abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 558 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.1.2023 06:43 okbobcz | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ako sa v SQL riesi behanie po zaznamoch ako v DBF
    U souborových databází je to jednoduché a nativní. U SQL databází už je to o dost horší, a u aplikací s web přístupem jsou jen špatná a ještě horší řešení (pokud se snažíte emulovat přístup souborových databází). Pokud máte tlustého klienta, tak můžete používat kurzor, který alespoň v Postgresu umí přesun na konec tabulky, a pokud použijete obousměrný kurzor, tak můžete se vrátit i zpět na začátek. Celé je to náročnější než u souborových databází. Tam se iterovalo přímo nad souborem. U SQL to jednak není možné, a také se bere že je to nesmyslné - že většinou chcete pracovat s filtrovaným řazeným snapshotem. Navíc díky podstatně výkonnější podpoře víceuživatelského přístupu (souborové databáze měly klasické zamykání, dnes se téměř všude používá MGA, která redukuje blokující zámky), už databáze neví kolik přesně je v tabulce řádků, a opět se bere, že je to dost nezajímavé číslo, protože většinou budete pracovat s filtrovanými snapshoty.

    V praxi se setkávám se zákazníky, kteří emulovali interface souborových databází, a nějak jim to fungovalo s daty, které odpovídali velikostí těm souborovým databázím. Pokud ale například chtějí slučovat databáze, přecházejí skutečně na klient režim, kdy jedna databáze obslouží tisíce nebo desetitisíce uživatelů, tak mají dost velké problémy. Bohužel z mého pohledu neřešitelné.

    Doporučovaná cesta je zapomenout na klasické stránkování - pokud možno implementovat kontinuální stránkování, které vede na dotazy typu SELECT FROM xx WHERE hodnota > posledně zobrazená AND filtr ORDER BY yyy LIMIT 10.

    U tlustých klientů se používají holdable kurzory s asynchronně načítanými daty do gridu.

    Je zásadní si uvědomit, že u SQL databází klient server jde o úplně jiné paradigma. U souborových databází iteruji fakticky nad lokálním souborem (nebo semi lokálním) a je mi jedno jak dlouho a v jakém objemu. U SQL klient server databáze je základem rychlé aplikace omezit na minimum objem komunikace mezi klientem a databází. Jsou tam i jiná měřítka. Většina souborových databází měla maximální velikosti tabulek (případně databází v jednotkách GB) (nějaké lokální účetnictví mělo málokdy více než pár MB). U SQL databází jsou relativně běžné tabulky, které mají stovky GB.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.