Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
If Miguel De Icaza hates it, I LIKE IT!
Co se týká freewaru, tak tady je asi bohužel nutný použít komerční licenci, opensource edice je určená pouze k vývoji pod GPL. Tohle je asi jediná trošku kontroverzní situace ohledně licencování Qt.A co si takhle o tom neco zjistit?
Je panáčku je, a obrovský. Open source soft, který používá GPL ___MUSÍTE___ vydat pod GPL licencí, zatímco u LGPL nemusíte.To není tak úplně pravda. Bavíme-li se konkrétně o Qt, tak od verze 4 (předchozí verze to měla řešené někde na webu Trolltechu jako FAQ, což asi nebylo příliš právně závazné), tak Qt GPL exception povoluje použít i další OSS licence ve spojitosti s opensource verzí Qt. Navíc, aby to bylo celé ještě složitější, existuje něco, čemu se říká GPL linking exception, která dělá z GPL licence defakto LGPL (LGPLv3 je v podstatě GPLv3 s linking exception). Tuto výjimku použil Sun v případě openjdk, kde jde ovšem o Classpath linking exception (z GNU Classpath).
Je potřeba vidět, že pro vývojáře opensource mezi GPL a LGPL až tak velkej rozdíl neni, Qt můžou používat rovněž zdarma.
Pouze pro vývojáře GPL licencovaného open source. Pro ty ostatní je to zatraceně velký rozdíl.
Jenom doplním, že to je jedno (v případě Qt4) i pro vývojáře software licencovaného pod BSD, zlib, MIT, Apache a dalšími OSS licencemi. Viz Qt GPL exception.Pouze pro vývojáře GPL licencovaného open source. Pro ty ostatní je to zatraceně velký rozdíl.
Muzu vzit QT slinkovat to s nejakym mym programem a vydat jako GPL + moje licence?Podle toho, jak ta licence bude vypadat. Pokud nebude splňovat podmínky v Qt licenci (tj. GPL + výjimky), tak ne.
Co kdyz v me licenci napisu, nesmis poskytovat jinym lidem a ze chci penize....Tak to nepůjde. To bys musel mít proprietární licenci.
Jde tedy slinkovat QT s freewarem nebo licenci, ktera neprikazuje otevri zdroj. kody? Ja jsem nazoru ze ne.Jde. S Qt pod proprietární licencí.
Co je tohle za blbost? Vždyť můžete klidně psát svobodný komerční (neproprietární) software!
Hlavně jsem chtěl říct, že kterákoli firma (jednotlivec) může psát a prodávat svobodný software. On totiž veškerý komerční software nemusí (a není) být proprietární!
Samozřejmě -- musí být pokryt (licencován) licencí GNU GPL.
Neříkám, že GNU GPL je nejlepší licencí svobodného softwaru, ale: aspoň "nepodporuje" proprietární software. Tzn. že firma XY nemůže vzít zdrojáky programu licencovaného GNU GPL a použít je ve svém proprietárním softwaru. Nebo ještě nemůže proprietární software využívat knihovny, které jsou pod GNU GPL.
A tohle mi právě vyhovuje.
Tiskni
Sdílej: