Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
1) Jaký je podle vás nejlepší poskytovatel služeb sítě Jabber?Žádný. Mám vlastní server (ejabberd), ale vzhledem k tomu, že mi sedí doma, připojený přes ADSL, raději mám ještě pár dalších Jabber účtů v zásobě. Nejpoužívanější (= s nejvíce kontakty) cizí server je v mém případě jabber.org, ale ne že bych nějak dlouho vybíral a používal ho proto, že se mi zdá něčím extra výjimečný. ICQ jsem opustil již dávno, takže žádné přehnané nároky (typu ICQ transport) na Jabber server nemám.
2) Jaký je podle vás nejlepší Linuxový klient pro Jabber?Zase, těžko nějaký označit za nejlepší. U sebe doma používám Psi, v práci Pidgin a na netbooku Mcabber. Mcabber má dostatek funkcí, a přitom se skvěle (a kompletně) ovládá přes klávesnici, Pidgin byl v Ubuntu výchozí a neměl jsem důvod tam házet něco jiného a Psi jsem na desktopu používal dlouho, takže jsem zvyklý.
1. Já používám jabber od googlu a spokojenost. Největší výhody jsou dle mě jsou stabilita a archivovaní diskuse přehledně na serveru gmail.
2. Jako klienta používám Adium. Je postavený na libjingle. Co se týče funkčnosti, tak jsou v podstatě shodné s Pidginem, ale má nádherné a modifikovatelné GUI.
Tiskni
Sdílej: