abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    19.6. 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    18.6. 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.10.2004 08:37 Tomáš | skóre: 31 | blog: Tomik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to s mezerami v nazvu souboru?
    Nemůžu souhlasit. Viz můj předchozí příspěvek. Napsal jsem jednoduchoučký skript na nějakou hovadinu (dnes bych to psal jinak) a zklamalo to, když tam někdo předhodil soubor s mezerou. Přidal jsem ,,uvozovky'' (prostě "). Fungovalo to, dokud si uživatel nevymyslel název s uvozovkou. Dobře, dal jsem raději apostrofy, ale pak si uživatel dal do názvu apostrofy. Zase nefungovalo. Tak se dá přidávat středník, čárky, všemožné závorky atd. Samozřejmě si s tím poradí vyšší skriptovací jazyky jako Perl nebo Python, ale obyčejný BASH je jednoduchoučký a na hovadiny typu for i in `ls` do; něco udělej; done bohatě stačí a navíc to zvládnu zapsat přímo do příkazového řádku a nemusím otevírat soubor, napsat program, zavřít soubor a spustit. A ke každému smysluplnému skriptu (tj. napsání skriptu netrvá déle, než ruční provedení téhož) vymyslím název, který ho zbourá.

    Pokud si uživatel vyřeší svoje problémy sám, ať si dělá, co chce. Ale až přijde s prosíkem, že tamto mu nejde zkopírovat, tak nemám chuť pomáhat. A když mi pošle blbě pojmenovaný soubor, tak mám chuť trhat.

    Navíc tu nikdo ještě nenapsal, co se stane, když takový špekový soubor pošlu kolegovi v USA, který má M$ Wokna, která nemají potuchy o nějakých háčcích s čárkami. To, že já mám systém, který všechno zvládá, neznamená, že ho musí mít všichni.

    Stále klademe vyšší a vyšší nároky na techniku, což znamená vyšší a vyšší nároky na programátory, což zase znamená vyšší cenu SW. Navíc si člověk většinou neuvědomí, že sám těžce zaostává. Například já jsem ve škole kalkulačku neměl (tehdy byla docela drahá a moc toho stejně neuměla) a umím velkou násobilku a dělit velká čísla zpaměti nebo na papíře. Umí to dnešní maturanti?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.