abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.9.2005 13:08 Stanislav Hájek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: stahovani dat z Siemens MC60
    Dobrý den!

    Před rokem mi rodiče koupili mobilní telefon Siemens MC60. Za tři měsíce na to jsem dostal i seriový datový kabel, bohužel, nikoliv originální. :-( USB kabel jsem však nikdy nezkoušel. Proto popíšu zkušenosti získané výhradně při práci se seriovým datovým kabelem, připojeným ke COM1.

    Co se týče instalace:
    V MS-Windows nikdy nebyl žádný problém.
    V GNU/Linuxu (Linux Aurox 10.3) také ne, ale chce drobné úpravy. Především, podle mojich zkušeností, aplikace scmxx a gscmxx pracují s MC60 velmi dobře, ale ne úplně. Práce s telefonním seznamem (Phonebooks) a s SMS je však perfektní. Stačí v Preferences nastavit rozhranní COM1 - ttyS0, či COM2 - ttyS1, přenosovou rychlost na 151200 baudů a uložit tlačítkem Save. Zbytek se funkcí se mi však nepodařilo nikdy rozchodit. Žádná škoda!

    Podobně např. v distribuci Danix 2004-08 bez problémů pracuje aplikace Kandy. Platí tu však jedna zásada: Trpělivost! Seriové rozhraní rozhodně nepatří k nejrychlejším a někdy je prostě nutné mu příkaz několikrát zopakovat! Nicméně - aplikace mobil zvládá.

    Mobilní telefon Siemens MC60 využívá virtuální souborový systém SieFS. Když GNU/Linux tento souborový systém naučíte, můžete do paměti telefonu přistupovat jako do diskového oddílu.

    Takže, postupoval jsem takto:
    1. Přihlásit se do účtu administrátora (root).
    2. Nejdřív je potřebné nainstalovat modul jádra souborového systému FUSE. Ten je možné stáhnout na adrese http://sourceforge.net/projects/fuse/. Zdrojové kódy rozbalit do lokálního adresáře a potom už následuje klasická troj(čtyř)kombinace: ./configure ; make ; make install ; insmod fuse (nebo modprobe fuse). Faktem je, že modul se po instalaci zavedl sám, což je možné ověřit lsmod | grep fuse.
    3. Na adrese http://chaos.allsiemens.com/siefs/ se dají stáhnout zdrojové kódy souborového systému SieFS, pod kterým prý spolehlivě pracují telefony Siemens S45, ME45, SL45, S55, SL55, M55, MC60, CX65, M65, C65, S65. Nevím, jak jiné, ale MC60 rozhodně ano. Zdrojové kódy rozbalit do lokálního adresáře a potom už znovu následuje klasická trojkombinace: ./configure ; make ; make install.
    4. Vytvořit přípojný bod, třeba /media/mobil nebo /mnt/mobil apod. a ošetřit přístupová práva podle individuálních požadavků.
    5. Připojit zařízení:
      mount -t siefs -o nohide -rw /dev/ttyS0 /media/mobil
      resp.
      mount -t siefs -o nohide -o baudrate=151200 -rw /dev/ttyS0 /media/mobil
    6. Nyní by měla být paměť mobilu připojena a připravena pro čtení i zápis v libovolné aplikaci.
    7. S ovladačem souborového systému SieFS dostanete i utilitu vmo2wav, sloužící na převod souborů z formátu *.vmo do formátu *.wav . Ze Siemensu tak vytvoříte diktafon (ne však z MC60). Soubory *.wav v mobilním telefonu Siemens MC60 jsou kódované takto: kodek Microsoft IMA ADPCM, mono (stereo snese, ale výsledek je žalostný), 4-bit, 8.000 Hz. Práce s nimi není otázkou specializovaných aplikací, ale volby vhodného kodeku. Např. aplikace Audacity tento kodek zvládá.
    8. Podobně pro práci s MIDI postačí libovolný sekvencer typu Rosengarden4 či MuSE; Cakewalk nebo Cubase rozhodně není podmínkou. Pokud vlastníte klávesový nástroj s podporou MIDI a vnitřním sekvencerem, bohatě stačí i ten. Důležitý je zachovat formát MIDI 0 a MIDI 1.
    9. Pro práci s grafikou je, podle mého názoru, GIMP naprosto ideální (a často nezbytný). Doporučuji vyzkoušet a nastudovat si hlavně používaná rozlišení a formáty (a kompresní metody).
    10. Pro stahování a nahrávání dat do- a z mobilního telefonu osobně upřednostňuji Midnight Commander před Konquerorem, ale volba je to jistě výsostně individuální.
    S pozdravem

    Standa

    Poznámka:
    Systém zámků v Linuxu neumožňuje, aby jedno znakové zařízení (dev/ttySx) používalo současně více uživatelů či procesů. Takže, buď práce v scmxx či gscmxx anebo přístup do paměti mobilu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.