abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (4%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (28%)
    Celkem 134 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    22.9.2008 14:19 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    1. Dneska snad nikdo rpm balíky nedělá pomocí rpmrebuild, ale používá na to /usr/bin/build

    2. Pokud dojde k problému při x86_64 s přeinstalováním půlky systému tak je to prostě na bugzillu.

    3. To že v závislostech debianích balíčků by byl menčí bordel kvůli tomu, že by záviseli jen na balíčcích samotných je pěkná hloupost :-) Výhoda debianu je v tom, že má policy takové jaké má a tedy, že v jeho repositářích může růst každý balíček a nedochází tam tak k situacím jako například v openSUSE, kdy polovina balíčků roste v Packmanovi, který neumí při změně závislosti libA přebuildit všechny aplikace které na libA závisí. Proto musí aktualizace hlídat balíkáři, kdyby byly ty balíčky součástí distribuce, tak by si to ohlídal autobuild a balíčky by tak byly konzistentní. A ani závislosti jen na balíčcích k ničemu nepomůžou... Mimochodem ono se to automatické registrování závislostí dá vypnout a pak to může být přesně jako v debianu... ;-)
    michich avatar 22.9.2008 14:22 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    v deb balíčcích je menší bordel, protože závisí jen na balíčcích a z toho taky vyplývá, že musí balíčkovač stahovat méně dat a celý proces není tak náročný na solver. - výhoda pro deb.
    Na druhou stranu možnost souborových závislostí zase zjednodušuje práci vývojáře. Výhoda není tak jednoznačná na jedné ani druhé straně.
    Dalším postřehem je, že v rpm/suse lze mixovat i586 a x86-64 baliky, a kdyz je v zavislosti nejaky problem, balíčkovač je schopen navrhovat výměnu půlky systému z x86-68 na i586 bez mrknuti oka. deb/ubuntu se na i586 a AMD64 díva jako na rozdilné architektury a běžně balíčky nemichá (pouze na vyslovne vynuceni adminem přes dpkg). Takže pouze 32bit baliky jako wine maji baliček pro i586 a AMD64 v ubuntu zvlášť v suse stačí jeden. Což je dalsi vyhoda pro deb.
    Mně přijde jako výhoda mít systém 64bitový a v něm bez problémů pár 32bitových balíčků, u kterých je to potřeba. Čili spíš výhoda pro RPM.
    V diskuzích jsem se dočetl, že tvorba deb balíčku je mnohem prehlednejsi nez tvorba rpm.
    Já jsem četl pravý opak. Sám dělám ale pouze RPM balíčky, takže nemůžu srovnávat.
    Nebudu hodnotit strukturu balíku, neb tomu nerozumím, ale potřeba cpát před zabalením data do /usr/.../Redhat složky mi přijde nejen absurdní, ale i nepraktická, protože k tomu potřebu administrátorská práva.
    Ne, žádná taková potřeba neexistuje, to by byla pitomost.
    22.9.2008 14:32 Mr_Newman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Mně přijde jako výhoda mít systém 64bitový a v něm bez problémů pár 32bitových balíčků, u kterých je to potřeba. Čili spíš výhoda pro RPM.
    Ony ty nejpoužívanější 32bit balíky mají verzi pro architekturu AMD64. Rozdíl je IMHO v tom, že Debian udělá změnu AMD64->i586 pouze na výslovné přání uživatele. RPM distro tu změnu na výslovné přání neudělá. Výsledek je de-facto stejný, jen mi přijde, že RPM musím kvůli tomu více hlídat pokaždé, když něco instaluju.
    22.9.2008 20:05 sheeryjay | skóre: 13 | Nové Město na Moravě
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Ony ty nejpoužívanější 32bit balíky mají verzi pro architekturu AMD64.
    Skype, flash, java (v novější době už možná)?
    David Šmíd avatar 22.9.2008 14:38 David Šmíd | skóre: 10 | blog: dsmid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    ale potřeba cpát před zabalením data do /usr/.../Redhat složky mi přijde nejen absurdní, ale i nepraktická, protože k tomu potřebu administrátorská práva.
    To je naopak velmi nedoporučované. Vše v RPM samozřejmě závisí na uživatelském nastavení, žádné takové "absolutní povinné cesty" neexistují.
    V diskuzích jsem se dočetl, že tvorba deb balíčku je mnohem prehlednejsi nez tvorba rpm.
    Nevím, ve vytváření deb balíčků se nevyznám. Nicméně k vytvoření RPM vám stačí jeden .spec soubor (něco jako recept na sestavení) a jeden soubor se zdrojovými kódy (tarball). To mi připadá velmi přehledné.
    
    
    Je třeba mít na paměti, že množina distribucí používajících RPM je značně heterogenní. DEB balíčky byly donedávna výsostnou doménou Debianu, to spoustu věcí zjednodušuje.
    

    K výhodám RPM: co třeba rollbacks ? To se může docela hodit.
    Jediné "intuitivní" rozhraní je bradavka. Všechno ostatní se musíte naučit. -- Bruce Ediger, o uživatelském rozhraní
    22.9.2008 15:03 Mr_Newman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Rollbacks?

    Výborně. první vlaštovka, kterou jsem hledal. DEB nemá alternativní řešení k rollbacks? Obě varianty pokud vím umožňují uložit databázi nainstalovaných balíků do souboru, takže jediná výhoda rollback-u je v tom, že nemusím ty "soubory" vytvářet sám?
    michich avatar 22.9.2008 15:46 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    rollbacks nejsou moc dobrý příklad. --repackage byl ošklivý hack, skoro nikdo to nepoužíval, nikdy to nebylo pořádně podporované, a v RPM 4.6 už to vůbec není.
    Heron avatar 22.9.2008 15:35 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    To řešíte teoreticky, protože chcete vědět jak to funguje zevnitř, nebo jako vývojář? Za sebe, jako uživatele balíčkovacích systémů vím jedno: všechno stojí a padá s kvalitou balíčkáře. Vadný balík, jedno jestli rpm, deb, zdrojáky, udělá bordel bez ohledu na balíčkovací systém..
    23.9.2008 23:33 bibri | skóre: 33 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    ... všechno stojí a padá s kvalitou balíčkáře. Vadný balík, jedno jestli rpm, deb, zdrojáky, udělá bordel bez ohledu na balíčkovací systém..

    Přesně tak.
    22.9.2008 15:43 Mr_Newman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Ano. řeším to jako user, tedy teoreticky. Primární vliv lidského faktoru si uvědomuji. Zajímá mě rozdílnost principů obou přístupů. Ty jsem nikde nevyčetl.
    22.9.2008 15:55 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Jsi natvrdlý, hloupý a navíc líný. Protože jinak bys neměl za málo si přečíst na tomto portálu články a blogposty kde se tohle rozebíralo.
    22.9.2008 16:08 Mr_Newman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    každý nemůže být génius :-)
    belisarivs avatar 22.9.2008 21:46 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Mne na rpm chybi urovne zavislosti jako v Deb.

    Cili neco jako - depends, recommends, suggests.

    Jinak mi tvorba rpm baliku tezka nepripadne. Spec soubor je v podstate skript, ktery ma syntaxi jak BASH a dela se s nim v pohode.

    Ale ank debiani baliky nejsou tezke. Obzvlaste kdyz zdrojaky pouzivaji configure a make. To pak staci dh_make (podle toho jak moc rychle a ciste je potreba balik vytvorit).
    IRC is just multiplayer notepad.
    23.9.2008 06:30 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Hmm...
    Mne na rpm chybi urovne zavislosti jako v Deb.

    Cili neco jako - depends, recommends, suggests.
    Škoda, že máme každý jiné suse :D Software Management/Dependencies
    belisarivs avatar 23.9.2008 10:03 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Hm. Dobre. Ja usoudil, ze kdyz v Yastu neco takoveho neni, tak ze to neumi RPM.

    Pri tvorbe baliku jsem to jeste nepouzival.

    Mea Culpa. Denni davku blbosti jsem si timto, doufam, vybral.
    IRC is just multiplayer notepad.
    David Šmíd avatar 23.9.2008 08:20 David Šmíd | skóre: 10 | blog: dsmid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Takže jak vidno, v RPM ti už nic nechybí (slabé závislosti už RPM skutečně umí). Otázka je, jestli tuto vlastnost dostatečně využívají nadstavby pro správu balíčků (apt, zypp, yum, urpmi, smart, ...).

    Jsem rád, že se tahle diskuse nezvrhla ve flame. Ono totiž skutečně nezáleží na tom, jestli vytváříte DEB nebo RPM - obojí má přibližně stejné možnosti. Hlavní je, jak dobře to děláte.
    Jediné "intuitivní" rozhraní je bradavka. Všechno ostatní se musíte naučit. -- Bruce Ediger, o uživatelském rozhraní
    Rezza avatar 23.9.2008 08:23 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    Presne! Ac trebas u Fedory je review proces celkem slozity, tak se nekdy clovek divi kolik chyb muze nasekat v jednom jednoduchem par radkovem SPEC fajlu. A proste sam to nevidi. A proste zavisi na kvalite balicku, pokud ten je blby, tak uz to nic nezachrani...
    23.9.2008 21:33 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM benefits ?
    v debiane je jednoduchy -- musi prejst cez new queue (a moc ludi na kontrolu nie je)

    ale naopak sa velmi vyuziva lintian

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.