Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 19:08
Domácí server
Mám, s Linuxem |
|
52% (681) |
Mám, s jiným OS |
|
4% (52) |
Nemám, ale plánuji |
|
20% (267) |
Nemám a nechci |
|
24% (313) |
Celkem 1313 hlasů
Vytvořeno: 30.1.2011 23:27
Tiskni
Sdílej:
hardware? ... hm ... a kam bys započítal virtuální mašinu?A k čemu slouží HW, na kterém ten virtuál běží? Je to kombo nebo jenom server?
a kam se počítá, když mám momentálně jeden stroj bez periferií, leží mi na něm data, a přes ssh si z něj pouštím desktopové aplikace?Server. Desktop je ten klient, přes který se připojuješ, ne?
Já chápu, že může být někdy problém tyhle dvě role odlišit, ale tvoje příklady jsou IMO úplně jasné. <rejp>Ty prostě musíš být kverulant za každou cenu.</rejp>
vyjma provozu toho virtuálu je to čistě desktop nicméně myslel jsem spíš to, jestli není zajímavější, zda jde o dedikovanou instalaci nebo o pár služeb na pozadí normálního desktopu, než zda to má každé svoji krabici ...hardware? ... hm ... a kam bys započítal virtuální mašinu?A k čemu slouží HW, na kterém ten virtuál běží? Je to kombo nebo jenom server?
ti klienti ... no jenže to není nic filozoficky blízkého LTSP apod., to mi prostě na desktopu umřel monitor chvilku potom, co jsem dostal notebook, tak jsem místo dokupování monitoru postavil počítač do rohu, a když potřebuju, tak si tam něco pustím ... nic jsem nepřeinstalovával, nepřekonfigurovával, logicky je to pořád desktop, akorát už si nesedám fyzicky k němu ... to se chceš striktně držet definice, že "server je počítač co poskytuje služby po síti", i když v rámci ankety se domnívám, že serverem se míní spíše v užším slova smyslu stroj veřejně přístupný na němž běží nějaké http, ftp, bittorent, smtp, jabber apod., a ne stroj, kde si soukromě pouštím kmail ...?a kam se počítá, když mám momentálně jeden stroj bez periferií, leží mi na něm data, a přes ssh si z něj pouštím desktopové aplikace?Server. Desktop je ten klient, přes který se připojuješ, ne?
nicméně myslel jsem spíš to, jestli není zajímavější, zda jde o dedikovanou instalaci nebo o pár služeb na pozadí normálního desktopu, než zda to má každé svoji krabici ...
to se chceš striktně držet definice, že "server je počítač co poskytuje služby po síti", i když v rámci ankety se domnívám, že serverem se míní spíše v užším slova smyslu stroj veřejně přístupný na němž běží nějaké http, ftp, bittorent, smtp, jabber apod., a ne stroj, kde si soukromě pouštím kmail ...?Anketa se ptá na „domácí“ server, já to proto pochopil tak, že je to prostě počítač, který nikdo nepoužívá „přímo“, ale právě jenom po LAN. Co přesně na něm běží už je jedno.
Anketa se ptá na „domácí“ server, já to proto pochopil tak, že je to prostě počítač, který nikdo nepoužívá „přímo“, ale právě jenom po LAN. Co přesně na něm běží už je jedno.no a já prvně vůbec o takovém neuvažoval, představil jsem si internetový server (WAN), spousta lidí využívá svojí domácí přípojku místo housingu někde v serverovně ... takže to je anketa tak trošku na pikatchu, jestli hází do jednoho pytle výše uvedené s nějakými hloupými krabičkami typu NFS/Samba server pro skladování filmů apod.
tak jsem místo dokupování monitoru postavil počítač do rohu, a když potřebuju, tak si tam něco pustím ... nic jsem nepřeinstalovával, nepřekonfigurovával, logicky je to pořád desktop, akorát už si nesedám fyzicky k němu ... to se chceš striktně držet definice, že "server je počítač co poskytuje služby po síti", i když v rámci ankety se domnívám, že serverem se míní spíše v užším slova smyslu stroj veřejně přístupný na němž běží nějaké http, ftp, bittorent, smtp, jabber apod., a ne stroj, kde si soukromě pouštím kmail ...?
To co máš v tom rohu je logicky server, protože nesedíš přímo na HW, ale daný HW ti přesto poskytuje služby. Na případnou otázku: "Jak nazvat HW, který poskytuje vzdáleně služby a přes to u něj někdo sedí" odpovím, že nevím . Tedy to záleží na úhlu pohledu, pro osobu, která využivá služby vzdáleně, je to server a netrápí ji, že na tom nefunguje akcelerace videa, zatímco osobu přímo u HW netrápí nefunkční samba, protože přistupuje přímo na FS.
Domácí server nemusí být vůbec veřejně přístupný. Na tomto bych tu definici nestavěl.
To co máš v tom rohu je logicky server, ...ehm, ehm, já vím, vždyť jsem to napsal (to se chceš striktně držet definice, že "server je počítač co poskytuje služby po síti"), ale není mi jasné, zda se anketa ptala na toto
Domácí server nemusí být vůbec veřejně přístupný. Na tomto bych tu definici nestavěl.viz výše, to je potom teda ale otázka, co to vůbec ten "domácí server" je ... server, který je doma místo v telehousu? server poskytující služby doma po LAN, jak píše kolega? ono vlastně dneska kdejaké blbé pojítko je server - minimálně DHCP, většinou i DNS (byť jen jako proxy) ... mají skoro všichni odklikat "Mám, s Linuxem" za tyto povětšinou právě linuxové krabičky?
Pro rypaly: nebudu si porizovat router s usb a sdilenim, kdo to zkusil vi, proc neJá to nezkoušel (ale přemýšlel jsem), proč ne?
tam DDR asi nebude. ... to by musel mit od dost novejsi desku nez je ten procesor aby uz podporovala DDR.Proč myslíš? V roce 2001 jsem kámošovi stavěl PC s Duronem 750 a 256 MiB DDR. Deska to byla ECS K7AMA se dvěma sloty pro SDR (100/133) a dvěma pro DDR (200/266).
http://www.motherboard.cz/mb/ecs/K7AMA.htm https://www.abclinuxu.cz/hardware/zakladni-desky/socket-a/ecs-k7ama
Apache2, MySQL, PHP5, ASP, Squid, DHCP3, BIND9 (master+cache), Postfix+PostGrey+Spamassassin+DKIM+ClamAV, Courier, OpenVPN server (+6to4 tunnel, radvd), ProFTPD (MySQL Auth-SASL), SAMBA, CUPSys, NFSd (backup), Shoutcast (stream+palyer) = soukromé rádijko, Asterisk (jako SIP ústředna), NTP server, MUNIN monitoring, FreeRADIUS, SNMPd, Jabber Server (OpenFire - Java), SSH.
Na obyčejném Atomu 330, 2GB RAM. Běží skvěle Samozřejmě
Intel Core i5, 8GB (málo ) RAM, 6TB disků = 3TB storage
KVM, PostgreSQL, bohužel stále i MySQL, SVN, Samba, Postfix, Dovecot (půjde pryč, maily půjdou do dbmail) a co já vím co ještě.
Porty jsou USB 2.0, aspoň rychlostně. Ale ten zdroj k tomu routeru je docela slabej...
Intel Pentium Dual-Core na 2.5Ghz (nejslabsi intel s virtualizaci ... malo zere), 2GB RAM, 2x1TB datovy disky, Fedora 14, KVM, Samba, SSH.
Postupem casu chci pridat Asterisk, webserver a spol., mailserver a databazovej server. To ale budou vsechno virtualni masiny v KVMku a skoro urcite pobezej na debianu. Nejspis to budou nakonec jen 3 virtualy, protoze je pro me lepsi mit web a db pohromade.
Fedoru pouzivam kvuli tomu, ze si hraju s KVMkem a jeji kombinace novejch kernelu a velmi slusnyho naladeni virtualizace je, co jsem vypozoroval, zdaleka nejlepsi. Na vsechno ostatni zustavam vernej Debianu, kterej ma podle me krasnejsi /etc a vubec se na servery hodi o dost vic nez cutting edge fedora.
Intel Pentium Dual-Core na 2.5Ghz (nejslabsi intel s virtualizaci ... malo zere)Ještě je slabší s virtualizací
Mám, deska: ECS K7S5A V3.1; procesor: AMD Duron 1300MHz RAM:768MB DDR; HDD:40GB Seagate. Pod os Ubuntu server na tom běží LAMP a 1-Wire meteostanice. V budoucnu snad i zabezpečovací/kamerový systém. Procesor se skoro pořád jen tak poflakuje, a víc než 2/3 RAM volné. Až na spotřebu kolem 100W by to bylo OK. V nejbližší době mám v plánu přejít na Intel BLKD945GSEJT + 1GB RAM + 500GB WD RE4 - spotřeba +/-25W. Další plán je FreeNAS na té samé sestavě akorát s 2x1TB WD RE4 a firewall IpCop na Alix 2D13 + CF karta - spotřeba +/-5-10W. A celý to krmit 185W FV panelem (spíš jen doplňkově, většina času to stejně bude ČEZu roztáčet elektroměr.) Abych nezapomněl běží mi na tom webhosting ( www.flegl.net ) - na 8Mbit/512kbit ADSL - jsem šílenec já vím, ale plánuje se lepší konektivita.
Znám, ale popravdě opisuju meteo.amut.net. Původně to začalo tím že sem googlil stránky běžící na RS Webcreator/Prime CMS, a po zhlédnutí této stránky jsem si vzpoměl že sem si kdysi postavil převodník COM<->1-wire a mám doma taky pár 1-wire čidel a už to začalo. Líbí se mě že to není jen o tom připojit koupenou meteostanici do USB, ale dělat si všechno sám.
Pokud by někoho zajímalo, tak na amaterskameteorologie.cz je registr českých amatérských meteorologů (aktuálně 109).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.