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.6. 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.6. 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 2019 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.11.2020 14:35 x
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenIndianha - pfexec atd....
    Tak BSD umoznuje vetsi svobodu kodu i toho jak s nim clovek/firma nasledne naklada. Nemam problem s tim, kdyz si to nejaka firma uzavre. Podstatnejsi je to, ze v tom bezi kvalitnejsi kod/

    Problemy s podporou HW pozoruji u NetBSD/FreeBSD vice, ale to jsou casto takove hnoje, ze i Linux s tim musi provadet silene kouzla v ovladacich aby to vubec jelo :-) Ale je to levne no. V tomhle smeru mam obavu kam to smeruje ze stavu Microsoft only v 90 letech pres tlak Linux, BSD dalsich Unix-like do stavu ala Intel, AMD a podobne kdy dodavaji zdrojaky, podporu i nejake ovladace kdy se to preklapi do stavu Linux (RedHat/Oracle) only. A treba na Windows si pustim WSL nez resit nejakou virtualku, ale tady je zajimavy pohled od nekoho kdo byl 13 let v Google a ted presel do MS https://jmmv.dev/2020/11/wsl-lost-potential.html

    Uzivatele jako mysleno koncovi ty vubec nezajima co jim tam bezi, hlavne, ze jim to bezi. A neumi ovladat Windows, stejne jako Linux nebo BSD nebo Apple nebo Chrome OS. Tady je ale velka cast viny na strane vyvojaru obecne, kteri jsou utopeni ve svem svete feature a z kazdeho napadu maji Vanoce a maji pocit, ze tam vse musi nacpat a ze jsou vsichni jak oni

    Ty OS urcite neumrou, i Facebook, Ebay hleda vyvojare z BSD posledni dobou vice, Netflix taky bezi na FreeBSD. Komercni veci jako SAP to bych neresil vubec. Ti sleduji co rika Gartner a ten uz rika pres 20 let, ze BSD umira a nejak se mu nechce :-D Apple taky nevypada, ze vyhodi firewall z OpenBSD co pouzivaji, Google taky zatim nevypada, ze by chtel vyhodit z Androidu libc z OpenBSD, ostatni taky nevypadaji ze by chteli vyhodit OpenSSH a podobne. Teda pravda, RedHat ma zase tu svoji horecku a scp nahrazuje scp, na jehoz pozadi maji ale sftp a argumentuji diky jedne chybe, davno opravene, ze to je nebezpecne a tak. Pritom je to z jednoho a toho sameho baliku jako OpenSSH. Cili to zase jen smrdi tim, ze "open source" Linux chysta dalsi vendor lockin jako se systemd a komunita bude jen koukat jak suvy z nudli, ze jak je to mozne, kdyz jsme prece Free a RMS a GNU GPL zatimco si s nima firmy vytiraji zadek vice nez to kdy drive delal MS (i ten to dokonale zahral s Azure, WSL, OpenSSH v PowerShellu nebo moznosti prihlasovat se na Windows pres SSH klice :-D).

    Sranda bude, az Oracle zacne mit RedHatu plne zuby a proste ho koupi, to je vec co z obchodniho a marketingoveho hlediska cim dal vice hrozi vzhledem k tomu jak si lezou do zeli.

    Coz nas dostava k Solarisu, ktery je davno mrtvy. Ale nemuze za to ani komunita, ani jeho nekvalita nebo jeho nizka rozsirenost. Ale ciste a jen Oracle a obecne pristup firem, ktery se v historii open source neustale opakuje a drive nebo pozdeji to tak konci, jakmile se firmy pusti k jadru. Coz by si meli lidi vsimat u toho kdo je v Linux foundation a co za saskarny firmy delaji v Linux kernelu nejen v ARM vetvi.

    Ale jeste zatim dobre, obcas to uznaji jak to je :-D

    OpenBSD was Right - Linux Kernel Developer Greg Kroah-Hartman

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.