Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13
A problém mám právě s tím com=neco. Prozatím to řeším tak, že z hlavní stránky main.php(ukázka je z admin rozhraní, takže index.php slouží pro přihlášení) zavolám funkci :
$menu= isset ($_GET["com"]) ? $_GET["com"] : NULL; showamenu($menu);, která je definována takto:
function showacontent($com) { global $basePath; //To je jenom prozatím, než mě napadne co dát na úvod. if (is_null($com)) { echo "domů"; } else { if (!(file_exists($basePath.'/components/'.$com.'/'.$com.'.php'))) { msg('NE_COMPONENT', 0); } else { include_once $basePath.'/components/'.$com.'/'.$com.'.php'; } } }
Tedy pomocí includování různých souborů. Protože se na tom to PHP učím, tak by mě zajímalo, jestli se to dá řešit ještě nějak lépe?
A ještě ta druhá otázka: Když mám html hlavičku definovanou v main.php, dá se nějak upravit v těch komponentách? Něco jsem zahlédnul o ob_start/flush. Pomůžou mi tyto funkce.
Za odpovědi předem děkuji.
Tiskni
Sdílej:
switch($parametr): case 'p1': include('./Inc/soubor1.php'); break; case 'p2': include('./Inc/soubor2.php'); break; case 'p3': include('./Inc/soubor3.php'); break; default: echo 'Chybny parametr'; exit; endswitch;Samozrejme osetreni chyby atp. je treba napsat tak, aby to bylo podle predstav ...
$map = array ( 'p1' => 'inc/service1.php', 'p2' => 'inc/service2.php', ... );a funkcia
array_key_exists
- "konfiguračný súbor": v tom prípade bude bezpečné, ak budete vstupný parameter kontrolovať, napr, nesmie obsahovať iné znaky ako "[-.a-zA-Z0-9]"
To je něco takového co jsem hledal, akorát že lepší to bude asi dát do databáze, ještě přemýšlím jestli by to nešlo udělat úplně bez includování, že zavolám funki, která se rozhodne zavolá podle com=neco a zavolá to neco.
if (!preg_match("/^[a-z0-9\-]+$/i", $parametr) { header('HTTP/1.1 404 No hackers please'); exit(); }
<? require_once 'lib/page.php'; $pg = new Page(); $pg->data['text'] = "hello world"; $pg->render(); ?>A v lib/page.php bude veskery kod, ktery uplaca html kod stranky a treba i jednoduchy sablonovaci system. Ten u sveho posledniho webu delam tak, ze lib/page.php si includne template/neco.php, kde je kopec html doplneny o <? echo $d['neco'];?>. Je to jednoduche a prakticke. V sablonach pak muze byt i slozitejsi kod treba na vykresleni tabulky, ale je dobre udrzovat poradek a udrzovat oddelene vykreslovani a logiku aplikace.
<? $pg->data['text'] = "hello world"; ...... ?>index.php:
<? require_once 'lib/page.php'; $pg = new Page(); require('hello_world.php'); // Zde by mohl byt ten switch, apod... $pg->render(); ?>Mozna jsem te jen nepochopil, ale takhle mi to osobne vyhovuje mnohem vic a nemusim v kazdym skriptu typu "hello_world.php" psat to same dokola