abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.12.2021 09:22 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Archivace textu na CD
    Předpokládám archivaci dokumentů.

    Textový formát

    Prostý text nebo formát, který je prostým textem se značkami s relativně jednoduchou syntaxí: Markdown, rst, XML, HTML, JSON, YAML nebo spíš jeho podmnožina, nějaké vlastní formátování textu, záležitosti podobné e-mailu (tj. hlavička klíč–hodnota a tělo), …

    Kódování asi UTF-8. UTF-16 je celkem neúsporné (typický český text má ½ bajtů nulových) a musí se řešit endianita. Další kódování, jako např. ISO 8859-?, jsou sice jednoduchá, ale dost omezující.

    Jak zabalit a čím šifrovat

    Souborovým systémem na CD by měl být určitě ISO 9660. Názvy souborů by měly mít pokud možno názvy v 8.3 formátu.

    Pokud chcete text komprimovat (to dělejte jen pokud by to bylo opravdu nutné z důvodu nedostatečné kapacity disku), tak gzip pro dlouhodobější archivaci, pro osobní použití nebo použití v rámci nějakého podniku klidně bz2 nebo zstd (není na škodu k textu přibalit zdrojový kód nástroje pro kompresi, obzvlášť, jde-li o obskurnější formát jako zstd).

    Je nutné to balit? Pokud šifrujete a nechcete vystavit na disku veřejně metadata (tj. název souboru a jeho velikost), tak ano, balit, a to před šifrováním. Tar není špatný (jednoduchý formát, který je možné relativně snadno pochopit i bez specifikace). Dalším důvodem pro balení může být zachování oprávnění a dalších metadat (to nepředpokládám).

    Pár GPG klíčů (nebo jiných klíčů pro asym. šifrování) je pěkný, ale budete si muset dávat pozor na to, že pokud ztratíte klíč, přijdete i o tento archiv. Je šifrování opravdu nutné? Nepostačí jen fyzické zabezpečení disku („zavřít do trezoru“)?

    U těchto dat by asi bylo lepší symetrické šifrování heslem, protože to se snadno uchovává i na papírku. GPG to také umí (--symmetric).

    Pokud potřebujete mít více hesel, tak si vytvořte jeden náhodný a ten zašifrujte (jednou pro každé heslo) a každý tento šifrovaný soubor uložte na disk.

    Další možností je LUKS. Sice trochu nestandardní řešení, ale řekl bych, že je přinejmenším stejně rozšířený jako GPG. Řeší právě možnost víče klíčů.

    Nezapomeňte na to, že pokud přijdete o klíč, přijdete i o data.

    Pokud se bojíte, že klíč zapomenete, mužete druhý rozdělit na více částí a každou uložit na jiné místo. Potom budou data dostupná alespoň v případě, ze jsou dostupné všechny části druhého klíče. Můžete také vytvořit několik klíčů (pro různé varianty ztracení částí klíče) a ty uložit na příslušná místa. Existují i sofistikovanější (co do počtu klíčů úspornější) schémata, alr toto asi postačí. Např. takto (části příslušných klíčů jsou A, B, C a D:
                 Místo
           ┌───┬───┬───┬───┐
     Klíč  │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │
    ┌──────┼───┼───┼───┼───┤
    │   1  │   │ A │ B │ C │
    │   2  │ A │   │ B │ C │
    │   3  │ A │ B │   │ C │
    │   4  │ A │ B │ C │   │
    └──────┴───┴───┴───┴───┘
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.