Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Před časem jsem si naprogramil tři utilitky, které mi v IceWM chyběly, jelikož si na desktop systém nechci tahat žádné GNOME, ani KDE libs a vystačit si s GTK+, případně QT. ;)
Protože na desktopu používám lehké prostředí IceWM, které neobsahuje žádného správce napájení a knihovny gnome, nebo KDE se mi kvůli tomu instalovat nechtělo, tak jsem si v PyGTK udělal vlastního.
Před nedávnem jsem s jedním kamarádem založil nový web o CMS Joomla!, konkrétně se zde budou nacházet informace pro vývojaře.
Jelikož musím teď chvilku na školní projekt používat Visual Studio, sepíšu zde malé srovnání mezi ním a Eclipse které jsem používal dosud.
Právě jsem při programování bc práce narazil na docela zvláštní hlášku v PHPku. Protože jsem ještě podivnějsí hlášku neviděl, tak jsem se rozhodnul jí zde postnout
Protože občas dělám na PC s Win, kde není eclipse-pdt,rozhodnul jsem se, že ho používat s USB flašky.
Tento zápisek v blogu je spíše dotazem, ale dávám jej raději do blogu, protože je trošku obecnější.
Jak jsem před necelým týdnem oznámil, tak jsem si k bakalářské práci vybral vytvoření účetnictví v jazyce PHP, V tomto zápisku se pokusím vysvětlit některé nejasnosti, které minule vznikly a přidám i nějaké podrobnosti
Protože pro Linux dosud neexistuje žádné(alespoň co vím) použitelné účetnictví, rozhodnul jsem se, že tento stav napravím a nějaké napíšu. Jak lze poznat z nadpisu bude vytvořeno v programovacím jazyku PHP.
Již delší dobu jsem zde nic nenapsal o svých zkušenostech s PHP, jelikož jsem na svůj projekt neměl moc času. Teď se mi ale podařilo přijít na lepší způsob, jak vytvořit strukturovanou diskusi, nebo menu.
Tak už jsem vyřešil skoro všechny základní problémy v projektu, který v PHP-ku píšu. Poslední věc, se kterou si tak trošku nevím rady, je jak zajistit spouštění systémových příkazů jako iptables, nebo service ...(které může spouštět jenom root).
Dělat to přes sudo NOPASSWD se mi zdá docela hloupé, protože tím udělam docela díru do systému, která by se sice myslím dala nějak zalepit pomocí SELinuxu, ale do toho se mi nechce.
Existuje tedy nějaká dobrá metoda, jak to v PHP zajistit?
Předem děkuji za rady.
Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13
Zrovna se učím php na jednom projektu pro kamaráda(bude se jednat o ovládací panel na wi-fi router, protože on je totální BFU a webmin se mi nezamlouvá) a právě se mi podařilo dokončit algoritmus na vykreslení stromového menu a protože se na tom to PHP učím tak bych se chtěl zeptat, jestli by se na následujícím kódu dalo ještě něco upravit, nebo optimalizovat(jinak kdyby se tento kód někomi zalíbil, tak si jej klidně může použít):