abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.5. 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    25.5. 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 961 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.9.2022 09:05 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OPNsense - dhcp server & static IP
    Máš několik úrovní zabezpečení. Vezmu to obecně v globálním měřítku (jen základ), né jen ohledně dhcp serveru.

    1) prostý dhcp server

    Prostě jen zapneš na něčem dhcp a budeš přiřazovat. A můžeš přiřazovat IP dynamicky (stanice nebudou mít stejnou IP, jednou za čas se jim změní) nebo staticky podle mac adresy (na dhcp serveru nastavíš přidělování IP podle MAC)


    2) dhcp server + dhcp snooping

    DHCP snooping umí jen chytré switche, slouží k tomu, aby do sítě nepouštěl dhcp z jiného zařízení / portu, než tebou definovaného. Tj. na všech portech zakážeš propouštět DHCP komunikaci a jen na portu s DHCP serverem jí povolíš. Tím se trochu zvyšuje bezpečnost (nic v tvé síti nebude moci dělat dhcp server kromě tebou definovaného zařízení). Podmínkou to ovšem není.


    3) dhcp server + dhcp snooping + 802.1x

    802.1x slouží k ověřování stanic. Zařízení se připojí do sítě, ověří se proti 802.1x a port na switchy ho pak pustí do příslušné vlany. Je to tedy další úroveň ochrany síťové komunikace. Je k tomu potřeba server (buď řešení postavené na MS, nebo OSS jako třeba PacketFence) a switche, co podporují 802.1x.


    4) Další druhy zabezpečení síťové komunikace

    Mezi další druhy zabezpečení patří třeba IMPB (IP MAC Port Binding). Dále security nastavení, např. aby jeden port nemohl mít neomezeně mac adres (někdo ti může sundat celou síť tak, že si na svém zařízení/portu vygeneruje tisíce MAC a naplní tak tabulku switche a komunikace ti postupně zkape)

    Ve spoustě nasazení si vystačíš s bodem 2, úplně v klidu. Záleží samozřejmě na tom, kde to chceš mít a na případných potencionálních rizicích. Každopádně i pod 1 se běžně používá, já osobně mám třeba ještě na dost místech switche, co dhcp snooping neumí.

    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.