Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:49
Jelikož musím teď chvilku na školní projekt používat Visual Studio, sepíšu zde malé srovnání mezi ním a Eclipse které jsem používal dosud.
+Vysouvací taby nástrojů po přejezdu myší -Mezi taby otevřených souborů se nelze přepínat jinak než myší(v Eclipse stačí Ctrl+PageUp/PageDown) +/-Řazení tabů(první je ten co se otevřel naposledy) -Kontextové doplňování + přířazení usingu case sensitive -Pro using je nutné přejet na poslední písmenko správně case sensitive napsaného textu a klikat tam myší -Pro using souboru v Solusion je nutné ho ještě zvlášť přidat do referencí;
Z mého pocitu jde o velmi klikací prostředí, které je téměř k ničemu, protože musím každou chvilku brát do ruky myš, takže souvislé psaní kódu pouze na klávesnici je nemožné. Ani tab nejde přepnout pomocí klávesové zkratky. Už se těším až dneska ten projekt dokončím a budu se moct vrátit ke skvělému Eclipse.
Tiskni
Sdílej:
VS, Eclipse... není lepší místo takových sraček používat vim :)
Zalezi na tom, jestli chces programovat nebo psat 20 radkove skriptiky.
spravne kolego, vim je nejlepsi......, protoze:
- na co bych pouzival doplnovani kodu u projektu s 10 MB zdrojaku. mam to preci po 90 dnech uz v hlave.
- na co bych pouzival nabizene opravy
- importy zasadne dopisuji rucne
- vyhledavam pres find a grep
- projekt kompiluji zasadne cely po kazde zmene
- zmeny o velikosti 500kB se merguji ve vim-u uplne uzasne
- graficky navrhar je k nicemu. pisi to zasadne rucne.
- strom s 150 slozkami je ve vim-u nejprehlednejsi
- delam za 10 Kc/hod a nechapu, jak moji kolegove mohou pouzivat to hnusne IDE a delat za 200Kc/hod
- nechapu pojmy editor a IDE. Akorat jsem nekde neco slysel, nikdy jsem s tim nedelal a opakuji bludy jako papousek.
- formatovani zdrojaku je uplne nanic.
- debuguji zasasne pres System.err.println() a vyjimecne pres gdb
---------------------------------
No a ted vazne. Radeji mam Eclipse, i kdyz znam oboje. Eclipse umi o par veci mene, ale zda se mi vice pouzitelnejsi.
Skvěle napsané
Já mám nejradši Netbeans.
Ale jo:) Dělal jsem v Netbeans a je bez diskuzí, že opravdové IDE má mnoho výhod. Ale v tom seznamu je taky mnoho nepravd. Třeba to doplňování umí i vim. Je vyřešeno jinak a má to svoje výhody a nevýhody. Co je špatného na grepu a findu? Proč bych měl pokaždé znovu kompilovat celý projekt, když používám vim? Jinak vim používám skoro na všechno, můžu ho používat krásně přes ssh.
Co je špatného na grepu a findu?To, že neznají sémantiku jazyka. Takže pokud chci hledat použití metody, najdou mi i použití stejného názvu v komentářích, definici metody i použití jiné metody stejného jména.
cscope.... ale je pravda ze je jenom pro C/C++
tomu neverte, ani ctags, etags, ... a dalsim. Zadny z techto nastroju si s C++ neporadi. Syntaxe C++ je i bez #define prilis slozita a zadny program nerozumi C++ stejne dobre jako gcc. Jeste dneska neco napisu v Emacsu, ale bohuzel se tehle sw pomalu rozpada. S kazdou dalsi verzi prestane neco fungovat a na moje C++ zdrojaky uz bohuzel Emacs nestaci.
nooo, taky kdevelop v poslednych verziach uz napr. zvlada aj c++ templates atd... nedavno (ehm, no mozno to uz bude par mesiacov) sa o tom pisalo na nejakom blogu na kde.org, autor sa tvaril ze ten ich editor je jeden z najpokrocilejsich ake pre c++ existuju...
jeden z najpokrocilejsich ake pre c++ existuju.Ale stále nie je release-nutý. :-/
A funguje už kolečko myši? To mi tenkrát před před deseti lety nějak nejelo.
no nic proti ale ten kompilator co tam maji, se snad kompilatorem C++ ka ani neda nazvat
dovedl bych si predstavit lepsi (o neco prehlednejsi) IDE nez eclipse, ale taky ho pouzivam nejradeji, CDT ma konfigurovatelne autoformatovani kodu, svn commit nebo update mam na jeden klik, relativne pohodlne muzu spravovat build konfigurace a prepinat mezi nimi ...nechci hanit vim, ale pokud si nekdo nevybuduje vlastni system hotkeyu a skriptiku pochybuji ze v nem lze vyse zminene veci nejak jednoduse poresit
No, ja se ted ucim Lisp, a rekl bych, ze je lepsi pouzivat Emacs.
(Vim jsem zkousel, a vadi mi na nem 2 veci - neni tam SLIME a protoze delam hodne preklepu, nejsem pri jeho pouzivani vykonnejsi, spis naopak).
Ne, není. VIM se na programování nehodí. Přesněji, nehodí se vlastně vůbec na nic. Nemá správu projektů a repository. Nemá refactoring. (Jestli mi někdo zase bude tvrdit, že regulární výrazy jsou refactoring, dává tím na jevo, že o tom ví prd.) Nemá auto-completion s podporou typů a s indexováním napříč několika projekty. Neumí ani automaticky vygenerovat Doxygen/Javadoc. Neobsahuje vývojové nástroje pro databáze a jejich vzdálenou správu.
VIM se hodí pouze tehdy, pokud jsem android schopný pamatovat si nějaké blbé shluky písmenek a pokud jsem na systému, kde pořádný editor není.
Dobře. Dejme tomu, že se rozhodnu používat VIM. Popište mi prosím krok po kroku, jak ve VIMu udělám tohle:
Tak se těším na návod, jak přesně tohle udělám ve VIMu! Nemůžu se dočkat, až budu moci ten skvělý editor (díky tomu návodu) konečně naplno využít.
Chápete, kde je v celé té uvaze chyba? VIM, podobně jako kwrite, gedit, mcedit nebo nano, je textový editor. Není to vývojové prostředí. Proto pochopitelně neumí nic z toho, co musí vývojové prostředí zvládnout. To není chyba VIMu (nebo ostatních jmenovaných editorů), ale vlastnost vycházející z toho programu.
Netvrďte tedy, že vývojové prostředí pro programátory z řad lidí lze nahradit konzolovým editorem určeným pro roboty. To prostě není a nebude možné.
Představte si, že by někdo porovnával Word a Writer a vytvořil by v nich náročnější hromadnou koresponedenci se spoustou grafiky a s napojením na databázi. No a pak by přišel křikloun, který by řekl: K čemu jsou takové sračky? Nešlo by tohle všechno udělat pomocí kwrite? Ne, to by nešlo.
V Emacsu tohle všechno jde. Ten je totiž lepší než vim.
Moment, nepleť dvě věci dohromady: Emacs je operační systém a vim editor
BTW jak se dá ve VS 2005 zapnout číslování řádků? Nikde jsem to tam nenašel a to jsem hledal.Nevím jak ve VS 2005, ale ve VS 2008 je to
Tools -> Options -> Text editor -> (x) -> Display -> Line numbers
(kde (x)
je buď All Languages
nebo konkrétní jazyk, např. C/C++
).
jj, důležité hlavně je, aby to všichni v týmu psali stejně – jinak totiž dáš alt+shift+F, kód se přeuspořádá a ve verzovacím systému pak máš spoustu změn (jasně, dají se ignorovat bílé znaky, ale formátování je často větší zásah).
Na bílé znaky mi prosím nesahej.
Snad nepíšeš ve whitespacu?
Doplňování kódu by se dalo brát jako chyba v návrhu jazyka
V každém jazyce má smysl jen určitá kombinace slov a znaků – ostatní kombinace smysl nemají a nejdou ani zkompilovat. Proto se doplňování kódu hodí vždycky. Smysl by nemělo jen tehdy, kdbys mohl kompilátoru předhodit jakoukoli náhodnou kombinaci bajtů → pak by nebylo co napovádat.
Smysl by nemělo jen tehdy, kdbys mohl kompilátoru předhodit jakoukoli náhodnou kombinaci bajtůTakže Perl?
No, ufff. Proti gustu žádný dišputát.
Takže včera som musel utekať preč .. nestihol som dopísať všetko čo som chcel.
V prvom rade bol by som rád aby užívatelia VIM-u neurážali užívateľov IDE a opačne.
Keď porovnávame VIM a nejaké IDE treba si uvedomiť, že VIM je len editor. Ja ho zvyknem používať namiesto IDE (dokonca ho občas aj tak označujem) i keď neposkytuje takmer žiadne zo služieb IDE. VIM sám o sebe nevie toho moc veľa, ale dokáže veľmi dobre solupracovať s externými nástrojmi. Len si skúste, či Váš editor dokáže označenú časť súboru poslať cez pipe externému nástroju a pôvodný text nahradiť výstupom z externého programu. Alebo skúste spustiť makro pre každý riadok označeného textu.
Aby som sa dostal k samotným otázkam: VIM toto nedokáže, ale externé nástroje áno. Vo VIM-e sa dá ako backend server použiť eclipse, takže všetko od doplňovania kódu, zobrazovania dokumentácie až po refactoring kódu je možné volať piramo z VIM-u (i keď samotný VIM nič z toho nevie).
Možno si teda hovoríte prečo je používanie VIM-u pre mňa lepšie než používanie Eclipse keď VIM Eclipse priamo využíva. Nuž dosť silným argumentom pre VIM je, že som naň zvyknutý (je terminálový, zvyknem často konfigurovať cez ssh, prípadne aj na mojom stroji s vypnutými X). Vzhľadom na to, že nie je grafický (nepoužívam gvim) nepotrebujem dávať ruky dole z klávesnice (mám síce trackpoint, ale zvyknem používať externú ergonomickú klávesnicu, takže je dosť ďaleko). Ovládanie VIM-u mi teda prácu poriadne uľahčuje (stačilo sa naučiť pár príkazov a tie najpoužívanejšie namapovať na klávesové skratky).
-Mezi taby otevřených souborů se nelze přepínat jinak než myší(v Eclipse stačí Ctrl+PageUp/PageDown) zkousels treba standardni zkratku CTRL+TAB nebo CTRL+F6?
-Pro using je nutné přejet na poslední písmenko správně case sensitive napsaného textu a klikat tam myší
tohle nechapu, kdyz napises "using" das prvni pismeno a CTRL+SPACE tak uz pak muzes prolizat sipkama a Enterem, v VS vetsinou na mys nesaham
K tomu poslednímu - asi je myšleno, že pokud nemám použitý using System.IO; a napíšu do kódu např OpenFileDialog ofd = new... atd, tak pro automatické doplnění usingu musím klepnout myší na malé vyjížděcí políčko pod OpenFileDialog a z nabídky zvolit doplnění usingu. Není to moc pohodlné, pokud člověk dělá na notebooku a nemá připojenou myš - blbě se tam trefuje.
+1
Hm, az na to, ze devenv.exe je nativni Win32 aplikace........
jojo, ted je za vola :)
Tak si otevrete devenv.exe treba v reflectoru no, dostanete:
devenv, Module 'C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 9.0\Common7\IDE\devenv.exe' does not contain a CLI header. Coz znamena, ze to .NET binarka proste neni.
eclipse.exe
je taky nativní binárka… Nicméně i kdyby VS bylo vyděrované na štítcích, nic to nemění na tom, že je zvláštní z programovacího jazyka odvozovat vlastnosti výsledného programu.
ano, IDE vlastne pouzivame podle toho, jak je rychle a jak rychle startuje a kolik zere pameti. Neco jako Eclipse knihovny a cely framework, pluginy je o nicem.
- o VS Studio 2005 by se dalo rici, ze umi mraky veci, ale chybi tam ty, ktere v Eclipse bezne pouzivate.
- pamet - proc je nutno za pul dne cely pocitac s VS2005, kdyz stejny build trva nejdrive 2s a pak 15s.
Praxe je pro me takova, ze produktivita pri prechodu z Eclipse na VS2005 sla o 1/3-1/2 dolu. Chapu, ze mame VS2008, ale nez si jej firmy nakoupi, tak to bude hodne dlouho trvat.
Tak teď váhám, zda je lepší odpověď tahle, nebo pana Jirsáka Abych pravdu řekl, tak teď nevím, kdo Jardíka víc utřel. Asi by to chtělo nějaký systém bodování komentářů...
Konečně někdo rozumný Za Qt Creator se přimlouvám taky (v Code::Blocks mi mnohdy nefungovalo doplňování, ale to je tak rok dva zpátky, třeba už to opravili
). S VS jsem dělal dřív (když jsem se učil programovat) a docela mi vyhovovalo, ale teď už bych si s ním asi tolik nerozuměl. Z Eclipse mám noční můry ještě doteď, nutili nám ho ve škole na Javu (nelibí se mi ani Java, ani on :-P).
v Code::Blocks mi mnohdy nefungovalo doplňování, ale to je tak rok dva zpátky, třeba už to opraviliNo funguje tak nějak pofidérně, to je fakt. To je trochu slabá stránka CB...
No, tak jestli si někdo chce nasednout na rozžhavenou rašpli a drbat se přitom v rozkroku drátěným rejžákem, pak klidně.
-Pro using je nutné přejet na poslední písmenko správně case sensitive napsaného textu a klikat tam myší
Stačí zmačknout dost nešikovnou magickou klávesovou zkratku Ctrl-Shift-F10.
-Mezi taby otevřených souborů se nelze přepínat jinak než myší(v Eclipse stačí Ctrl+PageUp/PageDown)
Přepínání je přes Ctrl-Tab
Už se těším až dneska ten projekt dokončím a budu se moct vrátit ke skvělému Eclipse.
Už se těšim, až bude padla a ten šílenej Eclipse zavřu
Osobně považuju VS za vcelku použitelný prostředí, samozřejmě v porovnání s Eclipse je trošku problém v tom, že VS není stavěný tak univerzálně jako Eclipse. Osobně nejsem z používání Eclipse příliš nadšenej, např. update modulů do Eclipse je někdy sázka do loterie a už se mi několikrát stalo, že jsem měl Eclipse ve stavu značně nekonzistentním a tím pádem k ničemu.
Koukám, že se tu rozpoutala dost velká hádka... Já osobně bych raději trávil čas učením, jak používat nástroj, který umí "skoro všechno" z mé každodenní činnosti, než studováním jednoho specializovaného programu na programování. Proto používám Emacs. Netvrdím, že umím v něm udělat všechno, ale v nějakém IDE taky ne, takže je to úplně jedno.
Emacs je:
zvládá úkoly z různých oborů mé činnosti:
A to vše bez toho, abych sáhnul po myši nebo spouštěl jiný program.
Emacs nemá gui pro vytváření gui, ale to já ve škole ani v práci nepotřebuju, protože grafické programy zatím nedělám. (Ani bych nebyl schopen napsat kód tak nepřehledný, jaký obecně mají grafické programy )
Takže pro mě je výhodnější čas investovat do Emacsu, než začít se piplat v Eclipse, který jsem po první půlhodině nebyl schopný používat. V Emacsu aspoň, když nevím, jak to udělat po emacsovsku, můžu skočit do eshellu.
Chápu, že můj pohled je dost omezený a asi ani nepostihuje pravé výhody či nevýhody, ale tak to cítím já. Pokud mě někdo přesvědčí, že učit se Eclipse se vyplatí, pak rád změním názor.
A ještě to uvaří kafe a připálí pizzu. No neberte to za ty prachy.
To je vždycky o požadované úrovni abstrakce. Abych mohl úspěšně používat počítač, nepotřebuji umět programovat v assembleru a nepotřebuji vědět, co se přesně děje v procesoru a na desce... stejně tak si nemusím psát vlastní makefile nebo build.xml, abych mohl programovat. Pokud jsem spokojený s šablonou, kterou mi IDE poskytne, proč to psát od začátku sám? Líbí se mi přístup Netbeans, ty mi antovský skript vygenerují, ale můžu si do něj dopsat co potřebuji (pokud to potřebuji) -- příklad.
Líbí se mi přístup Netbeans, ty mi antovský skript vygenerují, ale můžu si do něj dopsat co potřebuji (pokud to potřebuji) -- příklad.
A zkoušel jsi to kompilovat na stroji, kde nejsou NetBeans nainstalováy?
Tenhle konkrétně jsem ještě nezkoušel, ale jiné build.xml z Netbeans jsem přeložil i bez nich.
Můžou být potřeba některé knihovny, ale to nesouvisí s Netbeans (to by teoreticky řešil maven, ale ten moc nepoužívám).
No, co si pamatuji, tak aspoň v NetBeans 5.5 se build-impl.xml
odkazoval přes nbbuild/private/private.properties
na build.properties
uložený v ~/.netbeans/…
. To pak způsobovalo, že jaksi nebylo dostupné ANTí rozšíření CopyLibs, JUnit a další srandičky, takže to neudělalo výsledný JAR a vyhučelo to. Ale asi se v tom jen moc hrabu.
Tohle konkrétně částečně řeší NetBeans 6.5, ale tam zas hoši přidali jiný bugy, se kterými teď trávím večery.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.