Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kladu si řečnickou otázku: Jak používat Gnome, a zároveň se navždy zbavit GStreameru?
KDE4 má sjednocující vrstvu Phonon, kterou používají všechny aplikace a výstup z Phononu si pak můžu nastavit na jakýkoli backend chci. Z předchozích diskuzí jsem se od uživatele Freshmouse douzvěděl, že Gnome nic jako Phonon nemá, protože má prostě GStreamer. Zní to logicky, problém nastává v momentě, pokud je právě GStreamer to, co člověk chce vyhodit.Přehrávání přes GStreamer mě slušně řečeno neuspokojuje. Již v minulosti jsem vyzkoušel některé přehrávač používající GStreamer, a výsledek byl vždy stejný => neuspokojivý. V Ubuntu 8.04 se všemi nainstalovanými záplatami je opět hudební produkce GStreameru příšerná. Zvuk praská, občas přeskočí při startu skladby, při bluesrockové sklabě to chrchlá ostošest. Paradoxně nejlepší produkci s GStreamerem poskytuje Totem, což asi nebude právě audio přehrávač. Vyzkoušel jsem Rythmbox, Exaile, Listen... ale bez úspěchu. Banshee.exe mě pak odpuzuje už jen názvem. Od přehrávače požaduji kromě dobrého poslechu snad jen dvě věci:
1) aby šel schovat do system tray zavřením okna
2) aby šlo skladby přidávat "otevřením" (dvojitým poklepáním ve správci souborů) do playlistu, místo okamžitého spuštění.
Rythmbox nesplňuje ani jednu, Exaile pouze systemtray a Listen mi v Ubuntu nějak nefunguje.
Nejlepší multimediální backend pro mé potřeby je bez diskuze Xine. Bohužel, tento backend využívají hojně jen KDE aplikace, které IMHO nejsou v Gnome dobře integrovatelné. Z GTK aplikací pak jen Totem a Gxine, oba spíše přehrávače filmů. Trápí mě tedy otázka:
Lze se nějak jednoduše zbavit GStreameru a místo něj používat v Gnome Xine? A Existuje dobrý GTK/Xine audiopřehrávač? (jako Amarok)
Tiskni
Sdílej:
gstreamer-0.10-plugins*
kromě těch končících na "doc" a "dbg"). Nesetkal jsem se s hudbou, co by nezvládal (dobrá, znám jen MP3, Ogg, WMA a takové podobné...).
Problém Gst s videem je ten, že neumí pracovat s DVD (ale i na tom se pracuje). Lze si ale v pohodě nainstalovat balíčky totem-gstreamer
a totem-xine
-- a Totem bude umět Gst i Xine.
První zmiňovanou funkci Rhythmbox má ve verzi, co bude v Ubuntu 8.10 (jako modul). Tu druhou nemá a podle mě ani moc není důvod, aby ji měl. Rhythmbox pracuje s knihovnou, a v ní by přehrávané soubory měly být.
Problém Gst s videem je ten, že neumí pracovat s DVD (ale i na tom se pracuje).Konečně? Po těch 2,5 letech od vydání 0.10 už bylo opravdu načase. :-S
gstreamer-0.10-plugins
. Fluendo v základním Ubuntu není.
Teď je přesně tak chvíle, kdy jsem pochopil, že Gnome potřebuje Phonon-like-API jako sůl.Aha, takže tvá představa řešení problému s objeveným bugem není nahlásit nebo opravit bug, ale zavést novou abstraktní vrstvu, bug obejít a doufat, že v nové cestě další bug nebude?
gst-launch filesrc location=soubor.mp3 ! mad ! audioconvert ! wavenc ! filesink location=/tmp/pokus.wav
Poslechni si ten výsledný pokus.wav
v přehrávači, o kterém víš, že ti hraje bez toho zkreslení. Skřípe to? A když ne, skřípe pak tohle?:
gst-launch filesrc location=/tmp/pokus.wav ! wavparse ! alsasink
plughw:0,0
, bylo to OK.
Roztřídit rozházené MP3 do adresářů podle ID3 tagů, které si sám vyhledá.
Myslíte roztřídit do adresářů na disku nebo do adresářů v té knihovně? V knihovně to třídí podle ID3 tagů, umí je i vyhledat, pokud ID3 nejsou dostupné, zařadí to do knihovny podle adresáře na disku. A jestli je dokáže roztřídit podle ID3 tagů do adresářů na disku netuším, to jsem ještě nikdy nepotřeboval, protože když si stáhnu mp3ky (legálně, platím poplatky v ceně médií ), tak si je prostě zařadím sám.
Webové služby - titulky, wikipedii
MS tam má něco svého, nikdy jsem to ale nepoužil. To je, jako kdybych se vás ptal, jestli banshee umí s webovými službami od MS. WMP podporuje pluginy, určitě by se to dalo dopsat.
Podporu funkcí Last.fm (nemyslím jen plnění profilu, ale i přehrávání svého rádia, sousedského rádia, rádia přátel, hodnocení…)
WMP umí procházet web, můžete se dostat na stránky last.fm a dělat, co potřebujete (btw. last.fm také používám a dokonce jsem jim i poslal pár dolků). Určitě by šel dopsat plugin, pokud již neexistuje. Osobné na last.fm chodím přes firefox a jsem spokojen, ale někomu to vyhovovat nemusí.
Zcela volitelné klávesové zkratky, OSD, propojení se systémem (možnost ovládat ho i pomocí deskletu, webové aplikace…
Zcela volitelné zkratky - ne (který přehrávač to umí? chtěl bych např. v amaroku ve stromu, aby se podvětev rozbalila na Ctrl+Alt+Backspace, umí to? - ne, schodí to x server, pokud to není zakázáno. Umí to se zkratkou Alt+F2? Umí přehrát označenou písničku stiskem klávesy esc?).
OSD - ano.
Propojení se systémem - ano, přes rozhraní COM je možné ho ovládat, MS dodává aplet do lišty. Webové aplikace - na co by něco takového měl umět audio přehrávač, ale budiž, můžete se z WMP dostat i na google apps, což webové aplikace jsou
pluginy
Ano