abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 875 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.4.2022 01:53 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sdílené disky jaký raid.
    Jak může bez atomicky udržovaných checksumů dat poznat konzistentní stav?
    Konzistentní stav se pozná tak, že jsou právě všechny obsazené bloky dosažitelné, všechny soubory mají čitelná metadata (jak bylo ukázáno), nejsou tam hardlinky na adresáře atd. Samozřejmě to není konzistentní stav z hlediska aplikací a toho že soubor co jsi někam uložil a poté úspěšně proběhl fsync tam taky najdeš. Ale většinou je dost jasně vidět kterých souborů se to týká (právě z těch metadat) a tedy co je potřeba obnovovat a jestli je to problém.
    Jinak souhlasím, že taková věc by neměla projít scrubem bez varování (a bohužel prošla).
    Protože scrub jenom zaručuje, že bloky, co jsme přečetli, jsou bloky, co jsme (někdy) před tím zapsali. V žádném případě nezaručuje, že obsah těch bloků je smysluplný, a bohužel ani příliš nezaručuje, že bloky jdou chronologicky. Bohužel se tohle málo ví, a leckdo říká "haha mám scrub, nepotřebuju fsck!", a je potřeba upozorňovat na to, že to tak není. A pak má na FS chyby, o kterých se nemá jak dozvědět, a narazí na ně až v okamžiku, kdy se třeba pokusí zapsat do nějakého souboru. (btrfs je dobrej že alespoň má nějaký fsck, ZSF pokud vím nemá vůbec nic)
    Nechápu ovšem, oč lépe by stejnou situaci ustál Ext4 a jakou by mi dal záruku, že jde opravdu jen o poškození metadat v nějakém adresáři a že nejsou poničené moje datové bloky.
    Nedal by ti takovou záruku (btrfs ti ji taky nedává, stejně jako se poškodily bloky s metadaty se mohly poškodit i bloky s daty), ale pro opravu bys nemusel použít nástroj, který má na začátku dokumentace tučné varování, že ho nemáš používat.
    A tohle^^^ platí pro Ext4 mnohem víc než pro Btrfs, že jo.
    Nevím proč by to mělo platit mnohem víc, napsal jsem nějaké důvody hovořící pro btrfs a nějaké pro ext4 a jejich přesné vyhodnocení by vyžadovalo v podstatě neproveditelnou analýzu konkrétního nasazení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.