Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
libbeagle is a standalone C library interface to the Beagle desktop search and indexing system. Users of libbeagle can search the Beagle indexes as well as send data to the service to be indexed. Although the Beagle daemon is written using C# and Mono, there is no Mono dependency when using this library. Also included are Python bindings to libbeagle.>
Ale jo, Miguel je čék nastrčený Novellem, aby v rámci obsazení opensource Microsoftem vyv9jel Mono (tudíž přesně pozpátku v časové posloupnosti) :-/Nie, ono je to ako v Scorseseho skrytej identite.
> fakt je ten, že ten člověk neseděl na zadku, ale dělal.Zásluhy Miguela získané v minulosti by nám nemali brániť pozrieť sa nezaujato na to čo robí teraz.
> Kontrolní otázka, soudruzi: co jste udělali vy (tedy mimo kecání)?Nemusím byť šéfkuchár z Carltonu, aby som vedel či je jedlo chutné alebo nie. Môj názor: Miguel sa vydal na riskantnú výpravu a ešte nie je jasné či to bol dobrý ťah. Teraz ani tak nejde o to či vie a skutočne produkuje dobrý SW. Tam je odpoveď kladná. Ide o to, či je správne to politické rozhodnutie - či je vhodné postaviť FOSS projekty na základoch položených Microsoftom. V tejto oblasti sa u Miguela nemáme o čo oprieť. Môžeme sa len oprieť o históriu Microsoft-u. Nezaujatosť spomínaná vyššie neznamená, že budem ignorovať historické fakty o ťahoch MS. Znamená len toľko, že treba byť opatrný.
Q4. After Mono 2.0 was announced on Monday, I saw speculation in several Linux discussion sites that Mono is somehow a 'trojan horse' that, along with Novell's alliance with Microsoft, will somehow give Microsoft patent leverage over the Linux desktop. Would you care to respond? A4.[Pauses] I'm surprised people were able to figure out our evil plot. (Attendant Novell press relations rep interjects: "He's kidding! He's kidding!!") The position of the Mono project has always been that we believe .Net includes a lot of innovation along with a good mix of well-known technology. So, if people found a patent infringement, we would take it out. If there's prior art, though, the patent is invalid. This is the way it is done in the open source world. A good example is Freetype. They discovered that they could not use a byte code interpreter for fonts, so they invented a different approach. This kind of punditry is always light on details. We've grown used to this. Mono was criticized way before Novell acquired Ximian. There is an animosity toward "anything Microsoft," and it lowers the level of discourse that you can have. I wish people focused on what the actual problems are. I am certainly against software patents. It is not only Microsoft that owns software patents, but hundreds of companies. But, I think Mono is singled out, and people give a free pass to lots of other projects.
Tiskni
Sdílej: