abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:33 | Komunita

    Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 00:33 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | IT novinky

    Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 14:00 | IT novinky

    Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:22 | Pozvánky

    Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Pozvánky

    Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.

    VSladek | Komentářů: 0
    14.12. 00:44 | Zajímavý článek

    Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.

    |🇵🇸 | Komentářů: 39
    13.12. 04:55 | Zajímavý software

    Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.12. 16:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (35%)
     (48%)
     (20%)
     (17%)
     (23%)
     (15%)
     (24%)
     (15%)
     (18%)
    Celkem 468 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 11.12. 20:04
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.11.2004 17:39 Celaskon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Terabytove IDE pole
    Tohle bylo postly na nekde na internetu: 3TB IDE Software Raid-5 Server!!! ( post #1) I just finished a server build that involved a large amount of time, effort, and research to complete. I think the details are worth posting here for others to benefit. The Mission : Build a reliable and massively large linux file server for less than $1K/TB. The Result : 3 Terabytes of disk storage for $3100.00!!! Mission Accomplished!!!! System Specs: Used Unisys/ALR Server chassis (circa 1999) - 15 hot swap slots ***
    Used ASUS P4T-533 MB with 1GB RIMM 4200 RDRAM (6 PCI Slots) P4B @ 3.06Ghz
    2 Promise TX 133 ATA Cards
    2 Promise TX 100 ATA Cards
    2 Netgear GA-620 Fiber Gigabit adapters
    12 250gb Hitachi ATA-100 Drives
    This machine has a total of 12 IDE ports with NO interrupt sharing!!! You may think this to be impossible, but, I assure you, it works. After much trial and error, I discovered the key to get all of these cards to work together. Here is the deal.....Promise ATA adapters of the SAME model only have enough rom address space for two cards for a total of 4 ports.... more than two cards results in the machine locking up or not seeing the additional drives. However, other Promise models use different address space, but, also are limited to two cards for the same reason. Soooo, my servers IDE ports are as follows: 4 IDE ports on 133Tx2 Cards
    4 IDE ports on 100Tx2 Cards
    2 Ports on the motherboard IDE ports (Intel ICH2)
    2 Ports on the motherboard Raid ports (Promise 20276 in JBOD mode) I disabled every other on-board serial, usb, parallel, audio, etc...to free up as many IRQ's as possible. As far as IRQ's are concerned, I learned a lot about the idiotic way in which intel based architecture/bios assigns interrupts. I still do not understand it, only through luck did I discover a mother board that did not gang up a bunch of devices on 1 IRQ (which absolutely KILLS raids performance)----The ASUS P4T-533. I tried 9 other boards from Abit, DFI, Giga-Byte, IWILL, Intel, etc.... all of them had interrupt conflicts and other sharing related IRQ issues. Intel oem boards are the worst by far!!??!! The P4T-533 with bios revision 1007 boots with the following assignments: Video - IRQ 11
    On board IDE - IRQ 14/15
    Network Adapter - IRQ 4
    Network Adapter - IRQ 9
    Mass Storage Device - IRQ 3
    Mass Storage Device - IRQ 10
    Mass Storage Device - IRQ 12
    Mass Storage Device - IRQ 7
    Mass Storage Device - IRQ 5
    The important concept for linux raid is : 1 drive per channel ONLY!! Slave devices kill performance, and, in raid-5 disk groups, if one drive fails, it will most likely take the entire channel down including any slave devices....say bye bye to your data. So I needed a BIG case to house all of those drives, but, did not want to pay big $$$ to get one. Down to the local PC recycling warehouse I go. After digging for about an hour, I find in the corner, a big, black, Unisys/ALR Revolution Quad-6 Pentium-Pro Server with 16 hot swap slots (love those old tower servers), and, dual redundant 750 watt power supplies for $35.00....about 3 feet high and 18 inched wide. Total of 12 aluminum framed cooling fans. :-) Anyway, the key to finding an older, high-end server chassis, is the power supplies MUST have 3.3 volt outputs. Most older pre-ATX power supplies were 5 and 12vdc only. This chassis puts out 75 amps of current at 3.3 volts, 80 amps at 5 volts and 55 amps at 12 volts....more than enough, plus redundancy. The drive cages were fully populated with 2gb SCA SCSI drives. I removed the rails from all the SCSI drives, tossed the SCSI disks into the trash and mounted the rails on the big Hitachi's. The SCA backplanes on the cages came out with 4 screws exposing the back of the cages for the IDE power and data cables....Voila!!!
    Just like it was designed that way. I decided to use Redhat 9, 2.4.20-x due to the $hitty performance of 2.6.x software raid. After patching the kernel to use EVMS, I created the md device and made some volume groups. Formatting took a little over 7 hours, but, when I saw 3,046,233,510,000 bytes free, I felt it was worth 2 weeks work.....LOL

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.