Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ještě mám dvě otázky na PHP. V tom softu(viz minulý zápis) zkouším používat komponenty podle tvaru url, takže např.: main.php?com=article&task=edit&item=13 nastartuje komponentu pro psaní článků a editaci položky 13
A problém mám právě s tím com=neco. Prozatím to řeším tak, že z hlavní stránky main.php(ukázka je z admin rozhraní, takže index.php slouží pro přihlášení) zavolám funkci :
$menu= isset ($_GET["com"]) ? $_GET["com"] : NULL; showamenu($menu);, která je definována takto:
function showacontent($com) { global $basePath; //To je jenom prozatím, než mě napadne co dát na úvod. if (is_null($com)) { echo "domů"; } else { if (!(file_exists($basePath.'/components/'.$com.'/'.$com.'.php'))) { msg('NE_COMPONENT', 0); } else { include_once $basePath.'/components/'.$com.'/'.$com.'.php'; } } }
Tedy pomocí includování různých souborů. Protože se na tom to PHP učím, tak by mě zajímalo, jestli se to dá řešit ještě nějak lépe?
A ještě ta druhá otázka: Když mám html hlavičku definovanou v main.php, dá se nějak upravit v těch komponentách? Něco jsem zahlédnul o ob_start/flush. Pomůžou mi tyto funkce.
Za odpovědi předem děkuji.
Tiskni
Sdílej:
switch($parametr): case 'p1': include('./Inc/soubor1.php'); break; case 'p2': include('./Inc/soubor2.php'); break; case 'p3': include('./Inc/soubor3.php'); break; default: echo 'Chybny parametr'; exit; endswitch;Samozrejme osetreni chyby atp. je treba napsat tak, aby to bylo podle predstav ...
$map = array ( 'p1' => 'inc/service1.php', 'p2' => 'inc/service2.php', ... );a funkcia
array_key_exists
- "konfiguračný súbor": v tom prípade bude bezpečné, ak budete vstupný parameter kontrolovať, napr, nesmie obsahovať iné znaky ako "[-.a-zA-Z0-9]"
To je něco takového co jsem hledal, akorát že lepší to bude asi dát do databáze, ještě přemýšlím jestli by to nešlo udělat úplně bez includování, že zavolám funki, která se rozhodne zavolá podle com=neco a zavolá to neco.
if (!preg_match("/^[a-z0-9\-]+$/i", $parametr) { header('HTTP/1.1 404 No hackers please'); exit(); }
<? require_once 'lib/page.php'; $pg = new Page(); $pg->data['text'] = "hello world"; $pg->render(); ?>A v lib/page.php bude veskery kod, ktery uplaca html kod stranky a treba i jednoduchy sablonovaci system. Ten u sveho posledniho webu delam tak, ze lib/page.php si includne template/neco.php, kde je kopec html doplneny o <? echo $d['neco'];?>. Je to jednoduche a prakticke. V sablonach pak muze byt i slozitejsi kod treba na vykresleni tabulky, ale je dobre udrzovat poradek a udrzovat oddelene vykreslovani a logiku aplikace.
<? $pg->data['text'] = "hello world"; ...... ?>index.php:
<? require_once 'lib/page.php'; $pg = new Page(); require('hello_world.php'); // Zde by mohl byt ten switch, apod... $pg->render(); ?>Mozna jsem te jen nepochopil, ale takhle mi to osobne vyhovuje mnohem vic a nemusim v kazdym skriptu typu "hello_world.php" psat to same dokola