abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.10.2021 10:54 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ako preverit funkcnost FTP kablu
    Hehe palec nahoru za rekordní délku ethernetové metaliky :-) Tohle fakt slyším poprvé.

    CAT5/5e/6/7 mají sice různou šířku pásma, a s tím by se dalo pracovat, pokud by byla řeč o nákupu nového materiálu. Zároveň mám ale pocit, že CATx kabely mají také definovaný *útlum*, širokopásmový, nenulový - na těch 100m vzdálenosti. A co jsem před lety zkoušel porovnávat různě kvalitní kabely, tak tenhle širokopásmový útlum byl cca shodný / dodržovaný, třeba v rozmezí 20% mezi prašivým levným kabelem a Créme dela Créme širokopásmovým CAT7. Takže s útlumem nic neuděláte a síťovky mají nějaký relativně pevný práh na RX level, pod kterým hodí ručník do ringu. A tuším mladší varianty Ethernetu (100Mb / 1Gb, v porovnání s 10Mb) mají jmenovitě RX "citlivější"/přizpůsobivější, takže pokud zajistíte kabel s extrémní šířkou pásma, není nikde řečeno, že zrovna 10Mb na tom poběží na mimózních vzdálenostech nejspolehlivěji :-)

    Pokud ten stávající FTP (neurčitý výrobce a model) nějakou dobu fungoval, a teď "fungovat přestal", tak vzhledem k tomu, že se pohybujete za hranicemi norem, nejspíš prostě kabel stárnutím ztratil něco málo ze svých dřívějších parametrů, čímž přestal fakticky vyhovovat reálným limitům Vašich benevolentních PHY portů (koncových zařízení).

    Na těch 100m nejde o přenosové zpoždění (rychlost světla) - to se tuším řešilo v half-duplexním režimu skrz huby. Ve switchované síti, navíc v plně duplexním režimu (vypnutá detekce kolizí) není třeba řešit časování. Na časování by totiž dojela i optika.

    Už tu psali jiní, že tahat metaliku na dlouhé vzdálenosti je nerozumné z hlediska soufázového rušení a taky z hlediska bezpečnosti.

    BTW pokud bych z nějakého důvodu trval na metalice, a chtěl bych co nejkvalitnější kabel, šel bych do CAT7 AWG23 (našel jsem i AWG22) kvůli ohmickému odporu (z něj plyne část útlumu a taky má vliv na PoE napájení) a hledal bych kabel s co největší šířkou pásma. CAT7 má také z definice jednotlivě stíněné páry, což je užitečné z hlediska úrovně přeslechů (vzájemné rušení mezi páry).

    Schválně čtyři příklady - doporučuji rozklepnout u každého kabelu hlavičku "typical values":

    Helukat 200A, Helukat 1200-7A, Helukat 1200, Helukat 1500 Gigový Ethernet kódovaný PAM-5 teoreticky potřebuje 80 MHz pásmo (0-80MHz), norma velí testovat kabely na 100 MHz = cokoli výš je pro gigový Ethernet pornografie. Výše uvedené kabely jsou CAT5e, CAT7a, CAT7e a CAT8 - ale když se podíváte na parametry na 200 MHz, je to asi 24 vs. 21 dB na 100 m, tzn. rozdíl 3 dB. Na 100 MHz je ten rozdíl ještě menší. Tzn. ultra-kvalitním kabelem na 240m dosáhnete třeba 6 dB zlepšení. To je dvojnásobná amplituda napětí. Celkový útlum na 100 MHz na takto dlouhé trase bude přes 30 dB = asi 1/30 napětí, tisícina přeneseného výkonu. Ty nejlepší kabely mají také o fous hezčí near-end crosstalk.

    Takže pokud bych nechtěl tahat nový kabel, optický nebo metalický, nabízí se ještě nějaké SHDSL nebo VDSL2 extendery.

    Osobně v práci neřeším dlouhé kabely - ale na měření vaklů v konektorech a impedančních nepřizpůsobení mám primitivní generátor pulzů k osciloskopu. Rozdíly mezi různými kabely na tom vidět jsou. Graf útlumu a přeslechů trasy podle frekvence, pro certifikaci dle IEEE norem, z toho pochopitelně nedostanu, ale to ani není mým cílem a na hledání chyb v kabelech všeho druhu je to vynikající. Twist, koax, SYKFY, různé vařené nudle...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.