abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.9.2022 09:05 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OPNsense - dhcp server & static IP
    Máš několik úrovní zabezpečení. Vezmu to obecně v globálním měřítku (jen základ), né jen ohledně dhcp serveru.

    1) prostý dhcp server

    Prostě jen zapneš na něčem dhcp a budeš přiřazovat. A můžeš přiřazovat IP dynamicky (stanice nebudou mít stejnou IP, jednou za čas se jim změní) nebo staticky podle mac adresy (na dhcp serveru nastavíš přidělování IP podle MAC)


    2) dhcp server + dhcp snooping

    DHCP snooping umí jen chytré switche, slouží k tomu, aby do sítě nepouštěl dhcp z jiného zařízení / portu, než tebou definovaného. Tj. na všech portech zakážeš propouštět DHCP komunikaci a jen na portu s DHCP serverem jí povolíš. Tím se trochu zvyšuje bezpečnost (nic v tvé síti nebude moci dělat dhcp server kromě tebou definovaného zařízení). Podmínkou to ovšem není.


    3) dhcp server + dhcp snooping + 802.1x

    802.1x slouží k ověřování stanic. Zařízení se připojí do sítě, ověří se proti 802.1x a port na switchy ho pak pustí do příslušné vlany. Je to tedy další úroveň ochrany síťové komunikace. Je k tomu potřeba server (buď řešení postavené na MS, nebo OSS jako třeba PacketFence) a switche, co podporují 802.1x.


    4) Další druhy zabezpečení síťové komunikace

    Mezi další druhy zabezpečení patří třeba IMPB (IP MAC Port Binding). Dále security nastavení, např. aby jeden port nemohl mít neomezeně mac adres (někdo ti může sundat celou síť tak, že si na svém zařízení/portu vygeneruje tisíce MAC a naplní tak tabulku switche a komunikace ti postupně zkape)

    Ve spoustě nasazení si vystačíš s bodem 2, úplně v klidu. Záleží samozřejmě na tom, kde to chceš mít a na případných potencionálních rizicích. Každopádně i pod 1 se běžně používá, já osobně mám třeba ještě na dost místech switche, co dhcp snooping neumí.

    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.