abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.1.2023 18:49 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost zápisu raid-60
    Osobně žádné PCIe 4.0 NVMe nevlastním, takže praktickou zkušenost nemám. Trh dnes obsahuje prakticky jen PCIe 4.0 NVMe, NVMe 3.0 se doprodávají a NVMe 5.0 na trh teprve míří.

    Obecně asi lze říci, že NVMe s rychlejšími PCIe a FlashControllery více topí (chladiče bývají doporučené, nebo jsou integrované) a s pokročilejšími výrobními procesy flash pamětí se deklarovaný počet přepisů(životnost) snižuje.

    Udávané rychlosti sekvenčního zápisu platí typicky objemy do zaplnění pseudo-SLC cache (nevyužitý prostor TLC buněk kam se data prvotně zapíší v režimu SLC 1bit/cell) a následně v idle uloží do cílových buňek v režimu TLC (3bit/cell). Pokud nárazově zápisy objemově překonají volnou pSLC-cache klesá rychlost zápisu u slušných NVMe do intervalu mezi 1000-2000MB/s. Jednotlivé modely se také mohou lišit průběhem zotavení když toto nastane (do jaké míry se věnuje uvolnění SLC-cache, či případně zapisuje další data přímo v TLC režimu).

    Jinak samozřejmě platí asi neustále riziko, že u levnějších modelů s dobrou pověstí (starší recenze/hodnocení) výrobce změní organizaci flash pamětí (např. snížení počtu chipů), což vede k propadu výkonu.

    Pozor na to, že Samsung s oblibou označuje své TLC SSD jako MLC (MLC je multilevelcell, takže proč ne) a pouze hlouběji ve specifikacích uvádí, že jde o MLC 3-bit.

    Zdaleka bych se vyhnul QLC(PLC) SSD. U nich s nadsázkou řečeno hrozí, že se je za dobu jejich fyzické životnosti ani nepodaří zaplnit (narážka na pokles sustain zápisu do hladiny rychlostí x0MB/s).

    Na ten Kingston KC3000 jsem se díval také, v současnosti není cenou od Samsung 9x0 Pro zase tak daleko.

    Vypadá to, že u něj (KC3000 2TB) po zaplnění SLC-cache (110s x 7000MB/s) se drží zápis někde okolo 1500MB/s. https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/eyzdMmnE38fyrZSGgbPV2U-1200-80.png.webp

    Rozdíly v IOPS zase až tak moc neřeším, myslím si že ty jsou již pár let vcelku dostatečné (samozřejmě z pohledu člověka co začínal před 30ti lety na 125MB HDD s latencí 20ms).

    Ty Samsung 970 Pro jsem kupoval v průměrné ceně cca 6000Kč/1TB, takže mi všechny TLC přijdou docela laciné.

    Obecně bych ani u TLC nešetřil a volil mezi dražšími modely (Samsung 980 Pro, Samsung 990 Pro, WDC SN850, KC30000), vzhledem k očekávané fyzické/morální životnosti rozdíl v cenách není zase tak velký.

    Je mi líto, že žádný z výrobců neuvádí model SSD (či umožňuje uživatelsky změnu firmware), který by celé SSD provozoval jen v režimu pseudo-SLC. SSD by při stejných flash pamětech mělo cca 1/3 kapacitu, predikovatelnější zápis a patrně i delší životnost. Řadiče SSD toho prokazatelně schopné jsou (viz zápisy do pseudo-SLC cache).

    Tolik k tématu jak si nevybrat SSD. ;-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.