Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
gstreamer-0.10-plugins*
kromě těch končících na "doc" a "dbg"). Nesetkal jsem se s hudbou, co by nezvládal (dobrá, znám jen MP3, Ogg, WMA a takové podobné...).
Problém Gst s videem je ten, že neumí pracovat s DVD (ale i na tom se pracuje). Lze si ale v pohodě nainstalovat balíčky totem-gstreamer
a totem-xine
-- a Totem bude umět Gst i Xine.
První zmiňovanou funkci Rhythmbox má ve verzi, co bude v Ubuntu 8.10 (jako modul). Tu druhou nemá a podle mě ani moc není důvod, aby ji měl. Rhythmbox pracuje s knihovnou, a v ní by přehrávané soubory měly být.
Problém Gst s videem je ten, že neumí pracovat s DVD (ale i na tom se pracuje).Konečně? Po těch 2,5 letech od vydání 0.10 už bylo opravdu načase. :-S
gstreamer-0.10-plugins
. Fluendo v základním Ubuntu není.
Teď je přesně tak chvíle, kdy jsem pochopil, že Gnome potřebuje Phonon-like-API jako sůl.Aha, takže tvá představa řešení problému s objeveným bugem není nahlásit nebo opravit bug, ale zavést novou abstraktní vrstvu, bug obejít a doufat, že v nové cestě další bug nebude?
gst-launch filesrc location=soubor.mp3 ! mad ! audioconvert ! wavenc ! filesink location=/tmp/pokus.wav
Poslechni si ten výsledný pokus.wav
v přehrávači, o kterém víš, že ti hraje bez toho zkreslení. Skřípe to? A když ne, skřípe pak tohle?:
gst-launch filesrc location=/tmp/pokus.wav ! wavparse ! alsasink
plughw:0,0
, bylo to OK.
Roztřídit rozházené MP3 do adresářů podle ID3 tagů, které si sám vyhledá.
Myslíte roztřídit do adresářů na disku nebo do adresářů v té knihovně? V knihovně to třídí podle ID3 tagů, umí je i vyhledat, pokud ID3 nejsou dostupné, zařadí to do knihovny podle adresáře na disku. A jestli je dokáže roztřídit podle ID3 tagů do adresářů na disku netuším, to jsem ještě nikdy nepotřeboval, protože když si stáhnu mp3ky (legálně, platím poplatky v ceně médií ), tak si je prostě zařadím sám.
Webové služby - titulky, wikipedii
MS tam má něco svého, nikdy jsem to ale nepoužil. To je, jako kdybych se vás ptal, jestli banshee umí s webovými službami od MS. WMP podporuje pluginy, určitě by se to dalo dopsat.
Podporu funkcí Last.fm (nemyslím jen plnění profilu, ale i přehrávání svého rádia, sousedského rádia, rádia přátel, hodnocení…)
WMP umí procházet web, můžete se dostat na stránky last.fm a dělat, co potřebujete (btw. last.fm také používám a dokonce jsem jim i poslal pár dolků). Určitě by šel dopsat plugin, pokud již neexistuje. Osobné na last.fm chodím přes firefox a jsem spokojen, ale někomu to vyhovovat nemusí.
Zcela volitelné klávesové zkratky, OSD, propojení se systémem (možnost ovládat ho i pomocí deskletu, webové aplikace…
Zcela volitelné zkratky - ne (který přehrávač to umí? chtěl bych např. v amaroku ve stromu, aby se podvětev rozbalila na Ctrl+Alt+Backspace, umí to? - ne, schodí to x server, pokud to není zakázáno. Umí to se zkratkou Alt+F2? Umí přehrát označenou písničku stiskem klávesy esc?).
OSD - ano.
Propojení se systémem - ano, přes rozhraní COM je možné ho ovládat, MS dodává aplet do lišty. Webové aplikace - na co by něco takového měl umět audio přehrávač, ale budiž, můžete se z WMP dostat i na google apps, což webové aplikace jsou
pluginy
Ano
Tiskni
Sdílej: