Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože pro Linux dosud neexistuje žádné(alespoň co vím) použitelné účetnictví, rozhodnul jsem se, že tento stav napravím a nějaké napíšu. Jak lze poznat z nadpisu bude vytvořeno v programovacím jazyku PHP.
Vybral jsem si ho pro svou bakalářskou práci. Možná někdo z vás namítne, že PHPko není ten nejvhodnější jazyk pro tvorbu takového softu, ale zdá se mi to nejjednodušší způsob pro vytvoření multiplatformního produktu. Mezi další výhodu takového řešení vidím možnost přístupu přes obyčejný www prohlížeč(přes https), takže bude přístupné v podstatě odkukoliv.
Prozatím si představuji, že by mělo být rozšiřitelné pomocí pluginů rozšiřujících jeho funkčnost. Podporovalo by nejen databázi MySQL, ale i další. Tvorba faktur v PDF by byla samozřejmostí včetně jejich odeslání přímo z prostředí programu. Pro začátek by bylo podporováno hlavně jednoduché účetnictví, asi bych přídal i podvojnou variantu.
V budoucnu by mohl přibýt i desktopový klient v Javě přes xmlrpc.
A na vás se obracím s prosbou o další náměty, jakou další funkčnost byste od takového účetnictví očekávali, protože do pondělí musím mít hotový koncept(popis zadání). A ta nejlepší zpráva na konec, program bude samozřejmě uvolněn pod licencí GNU-GPL. ;)
Tiskni
Sdílej:
Nicmene zacinat jednoduchym ucetnitvim je uzitecne, kdyz se v Ceske republice uz nepouziva.Nepoužívá se, místo toho je daňová evidence.
Pokud to má mít nějaký praktický význam, začni rovnou s účetnictvím (podvojným) a daňovou evidenci úplně vypusť (jednoduché účetnictví).Tohle bych netvrdil. V Česku je asi tak milion lidí, kteří vedou právě daňovou evidenci. Často tak činí v nelegální instalaci některého z DOS/Windows programu. Takže pro tuto poměrně velkou skupinu by to smysl mělo. Jde o to, co je cílem. Jestli vytvořit "velké" účetnictví pro obchodní společnosti, což se ale (pokud to má mít skutečně smysl) neobejde bez takových věcí, jako jsou mzdy, sklady, propojení s elektronickým bankovnictvím atd. Anebo jestli to má být něco jednoduchého, co bude sloužit početně větší skupině podnikajících fyzických osob, která nepotřebuje žádný složitý systém, ale stačí jí skutečně jen daňová evidence (případně s evidencí DPH), doplněná jen o fakturaci, jednoduchou správu zásob a majetku, případně o knihu jízd. Technické pozadí toho celého není až tak důležité. Ale jde o to (hlavně pokud to bude ta druhá varianta), aby se to dalo snadno nainstalovat a ještě snadněji používat.
co bude sloužit početně větší skupině podnikajících fyzických osobPak je ale otázka, jestli si tihle budou chtít instalovat nějakou C/S aplikaci, v tom případě bych zvážil možnost jednovrstvé (ze síťového hlediska) aplikace s nějakou embedded databází, která má výhodu v tom, že prostě funguje.
kdyby existovala přístupná dokumentace, jak má účetnictví vypadat
viz Zákony* Pokud by to měl někdo přechroupat do podoby, kterou pochopí programátor obecný, tak tomu se říká analýza. A za ni se platí. I kdyby to na začátku někdo sponzoroval, tak takovou analýzu je potřeba průběžně aktualizovat (tzn. další práce, další peníze).
Teoreticky by šlo vytvořit nějaké družstvo, kde by se jeho členové složili na vytvoření této analýzy (a její aktualizaci) a pak by k ní měli v rámci členství v družstvu přístup. Předešlo by se tak tomu, aby se zbytečně jedna práce dělala několikrát. Ale moc šancí bych takovému řešení stejně nedával (že se ty organizace dohodnou a nerozhádají). Něco podobného funguje v Německu, ale tam se ty firmy ve družstvu přímo skládají na vývoj/rozvoj softwaru.
*) vyhlášky, předpisy, IAS/IFRS, GAAP...
"víte, my máme to svoje účetnictví v DOSu (případně Windows) a ono by nám to v Linuxu nechodilo"Mam overeno, ze nektera stara DOSova ucetnictvi (stavena napr. na PC-FAND ci jak se to jmenuje) behaji v DOSBoxu pod Linuxem kupodivu lepe (=s mensim mnozstvim problemu) nez ve Windows 2000/XP (je mozne, ze by ve Windows take behala lepe v tom DOSBoxu, ale to jsem nikdy nezkousel), snad s vyjimkou obcasnych cinnosti s potrebou vyssiho vykonu procesoru (hromadny export cehosi), kde je to v DOSBoxu v dusledku emulace pomalejsi (ne o moc, ale porovnavam Athlon64 4000+ s P3 na 750MHz, na stejnem stroji by byl rozdil urcite mnohem vetsi).
Myslíte něco takového? http://www.ucetnictvi-on-line.cz/
Co bych ale uvítal daleko víc než klasické účetnictví, je program jako je gnotime (Gnome Time Tracker). Počítá to čas strávený na projektech a kolik za to mám naúčtovat zaměstnavateli/zákazníkovi.Je to hodně primitivní hračka, ale přece: LightWeight Time Tracker. Aktuální release umí jen měřit čas, u sebe mám (zatím neuvolněnou) verzi, která přímo počítá cenu. Pro mé potřeby LWTT stačí, ale je tu i něco silnějšího. Před časem se mi ozval autor programu Baralga, že má něco podobného jako já (ale s více funkcemi), takže lze použít i toto dílo.