Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13
A problém mám právě s tím com=neco. Prozatím to řeším tak, že z hlavní stránky main.php(ukázka je z admin rozhraní, takže index.php slouží pro přihlášení) zavolám funkci :
$menu= isset ($_GET["com"]) ? $_GET["com"] : NULL; showamenu($menu);, která je definována takto:
function showacontent($com) { global $basePath; //To je jenom prozatím, než mě napadne co dát na úvod. if (is_null($com)) { echo "domů"; } else { if (!(file_exists($basePath.'/components/'.$com.'/'.$com.'.php'))) { msg('NE_COMPONENT', 0); } else { include_once $basePath.'/components/'.$com.'/'.$com.'.php'; } } }
Tedy pomocí includování různých souborů. Protože se na tom to PHP učím, tak by mě zajímalo, jestli se to dá řešit ještě nějak lépe?
A ještě ta druhá otázka: Když mám html hlavičku definovanou v main.php, dá se nějak upravit v těch komponentách? Něco jsem zahlédnul o ob_start/flush. Pomůžou mi tyto funkce.
Za odpovědi předem děkuji.
Tiskni
Sdílej:
switch($parametr): case 'p1': include('./Inc/soubor1.php'); break; case 'p2': include('./Inc/soubor2.php'); break; case 'p3': include('./Inc/soubor3.php'); break; default: echo 'Chybny parametr'; exit; endswitch;Samozrejme osetreni chyby atp. je treba napsat tak, aby to bylo podle predstav ...
$map = array ( 'p1' => 'inc/service1.php', 'p2' => 'inc/service2.php', ... );a funkcia
array_key_exists
- "konfiguračný súbor": v tom prípade bude bezpečné, ak budete vstupný parameter kontrolovať, napr, nesmie obsahovať iné znaky ako "[-.a-zA-Z0-9]"
To je něco takového co jsem hledal, akorát že lepší to bude asi dát do databáze, ještě přemýšlím jestli by to nešlo udělat úplně bez includování, že zavolám funki, která se rozhodne zavolá podle com=neco a zavolá to neco.
if (!preg_match("/^[a-z0-9\-]+$/i", $parametr) { header('HTTP/1.1 404 No hackers please'); exit(); }
<? require_once 'lib/page.php'; $pg = new Page(); $pg->data['text'] = "hello world"; $pg->render(); ?>A v lib/page.php bude veskery kod, ktery uplaca html kod stranky a treba i jednoduchy sablonovaci system. Ten u sveho posledniho webu delam tak, ze lib/page.php si includne template/neco.php, kde je kopec html doplneny o <? echo $d['neco'];?>. Je to jednoduche a prakticke. V sablonach pak muze byt i slozitejsi kod treba na vykresleni tabulky, ale je dobre udrzovat poradek a udrzovat oddelene vykreslovani a logiku aplikace.
<? $pg->data['text'] = "hello world"; ...... ?>index.php:
<? require_once 'lib/page.php'; $pg = new Page(); require('hello_world.php'); // Zde by mohl byt ten switch, apod... $pg->render(); ?>Mozna jsem te jen nepochopil, ale takhle mi to osobne vyhovuje mnohem vic a nemusim v kazdym skriptu typu "hello_world.php" psat to same dokola