Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
O smlouvě s Novellu s Microsoftem se napsalo mnoho. Moje první reakce byla tvrdě odmítavá, docela mě to šokovalo. Pak přišlo období, kdy jsem si říkal, že se zas tak moc nestalo. Historie sice ukazuje, že Novell, minimálně podle statistik, bude využit, zneužit a odkopnut, ale doufal jsem, že to možná opensource i něco přinese. Od té doby však ve mě pomalu ale jistě převládá názor, že Novell dělá všechno proto, aby jako poskok Microsoftu, plíživým, nenápadným a obvzášť propracovaným způsobem opensource zaříznul. Nebudu zde rozebírat aktivní podporu FUDu Microsoftu, že Linux porušuje jeho IP, a proto jediný správný Linux je ten od Novellu - neb Novell zaplatil, a všichni ostatní jsou zloději. Mnohem nebezpečnější je to co provádí skřet Miguel de Icaza pod taktovkou Novellu v projektech, které se mohou dostat i do jiných distribucí.
Dovolil bych si pro mé osobní potřeby udělat takový malý průzkum. (nevím, kam to zde dát, tak to strčím do blogu)
1) Jaký je podle vás nejlepší poskytovatel služeb sítě Jabber?
2) Jaký je podle vás nejlepší Linuxový klient pro Jabber?
Stačí mi jen heslovité odpovědi, případně pokud budete tak ochotní můžete napsat vaše důvody.Velmi intenzivně se posledních pár dnů zajímám o Gnome desktop. Se zájmem jsem si tedy přečetl rozhovor s Miguelem de Icaza, který tady vyšel. V tom rozhovoru mě zaujala jedna pasáž a dovolím si ji ocitovat...
Kladu si řečnickou otázku: Jak používat Gnome, a zároveň se navždy zbavit GStreameru?
KDE4 má sjednocující vrstvu Phonon, kterou používají všechny aplikace a výstup z Phononu si pak můžu nastavit na jakýkoli backend chci. Z předchozích diskuzí jsem se od uživatele Freshmouse douzvěděl, že Gnome nic jako Phonon nemá, protože má prostě GStreamer. Zní to logicky, problém nastává v momentě, pokud je právě GStreamer to, co člověk chce vyhodit.Tak jsem začal číst seriál o KDE4 (1), (2), (3), (4). V průběhu vývoje jsem tuto verzi KDE taky párkrát vyzkoušel na vlastní kůži, včetně posledních KDE4.1 v beta verzích distribucí. Následkem toho jsem tak trochu ztracen. Co teď? Proč už KDE není KDE? Nevadí mi bugy. Ale ta filozofie ovládání je buď neskonale revoluční (a já konzervativní) nebo je naprosto pitomá.
Ohledně balíčkovacích systémů jsem tzv pole neorané. Přečetl jsem si tisíc flamů po internetu, desítky popisů v encyklopediích a různých wiki, ale odpověď na mou otázku jsem nedostal. Dnes jsem narazil na tento slade: RPM benefits