Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
libbeagle is a standalone C library interface to the Beagle desktop search and indexing system. Users of libbeagle can search the Beagle indexes as well as send data to the service to be indexed. Although the Beagle daemon is written using C# and Mono, there is no Mono dependency when using this library. Also included are Python bindings to libbeagle.>
Ale jo, Miguel je čék nastrčený Novellem, aby v rámci obsazení opensource Microsoftem vyv9jel Mono (tudíž přesně pozpátku v časové posloupnosti) :-/Nie, ono je to ako v Scorseseho skrytej identite.
> fakt je ten, že ten člověk neseděl na zadku, ale dělal.Zásluhy Miguela získané v minulosti by nám nemali brániť pozrieť sa nezaujato na to čo robí teraz.
> Kontrolní otázka, soudruzi: co jste udělali vy (tedy mimo kecání)?Nemusím byť šéfkuchár z Carltonu, aby som vedel či je jedlo chutné alebo nie. Môj názor: Miguel sa vydal na riskantnú výpravu a ešte nie je jasné či to bol dobrý ťah. Teraz ani tak nejde o to či vie a skutočne produkuje dobrý SW. Tam je odpoveď kladná. Ide o to, či je správne to politické rozhodnutie - či je vhodné postaviť FOSS projekty na základoch položených Microsoftom. V tejto oblasti sa u Miguela nemáme o čo oprieť. Môžeme sa len oprieť o históriu Microsoft-u. Nezaujatosť spomínaná vyššie neznamená, že budem ignorovať historické fakty o ťahoch MS. Znamená len toľko, že treba byť opatrný.
Q4. After Mono 2.0 was announced on Monday, I saw speculation in several Linux discussion sites that Mono is somehow a 'trojan horse' that, along with Novell's alliance with Microsoft, will somehow give Microsoft patent leverage over the Linux desktop. Would you care to respond? A4.[Pauses] I'm surprised people were able to figure out our evil plot. (Attendant Novell press relations rep interjects: "He's kidding! He's kidding!!") The position of the Mono project has always been that we believe .Net includes a lot of innovation along with a good mix of well-known technology. So, if people found a patent infringement, we would take it out. If there's prior art, though, the patent is invalid. This is the way it is done in the open source world. A good example is Freetype. They discovered that they could not use a byte code interpreter for fonts, so they invented a different approach. This kind of punditry is always light on details. We've grown used to this. Mono was criticized way before Novell acquired Ximian. There is an animosity toward "anything Microsoft," and it lowers the level of discourse that you can have. I wish people focused on what the actual problems are. I am certainly against software patents. It is not only Microsoft that owns software patents, but hundreds of companies. But, I think Mono is singled out, and people give a free pass to lots of other projects.
Tiskni
Sdílej: