abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.11.2021 05:40 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generátor statických webových stránek - kde se o nem bavit?
    Díky za odpověď.

    Píšu to pro sebe, chci to na dělání vlastních blogů. Už jsem si prošel řadu generátorů, ale moc mi nevyhovovaly, nakonec jsem skončil (na nějakou dobu, skoro dva roky) u Pelican a Nikola, každý z nich má své výhody a nevýhody, ale já bych rád měl něco, co bude mít jak (pro mě zajímavé) výhody obou a ještě pár věcí navíc. Zatím mám sepsáno tohle (a asi ještě tak jednou tolik v hlavě):

    * RST soubory jako zdroj, nějaká metadata navíc v hlavičce (název, šablonu, datum založení a poslední změny (protože GIT datumy normálně neuchovává))
    * Adresářovou strukturu, tagy, kategorie??, roky a měsíce
    * možnost prostě stáhnout celou site, a aby pak fungovala i z lokálu
    * Statické indexy: ``index`` , ``index-00123``,  ``index-00122``, .. ,  ``index-00002``, ``index-00001`` 
        (nejstarší - takhle to má Nikola, indexy mají omezenou délku a (až na ``index``) se nemění 
        - když ``index`` 2x přeteče, tak se ze starší půlky udělá další pořadová číslo a ta půlka se odmaže
    * ``Last_modified`` a ``Last_published`` indexy s MOTD hlavičkama (teda s hlavičkama, které budu čas od času měnit)
    * Seriály (ale na to asi stačí podadresáře)
    	* k čertu, ono asi stačí mít TOP_MENU, subdirs a pwd jako navigaci a root directory jako speciální případ (a i tak bude generování závislostí děs)
    	* asi i nějaký ``make test`` a ``make check`` které otestují, zda je vše nové syntakticky správně a zda jsou nějaké ``broken links``
    	* asi i nastavovat čas změny generovaných ``*.html`` podle času změny ``*.rst`` (asi ne, protože HTML závisí i na okolních adresářích)
    	* ``hard-fail`` pokud je ve zdrojovém adresáři stejnojmenné HTML a ( RST nebo autogenerovaný cíl )
    * Držet strukturu adresářů
    	* a navíc case sensitive
    	* a directory first, files next
    * obrázky a příklady přímo v adresáři, který je používá, nebo někde podobně přirozeně (nevytvářet jednu šílenou galerii vedle, kam se nedá rozumně linkovat)
    * make, make upload (= typické použití)
    * generovat jen co se změnilo (proto make)
    * generovat cesty ``relativní``, čili ``../../index.html`` a podobně (kvůli stažení do libovolného adresáře)
    * stačí překládat ``*.rst``
    * generovat ``breadcumber`` = ``pwd`` menu
    * autogerovat ``last_changed`` a ``RSS``
    * nějak vymyslet, jak správně generovat tags/categories/years/dirs, aby aspoň tags/categories měly i popisky, ideálně celostránkové (ala wikimedia Category) a Tags/Categories měly jednořádkové
    	* možná přez templaty? ono se to pere s adresářovou strukturou ...
    		* možná .dirinfo a .deps ($CATEGORIES, $TAGS ...) a neházet do menu "skryté" soubory a adresáře
    * obrázky v nadpisech, jak z metadat, tak z adresáře a z RST souboru - teda téma, seriál a případné výkřiky
    * upoutávky (perex)
    * Psát průběžně dokumentaci a asi i dokumentaci/reportáž, jak jsem to tvořil
    

    No a chci si to napsat aspoň částečně sám, abych se v tom vyznal a dokázal to následně upravovat.

    Zatím mám makefile, který mi překopíruje struktury ze src/ do dest/, *.rst převede na *.html, vypreparuje metadata jako tagy a tak v build/ (aby to mohl dělat inkrementálně, nikoli celé znova) a prokousávám se https://www.devdungeon.com/content/restructuredtext-rst-tutorial-0 a už mi to začíná dávat smysl.

    Ale zaseknul jsem se u generování indexů pro tagy (a datumy a hlavních indexů), kde se mi to nedaří vymyslet pro make a vypadá to, že ten program rst->html bude muset načíst všechny tagy do nějakých polí/slovníků/... a tahat to z toho - což bude s přibývajícími soubory a adresáři stále větší objem dat (zatím beru jako odhad pro škálování hranici aspoň 1.000 rst (jako deník na 3 roky nebo tak) a 10.000 obrázků).

    (Ono to asi jinak nepůjde, ale stejně pořád přemýšlím, jak to nějak šikovně urovnat - přece jenom to okolo jde rozhodit na 12/24 jader a pak tu mám jedno místo, kde se to uprostřed musí sejít kvůli těm tagům a pak každý program vlastně bude načítat všechny tagy, aby u daného souboru mohl dělat "předchozí" a "následující". Možná to aspoň udělám nějak, aby se to četlo nativně a snadno. )

    Pro jednotlivé "weby" asi budu chtít trochu upravovat, hlavně teda v CSS barevné téma a obrázky do záhlaví/pozadí (chci osobní deník, http://micro-corner.gilhad.cz/ , stránky pro různé hry a tak podobně - a možná časem upravit téma celkově až se mi to, na kterém teď pracuju (ještě není na webu) znelíbí )

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.