abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:11 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:11 | Komunita

    Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:55 | IT novinky

    Internetový prohlížeč Firefox bude mít nové ovládací prvky pro umělou inteligenci, které umožní uživatelům vypnout vestavěné AI funkce přímo v nastavení prohlížeče. Jednotlivě půjde vypnout nebo zapnout automatické překlady stránek, generovaní popisného textu k obrázkům v otevřených PDF dokumentech, samoorganizaci tabů do skupin, náhledy odkazů s krátkým shrnutím a boční panel s chatbotem. Tyto možnosti v nastavení prohlížeče

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    včera 14:44 | IT novinky

    Desktopové prostředí KDE Plasma 6.6, která je právě ve fázi beta, nahrazuje stávající SDDM novým Plasma Login Managerem, který je ale pevně navázán na systemd. Plasma Login Manager využívá systemd-logind a další součásti systemd, které nejsou dostupné v operačních systémech bez systemd, jako je například FreeBSD, případně jsou linuxové distribuce Gentoo, Void Linux anebo Alpine Linux. Pro uživatele zatím stále ještě existuje možnost používat SDDM.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    včera 14:33 | Komunita

    Na webu komunitního setkání CSNOG 2026 jsou dostupné prezentace v PDF, jejich videozáznamy a fotografie z lednové akce ve Zlíně. CSNOG 2026 se zúčastnilo téměř 300 zájemců o vystoupení věnovaných správě sítí, legislativním a regulačním tématům nebo projektům z akademické sféry. Letos byly prezentace rozdělené do dvou treků, ve kterých se představilo 35 přednášejících. Setkání komunity CSNOG organizují společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence (AI). Informovala o tom na svém účtu na síti 𝕏. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota s prvky umělé inteligence Grok, sociální sítě 𝕏 či satelitního internetového systému Starlink. Tržní hodnota společnosti SpaceX dosahuje jednoho bilionu dolarů (20,6 bilionu Kč), hodnota xAI pak činí 250 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.2. 23:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byl odhalen supply chain attack na Notepad++: útočníci kompromitovali hosting Notepad++ a vybrané dotazy na aktualizace přesměrovávali na servery pod jejich kontrolou. Doporučuje se stáhnout instalátor a přeinstalovat.

    a1bert | Komentářů: 8
    2.2. 13:22 | Zajímavý projekt

    Francouzská veřejná správa má v rámci vládní iniciativy LaSuite Numérique ('Digitální sada') v plánu od roku 2027 přestat používat Microsoft Teams a Zoom a přejít na videokonferenční platformu Visio, hostovanou na vlastním hardwaru. Konkrétně se jedná o instance iniciativou vyvíjeného open-source nástroje LaSuite Meet, jehož centrální komponentou je LiveKit. Visio nebude dostupné pro veřejnost, nicméně LaSuite Meet je k dispozici pod licencí MIT.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    2.2. 12:11 | IT novinky

    Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi: 2GB verze o 10 dolarů, 4GB verze o 15 dolarů, 8GB verze o 30 dolarů a 16GB verze o 60 dolarů. Kvůli růstu cen pamětí. Po dvou měsících od předchozího zdražení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (25%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (30%)
    Celkem 746 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 19:50
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    27.3.2004 10:13 Cronin
    Rozbalit Rozbalit vše Redakční systém
    Takze placam nezmysly? Dakujem za upozornenie.

    Vidim rozdiel v pojme "vyvijat softver pod GPL" a "uvolnit softver pod GPL". Ak som JA SAM urobil softvare bez pomoci ostatnych, tak sa ho rozhodnem "uvolnit pod GPL", lebo ho povazujem 1) uzitocny aj pre inych a 2) trivialny na to, aby som sa ho pokusil predat a teda predpokladam, ze skor ci neskor uvolni podobny program niekto iny (kedze predpokladam jeho uzitocnost), tak preco by som to nebol ja a naulahcil niekomu inemu zivot? No a v takomto pripade by som aj tak uvazoval napr. o BSD licencii, namiesto GPL. Pod "vyvojom softveru pod GPL" si predstavujem to, ze chcem napisat program, ktory nenapisem sam, ale v spolupraci z inymi ludmi. GPL mi umozni 1) spristupnit svoju pracu inym (zakladom kazdeho projektu pod GPL je, ze niekto urobi pociatocnu netrivialnu cast a az potom ziada inych, aby sa pridali) a 2) zaroven mi zaruci, ze praca tych, co sa pridali, sa mi vrati a bude aj mne na uzitok.

    Ked niekto napise ovladac na sietovu kartu pre linuxove jadro, uvolni ho pre ostatnych. Tito "ostatni" napisu ovladace pre graficku kartu, zvukovu, etc. a opat ich spistupnie ostatnym. System je vyvijany komunitou, z prace kazdeho jednotlivca na linuxue maju uzitok vsetci pouzivatelia linuxu. Nikto (ani Linus) nie je schopny napisat cely linux, ale potrebuje spolupracu inych ludi, vela inych ludi. Toto je story o Linuxe (a nielen o nom).

    Leos potreboval redakcny system, tak si ho napisal. Leos nepotrebuje komunitu, aby mu s nim pomohla. Mozno by pomoc vital, ale dokaze kvalitu a funkcnost svojho prodkuktu udrziavat sam. Produkt, ktory vytvoril, rozhodne nie je trivialny (keby bol, nikto by ho po nom nechcel a kazdy, kto by ho potreboval, by si ho polahky napisal sam). Toto je story o tomto redakcnom systeme. Dufam, ze ste postrehli drobne "filozoficke" rozdiely, ktorymi sa tak ohanate.

    Pytam sa Vas: Ked Leos uvolni svoj redakcny system, co za to dostane od kazdeho, kto bude tento redakcny system pouzivat? Ked aj mozno dostane nejaku kladnu spatnu vazbu v akejkolvek forme (okrem dobreho pocitu, samozrejme), dostane viac, ako keby tento system dobre predal?

    Btw, nepochopil som, ako s tym suvisi "GNU". Narazali ste asi na GPL...

    Ja osobne som za to, aby pan Literak svoj redakcny system neuvolnoval. Prajem mu, aby sa mu ho podarilo velmi dobre predat, a aby tak ziskal hmatatelnu odmenu za svoju pracu na nom.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.