abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 48
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.8.2005 04:33 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaká distribuce je vhodná na ADSL-ETHERNET-WIFI router ?
    Předem bych vás chtěl odradit od použití 486ky, jako router pro Wifi je to poměrně nevhodný. Dost wifi karet generuje hodně přerušení a tak pomalej procesor by tim byl zbytečně moc zaměstnanej (což se projeví v nižší propustnosti, laicky řečeno tim protáhnete míň megabitů za vteřinu. Doporučuju cokoliv lepšího, stačí i Pentium 75. Kromě toho některý wifi karty na 486kách vůbec nechoděj, protože potřebujou PCI sběrnici podle novější specifikace.

    Co se týká distribuce, tak na 800 MB vměstnáte cokoliv. Já osobně na svym serveru jsem celkem spokojenej s Fedorou Core 4. Dobře poslouží i Debian, hodně oblíbenej je i na můj vkus trošku masochistickej Slackware. A nebál bych se ani zatracovaný Mandrivy. Jejího předchůdce - Mandrake 10.1 - jsem na routeru provozoval asi dva roky bez sebemenšího problému, navíc Mandriva má sadu poměrně dobrejch textovejch průvodců (aspoň teda Mandrake 10.1 je měl, snad to nevyndali), který vám pomůžou všechno nakonfigurovat (včetně některejch ADSL modemů), což může bejt pro začátek výhoda, pokud se to nehodláte při instalaci učit a strávit tak nad tim tři měsíce.

    Výběr distribuce neni až tak podstatnej, odlišnosti většinou panujou jen ve struktuře konfiguračních souborů a v práci s balíkama (pokud vynechám ty ideologický žvásty o tom, že máme komerční a nekomerční distribuce).

    O prehistorický distribuce jako Redhat se asi vůbec nestarejte, protože jejich použití nemá žádnej smysl. Některý distribuce na 486ce nefungujou (vida, další důvod, proč koupit Pentium)

    Co se týká FTP, SMTP a firewallu, tady i na root.cz najdete spoustu kvalitních článků, který instalaci a konfiguraci takovejch služeb řešej, navíc je samozřejmě k dispozici dokumentace jednotlivejch programů.

    Úpravu rychlosti pro jednotlivý uživatele je možný řešit třeba přes HTB (viz články na root.cz), ale to už je o poznání složitější téma a doporučoval bych to nechat na konec, až bude vyřešený všechno ostatní, protože samotný studium nejzákladnějších principů HTB je u většiny jedinců záležitost několika dnů (je to poměrně těžký pochopit a někdo ani po třech dnech čtení dokumentace neni schopnej nic funkčního vytvořit).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.