abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.8.2021 20:31 LarryL | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používat při šifrování disku HW šifrování AES na NVMe disku nebo na CPU?
    V tomhle se musím Samsungu zastat. Místo Živě doporučuji raději SvetHardware.cz nebo TomsHardware.com. Oba články jsou pochvalné, ve smyslu, že takto se to má dělat když je nutné kvůli výrobním komplikacím vyměnit důležitou komponentu. Samsung při změně 970 EVO Plus udělal:

    - vydal novou revizi datasheetu (kromě názvu controlleru se žádná technická specifikace nezměnila)

    - změnil vzhled krabičky

    - změnil Part Number

    - zvýšil SLC chache ze 42 na 115GB

    Mně se to zdá jako férové jednání od Samsungu. Samozřejmě, že kdyby to odlišil i nějakou drobnou změnou názvu, tak by to bylo super, ale i tak se to s jednáním WD, který SN550 změnil potichoučku, nedá srovnat. Navíc WD SN550 má SLC cache jen 12GB a pak ta rychlost hned padá oproti staré verzi SN550.

    Když se podíváš i na ty naměřené hodnoty z CrystalDiskMarku (nahoře je stará revize, dole nová), tak u prázdného disku výrazně stouplo náhodné čtení. Až u zaplněného disku na 84% je náhodné čtení zhruba stejné u obou revizí. V podstatě všechny hodnoty u nové revize stouply, pouze "Read Seq1M Q1T1" trochu kleslo.

    Takže, abys pocítil u nové revize nižší rychlost, tak bys musel pořád kopírovat soubory větší než 115GB. Do velikosti souboru 115GB je rychlost sekvenčního čtení i zápisu rychlejší. Tady je sekvenční a je tam i vidět ten nárust SLC cache.

    Tobě nepřipadá lepší ta nová verze? Osobně bych bral novou.
    naštěstí na Samsung kašlu, DDR paměti umí, ale SSD fakt ne (domršené firmware, nekompatibilní firmware, vadné serie apod.)
    Považuji Samsung za nejlepšího výrobce SSD, když nepočítám Intel Optane, který se už myslím běžným smrtelníkům neprodává, jen firmám. Jakou značku NVMe/SSD považuješ za nejlepší? A u rotačních disků kupuješ jakou značku?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.