Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 03:28
Tak jsem začal číst seriál o KDE4 (1), (2), (3), (4). V průběhu vývoje jsem tuto verzi KDE taky párkrát vyzkoušel na vlastní kůži, včetně posledních KDE4.1 v beta verzích distribucí. Následkem toho jsem tak trochu ztracen. Co teď? Proč už KDE není KDE? Nevadí mi bugy. Ale ta filozofie ovládání je buď neskonale revoluční (a já konzervativní) nebo je naprosto pitomá.
Celé KDE4 na mě působí dojmem, že se tvůrci inspirovali u konkurence, a onu zbytečnost voleb dotáhli úplně do extrému. Tak důležitá součást jako je panel je téměř nekonfigurovatelná. Dokonce je to tak špatné, že je třeba vymýšlet externí aplikaci. Tohle mám být to KDE, které jsem používal tolik let? Jsem zděšen. I Gnome je teď více konfigurovatelné než tohle. Přidáme-li k tomu pravidlený vývojový cyklus, který vyhovuje vydavatelům distribucí, skoro to vypadá, že souboj DE vítězí prostředí, které jsem doposud považoval za nepoužitelné. No nic, stáhnu ocas, a jdu luštit jak fungovat s Nautilem. Čekat na smrt s vymírajícím KDE_3.5 a odkládat tak budoucí problém asi nebude nejšťastnější. Sbohem KDE. Měl jsem tě rád.
Tiskni
Sdílej:
vydam-li cokoliv 4.0, melo by to byt hotove. pokud tak neni, mela to byt beta 4.0. Tecka.Ale však 4.0 bolo hotové. Ide len o to, že verzia 4.0 nebola určená pre teba. Pre teba bude možno 4.3.
Pokud vylepite na hospodu napis "Podavame hovezi gulas", taky se budete divit, kdyz za vami budou chodit lidi a budou si chtit dat hovezi gulas? Taky budete mit ty lidi za blbce?Rad bych vas upozornil na zasadni rozdil mezi prodejem gulase a vyvojem opren source software, kde "release early release often" je zakladem vyvojoveho modelu, aby se siroka komunita uzivatelu mohla podilet na vyvoji alespon tak, ze bude davat vyvojarum konstruktivni zpetnou vazbu (skuhrani a povysovani vlastnich prani na narok se ovsem nepocita). Pokud vam to nevyhovuje, asi byste mel jit do jine hospody, protoze to na co si tady stezujete neni bug ale feature. Coz posledni dobou zrejme cim dal vic lidi nechape, a v komunite pribyvaji lide, kteri v podstate chteji dostat programy produkovane stylem komercnich firem, akorat zadarmo.
kdekoliv jsem někde četl něco o KDE 4.0 přímo od jeho tvůrců, bylo tam jasně řečeno, že jde především o vypuštění knihoven a infrastruktury, nikoliv o finální a použitelný desktop.Týmto súc poučený, som teraz zvedavý na jedinú vec. Kedy je naplánované, že to bude už "finální a použitelný desktop"?
Some of the more obvious issues are listed below. If these issues are important to you, you should stay with KDE 3.5 (KDE 3.5.10 was released in August 2008) until KDE 4.2 is released (scheduled for release in January 2009) when most of these issues are scheduled to be resolved.
Nebo ty kdyz pises nejaky program, hned z kraje ma vsechny vlastnosti? Ja mel za to, ze lepsi je pridavat je postupne.A to je přesně to, co vývojáři KDE nepochopili, když začali dělat čtvrtou řadu.
To nebyl žádný flamebait. Já jsem neřekl, že je KDE technologicky zaostalé. A že se v GNOME nic neděje, to je dost směšné -- viz poslední poznámky k vydání.Tohle byl umyslny blabol (jako vetsina flamebaitu). Jak jsem pak dodal, GNOME mam rad.
Jinak musím říct, že se mi moc nelíbí srovnání typu "a maj ty tvoje linuksy Internet Explorer? ne? tak to jsou sračky". Posuzoval bych spíš konkrétní funkčnost než "jen" technologie. Ale dobře.No, ale tak to nebylo mysleno. Jasne ze jsem myslel alternativy. Tvoje dalsi reakce uz byly OK.
Obdobu KParts GNOME má. Je to Bonobo*, nicméně tuším, že byl pokus i o nějaké GParts.Nevim o tom, ze by v GNOME sly integrovat aplikace vzajemne do sebe.
Obdobu Solidu GNOME nemá; používá přímo HAL. Je otázkou, zda by Solid potřebovalo. Domnívám se, že v současné době nikoli.Ja se zase domnivam, ze na skodu by to nebylo. Ani KDE by Solid nepotrebovaly ale je proste fajn.
Phonon GNOME nemá, jelikož prostředí jako takové používá (logicky) GStreamer, který je plně vyhovující, a aplikace používají buď taky GStreamer (zejména hudební přehrávače), nebo GStreamer a zároveň Xine (např. Totem).A co mplayer? To je taky fajn backend. IMHO je vubec nejlepsi. Proste mas x backendu, tak nastavis vsechny najednou a jedes. Ne pro kazdou aplikaci zvlast.
Phonon je jedna z mála věcí, které na KDE 4 vidím jako velmi pozitivní (přestože ani za současného stavu v GNOME není žádný problém).To same jak Solid, da se zit, ale byl by fajn.
Co je to Nepomuk, nevím a nemám čas to zjišťovat.Jasne. Chapu. Je to neco jako Beagle ci tracker, ale je provazan se systemem. Proste to neni jenom indexer souboru. Par videi.
Obdobu Akonadi GNOME nemá, protože používá vlastní řešení Evolution Data Server (nad kterým je konec konců, pokud vím, Akonadi jen další abstraktní vrstvou).Hm, mam pocit, ze EDS je pro Akonadi jenom jedna z moznosti. Protoze mne bezi a pritom EDS nainstalovane nemam.
Sečteno, podtrženo. Až na Phonon má GNOME z jmenovaných věcí všechno, co potřebuje. A stabilní.Ja jsem taky nejmenoval vsechny vychytavky. Taky jeste nejsou uplne vsechny hotove. A z tech vyjmenovanych to taky neni tak jednoznacne pro GNOME.
* U Bonobo si nejsem jistý, jak moc je ještě v kurzu.Ja taky ne. Ale moc zive to nevypada.
Nevim o tom, ze by v GNOME sly integrovat aplikace vzajemne do sebe.Popravdě, moc se to nepoužívá. Bonobo využívaly spíše applety a tak. Někde jsem četl, že problém Bonoba byla složitá implementace (CORBA). A právě proto někdo začal vyvíjet GParts, ale nevím, jak je s tím daleko. Takže to je tak, že technologie je k dispozici, ale moc se v aplikacích nepoužívá.
Ja se zase domnivam, ze na skodu by to nebylo. Ani KDE by Solid nepotrebovaly ale je proste fajn.Solid (což je vlastně abstraktní vrsta nad jinou abstraktní vrstvou) je v KDE 4 kvůli tomu, že má větší ambice (než GNOME) fungovat i pod Windows.
A co mplayer? To je taky fajn backend. IMHO je vubec nejlepsi. Proste mas x backendu, tak nastavis vsechny najednou a jedes. Ne pro kazdou aplikaci zvlast.Já těmhle multimediálním věcem nerozumím, ale Xine mi přehrálo všechno, co jsem mu podstrčil. (Čímž nijak neobhajuji absenci MPlayeru.) Jinak, já mám na počítači Totem s GStreamer i Totem s Xine. A od verze 2.24 (od včera) by to mělo být jako sdílená knihovna.
Hm, mam pocit, ze EDS je pro Akonadi jenom jedna z moznosti. Protoze mne bezi a pritom EDS nainstalovane nemam.Ano. Já myslím, že KDE 4 má Akonadi proto, aby mohlo využít gnomácký EDS nebo vlastní řešení. Jenže GNOME tohle nepotřeuje. Když bude třeba, tak se změní jen EDS, protože gnomácké aplikace na ničem jiném ani nezávisejí (z této oblasti)...
Ja jsem taky nejmenoval vsechny vychytavky. Taky jeste nejsou uplne vsechny hotove.A já jsem zase neřekl žádné vychytávky, které má jenom GNOME.
Akonadi je trosku obsahlejsi a momentalne prakticky nema konkurenci.Hm, mam pocit, ze EDS je pro Akonadi jenom jedna z moznosti. Protoze mne bezi a pritom EDS nainstalovane nemam.Ano. Já myslím, že KDE 4 má Akonadi proto, aby mohlo využít gnomácký EDS nebo vlastní řešení. Jenže GNOME tohle nepotřeuje. Když bude třeba, tak se změní jen EDS, protože gnomácké aplikace na ničem jiném ani nezávisejí (z této oblasti)...
Zmaknul bys implementovat vsechny ty ficury rychleji?A co na to jít z druhé strany? Co tak ten Desktop Environment udělat tak, aby těch "ficur" bylo co nejmíň a bylo to zároveň ergonomické? S každou volbou a vychytávkou roste kód a zákonitě i počet chyb. Zrovna dneska vyšel druhý díl rozhovoru s Jefem Raskinem. Kdy ho konečně lidé nejen pochopí ale jeho myšlenku jednoduchosti i přijmou? Připomíná mi to, jak sousedka nadávala, že lidé vůbec nechodí k volbám. A já jí řekl, že to znamená, že lidé nejsou spokojeni; prostě si není z čeho vybrat. Tyhlety nářky okolo KDE 4 jen říkají, že celá ta filozofie nových KDE je chybná.
že lidé nejsou spokojeni; prostě si není z čeho vybrat.
To je trochu jednostraný pohled, ne? Také to může znamenat, že jsou spokojeni ať je tam ten či onen, nebo předpokládají, že vyhraje jejich strana i bez jejich pomoci. Nebo se o to prostě nezajímají a neví, protože neví. (Revize: no jsme v Česku, takže tak spokojenost asi ne; to druhé už taky přestává platit, každý hlas může změnit poměr.)
A co na to jít z druhé strany? Co tak ten Desktop Environment udělat tak, aby těch "ficur" bylo co nejmíň a bylo to zároveň ergonomické? S každou volbou a vychytávkou roste kód a zákonitě i počet chyb.Tak presne tohle je filosofie GNOME a spousta KDEckaru se Gnomakum smeje, ze jsou idioti, protoze se tak pry o Gnome vyjadril Linus.
I personally just encourage people to switch to KDE. This "users are idiots, and are confused by functionality" mentality of GNOME is a disease. If you think your users are idiots, only idiots will use it. I don't use GNOME, because in striving to be simple, it has long since reached the point where it simply doesn't do what I need it to do. Please, just tell people to use KDE.(čímž říká, že ten, kdo zůstane u GNOME, je podle něj idiot)
Už len to, že panel nie je konfigurovateľlný v kcontrol je neštandardné.
Srovnej nějakou starší a novější verzi KControl z KDE4. Volby přibývají.
Tak důležitá součást jako je panel je téměř nekonfigurovatelná. Dokonce je to tak špatné, že je třeba vymýšlet externí aplikaci.Nevim co se ti na tom nelibi. Pokud vim, tak tohle byl jeden z hlavnich cilu plasmy.
Mě by se hrozně líbilo, kdyby aspoň desetina těch remcalů šla, poctivě vyplnila všechny bugy a nebo rovnou přiložila ruku k dílu a některý opravila.Jenomže ono není jaké bugy hlásit. To že nový panel má tak poloviční použitelnost oproti původnímu jaksi není buga ale fakt (nebo prostě vlastnost).
Pokud to srovnám s přechodem z Windows, tak jsem přišel o tlačitko Start, ale dostal jsem k němu adekvátní náhradu. Při přechodu na KDE4 mám prostě pocit, že o možnosti přicházím.
No nevím. Panel byr provázán s tématem Plasmy, takže skutečně odhaduji, že jeho "needitovatelnost" je záměr.Tak jak to, ze se editovatelnost panelu zlepsila uz mezi KDE4.1 a KDE4.1.1?
Když si to srovnám s Gnome, tak tam lze jednoduše nastavit kde co. Dokonce i oproti KDE 3 bylo snadnější nastavit look&feel, protože třeba themes nejdou do KDE3 trivialně nainstalovat tak jako v Gnome.Prosim? Instalace theme pres GNOME-art nenabizi takovy vyber (nejsem si jist, ale mam pocit, ze se nic netaha s gnome-look ale odjinud, ted jsem si vzpomnel, ze jsou stranky gnome-art nebo neco takoveho) a instalace z tarballu nebo z repozitaru distribuce mi jednoducha prijde. Tad si vybavuju, ze se u kde vzhledu muselo neco kompilovat nebo co, uz nevim presne, delal jsem to davno. Pokud je to ta instalace theme, tak potom mas pravdu co se slozitosti instalace tyce.
Od KDE4 jsem očakával posun tímto směrem. Jenže oni se místo toho jali kopírovat jak Gnome tak Mac OS X.A GetHotNewStuff neni to co hledas? Ano, vyber je zatim mensi, ale i tak je to celkem OK.
Problém KDE4 je taky v tom, že neobsahuje žádné "podlouhlé" menu jako třeb Gnome, pouze K-buton. Tekže když vyřeším problém s panelem a pruhem úloh tím, že jej zmenším na úzký proužek (když už nejde dvoupatrový pruh úloh), Tlačítko K-menu je tak malé, že je to aý nepraktivké, a nebo mi v některých verzích KDE4 pro změnu leze spodem obrazovky venTohle je docela blbe. Chtelo by to zkryvani nepouzivanych ikonek v treyi jak maji Windows. Pak bude na panelu dost mista i na delsi menu. Ale to, na co si stezujes jsou, bez urazky, prkotiny. Ano, nastve to, ale fakt, ze je KDE4 nabyto novymi paradnimi technologiemi (mne se treba libi kparts, solid a dalsi, treba tohle je mazec) to mne osobne naprosto vynahrazuje. Az tohle vsechno bude dotazeno, tak to bude proste bomba.
- tak která bude?Pre teba to bude 4.5.
P.S.: Jako fandovi GNOME mi tento zpackaný stav KDE samozřejmě vyhovuuje.Úžasné. To je pro tebe nějaké zadostiučinění nebo co?
Ne. Jen se domnívám (a myslím, že oprávněně), že z neúspěchu KDE bude profitovat zejména GNOME. Toť vše.Nezmysel. Gnome môže profitovať len z tvrdej konkurencie. Slabá konkurencia povedie k stagnácii.
/usr/bin/
v Nautilu a jdu si vařit čaj než se to načte.
/usr/bin
vůbec nechci lézt.
KDE 4 melo vyjit az by melo vsechny (nebo alespon vetsinu) vlastnosti KDE 3.5...to by asi neslo, precejenom testery potrebujou a navic vyvojare by asi moc nebavilo smudlat si celej projekt nekde v supliku aniz by mohl kdokoli treba ocenit jejich praci nebo se k nim dokonce pridat btw ja jsem po dlouholetem pouzivani KDE od verze 3.0 pri posledni instalaci zvolil fluxbox
... celej projekt nekde v supliku aniz by mohl kdokoli treba ocenit jejich praci nebo se k nim dokonce pridateh? nějak jsem si nevšiml, že by před vydáním oficiálního releasu KDE 4.0 byl přístup k svnku zakázán, ocenit to mohl kdokoliv, kdo chtěl, stejně tak jako se přidat ...
eh? je trochu rozdil v tom kolik lidi to zacne pouzivat po kompilaci ze svn a kolik po tom co je binarka v distru, ale uznavam ze to neni dobr formulovanena co ovšem binárka v distru, když podle kolegy výše to stejně ještě, ani ve verzi 4.1.1, není pro normální uživatele, tedy pro ty, co o nic víc než nainstalovat distribuční binárku nezvládnou?
A co prekladatel, ktery nebude tahat mraky zdojaku?eh? není to trošku spor? vývojář má vyvíjet verzi, která už je vydaná (a nebude se zpětně měnit)? čistě náhodou taky trošku překládám, tak se nad tímto musím poněkud pousmát ...
Mezi instalaci z baliku a ze svn je propastny rozdil. Oni to vydali pro testary a to, ze to freba Fedora nebo Kubuntu II nasadi jako vychozi misto KDE3.5 neni jejich chyba.jestliže to vydali pro testery, tak proč to krucinál nemělo označení 3.99 nebo beta apod.? - to je věc, kterou zatím nikdo neobjasnil, zatím se tu akorát všichni motají v kruhu, na jednu stranu se tvrdí, že je to pro pokročilé uživatele, resp. vývojáře, kteří to budou testovat, a na druhé straně se z těchto testerů dělají blbci, kteří si neumí něco zkompilovat či nejsou ochotni použít verzi označenou jinak než "final", nebo jinými slovy na jednu stranu se říká, jak to bylo označeno final, aby se to dostalo k obyčejným uživatelům, a na druhou stranu, že to pro obyčejné uživatele není
A jak už uvedl kolega, třeba pro překladatele jsou binárky jednoznačně výhodou a troufám si říct, že kompilaci by řada z nich vzdala a na překladu by prostě nepracovali.
+1
Konkrétně v Debianu je KDE 4 ve větvi experimental a k tý se běžnej uživatel bez vlastní iniciativy nedostane. Takže se tak nějak předpokládá, že tuhle větev používá jen ten, kdo ví co dělá (název je koneckonců výmluvnej). V řadě jinejch distribucí (SUSE, Kubuntu a další) to funguje velmi podobně.zjisti si fakta než příště začneš mlít píčoviny: ... je KDE 4 jen dalším z několika prostředí, které si můžete při instalaci vybrat. - to mi nepřipadá zrovna podobné tomu, že by se k tomu běžný uživatel bez vlastní iniciativy nedostal (nemluvě o tom, že v 11.1 v instalačním menu KDE 3.5 nebude a od 11.2 nebude vůbec, a nemluvě o Fedoře, atd., ale o tom už na jiném místě této diskuse ...)
A jak už uvedl kolega, třeba pro překladatele jsou binárky jednoznačně výhodou a troufám si říct, že kompilaci by řada z nich vzdala a na překladu by prostě nepracovali.to bych měl přeposlat na mailinglist, ať se popadnou za břicho i ti, co nerelaxují flejmováním na ábíčku, LOL
Nikde ale neni psáno, že by i totální BFU nemohl dostat při pohledu na KDE 4.1.1 dobrej nápad k vylepšení. V tomhle ohledu nejsou podstatný znalosti, ale spíš přístup.jistě, přístup je to podstatné, přístup vývojářů KDE k tomuto je dost otřesný, uživatel přeci do toho nemá co kecat, bez ohledu na znalosti, rozhodnutí patřičného KDE subteamu je přeci něco jako písmo svaté :-p (viz Lubošova kauza se zvýrazněním aktivního okna)
A jak si oba antiviry vedly? Řekl bych, že oba docela dobře.Oba antiviry byly úplně k ničemu. Ale protože to nic zvládly rychle a ještě s hezkým uživatelským rozhraním, jsou to jistě dobré a potřebné programy.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.