abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Komunita

    Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:22 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:55 | Komunita

    Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:00 | Nová verze

    raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 18:33 | IT novinky

    Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 15:33 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 04:44 | Komunita

    Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:11 | IT novinky

    Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 22:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.4. 11:55 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (2%)
     (13%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1427 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.2.2022 16:01 ml
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sdílený disk pro dualboot Lin+Win
    S exfat mám vyloženě špatné zkušenosti. Ne že bych si ho vybral, ale svého času se takto naformátované prodávaly externí disky. O co jde je, že ta podpora ve windows neni úplně stoprocentní (mé zkušenosti jsou ovšem s win7 (a XP, Vista), s desítkama se to mohlo změnit), a když se na disku objeví chyba, tak ho windows ani nepřimountuje. Takže pak nejde udělat ani chkdsk. V lepším případě ho přimountuje readonly, takže se sice dá číst, ale nedá se opravit (protože médium je jen ke čtení). Nutno říct, že v linuxu jsem žádné problémy tohoto typu nezaznamenal, přišlo mi, že si s exfat poradí lépe, než windows.
    Jak šel čas a než jsem všechny disky (bylo to pár kusů, protože poté co jsem zjistil, že namísto zálohování trávím čas jen záchranou dat, tak jsem nové radši formátoval na ntfs) zmigroval, přišel jsem na to, že chyba vzniká když během kopírování na něj je disk odpojen ať už z jakéhokoliv důvodu (nejčastěji modrá smrt windows, ale může to být třeba omylem vypojený kabel, to jsem si pojistil, tak zbyla jen ta modrá smrt).
    Zapisovatelnost disku jsem obnoval tím, že jsem ho připojil k linuxu, stačilo tam zapsat libovolný soubor nebo vytvořit složku (prostě jakákoliv změna) a už ho zase windows znal jakoby se nechumelilo a kontrola chkdsk nenašla žádnou chybu. (Když o tom tak přemýšlím, je to stejný postup, jen s prohozením rolí win-lin jakým jsem pomáhal disku s ntfs se zotavit z dosažení desetimionové bariéry (pro jistý účel mám disk, kde potřebuju mít cca 25 milionů souborů, proto jsem na to narazil, už dvakrát)).
    Exfat teda dávám jen tam, kde si to situace vyžaduje (paměťové karty do videokamery, aby video nebylo nakousíčkované po 20 minutách). Pro fotoaparáty a kamery se zdá být exfat bez problémů, ale na externím HDD ho prostě po špatných zkušenostech nechci (i když jak jsem psal, ty se týkají windows, v linuxu je to zdá se bez problémů). Čili shrnuto a podtrženo, raději bych volil ntfs (a rozhodně radši, než exfat), i když má také svá úskalí (například zakázané znaky v názvech ve win (třeba otazník) linux dovolí; windows pak nezná lepší řešení, než takový soubor smazat; proč nemůže neplatné znaky v názvu jen vypomlčkovat, jako to dělal scandisk ve win9x, nechápu; pak je tu case sensitive, v linuxu Soubor není totéž co soubor a těch kombinací je daleko víc, ve windows je to totéž (byť windows 10 v tom přinesl nějakou inovaci) a oprava je zase stejná, smazání; proto kontrola (a hlavně oprava) disku je něco, čemu je potřeba se vyhnout, pokud se něco takového na disku ntfs vyskytuje; asi by se toho našlo víc, tohle jsou dvě věci, na které jsem si vzpomněl).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.