Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Protože pro Linux dosud neexistuje žádné(alespoň co vím) použitelné účetnictví, rozhodnul jsem se, že tento stav napravím a nějaké napíšu. Jak lze poznat z nadpisu bude vytvořeno v programovacím jazyku PHP.
Vybral jsem si ho pro svou bakalářskou práci. Možná někdo z vás namítne, že PHPko není ten nejvhodnější jazyk pro tvorbu takového softu, ale zdá se mi to nejjednodušší způsob pro vytvoření multiplatformního produktu. Mezi další výhodu takového řešení vidím možnost přístupu přes obyčejný www prohlížeč(přes https), takže bude přístupné v podstatě odkukoliv.
Prozatím si představuji, že by mělo být rozšiřitelné pomocí pluginů rozšiřujících jeho funkčnost. Podporovalo by nejen databázi MySQL, ale i další. Tvorba faktur v PDF by byla samozřejmostí včetně jejich odeslání přímo z prostředí programu. Pro začátek by bylo podporováno hlavně jednoduché účetnictví, asi bych přídal i podvojnou variantu.
V budoucnu by mohl přibýt i desktopový klient v Javě přes xmlrpc.
A na vás se obracím s prosbou o další náměty, jakou další funkčnost byste od takového účetnictví očekávali, protože do pondělí musím mít hotový koncept(popis zadání). A ta nejlepší zpráva na konec, program bude samozřejmě uvolněn pod licencí GNU-GPL. ;)
Tiskni
Sdílej:
Nicmene zacinat jednoduchym ucetnitvim je uzitecne, kdyz se v Ceske republice uz nepouziva.Nepoužívá se, místo toho je daňová evidence.
Pokud to má mít nějaký praktický význam, začni rovnou s účetnictvím (podvojným) a daňovou evidenci úplně vypusť (jednoduché účetnictví).Tohle bych netvrdil. V Česku je asi tak milion lidí, kteří vedou právě daňovou evidenci. Často tak činí v nelegální instalaci některého z DOS/Windows programu. Takže pro tuto poměrně velkou skupinu by to smysl mělo. Jde o to, co je cílem. Jestli vytvořit "velké" účetnictví pro obchodní společnosti, což se ale (pokud to má mít skutečně smysl) neobejde bez takových věcí, jako jsou mzdy, sklady, propojení s elektronickým bankovnictvím atd. Anebo jestli to má být něco jednoduchého, co bude sloužit početně větší skupině podnikajících fyzických osob, která nepotřebuje žádný složitý systém, ale stačí jí skutečně jen daňová evidence (případně s evidencí DPH), doplněná jen o fakturaci, jednoduchou správu zásob a majetku, případně o knihu jízd. Technické pozadí toho celého není až tak důležité. Ale jde o to (hlavně pokud to bude ta druhá varianta), aby se to dalo snadno nainstalovat a ještě snadněji používat.
co bude sloužit početně větší skupině podnikajících fyzických osobPak je ale otázka, jestli si tihle budou chtít instalovat nějakou C/S aplikaci, v tom případě bych zvážil možnost jednovrstvé (ze síťového hlediska) aplikace s nějakou embedded databází, která má výhodu v tom, že prostě funguje.
kdyby existovala přístupná dokumentace, jak má účetnictví vypadat
viz Zákony* Pokud by to měl někdo přechroupat do podoby, kterou pochopí programátor obecný, tak tomu se říká analýza. A za ni se platí. I kdyby to na začátku někdo sponzoroval, tak takovou analýzu je potřeba průběžně aktualizovat (tzn. další práce, další peníze).
Teoreticky by šlo vytvořit nějaké družstvo, kde by se jeho členové složili na vytvoření této analýzy (a její aktualizaci) a pak by k ní měli v rámci členství v družstvu přístup. Předešlo by se tak tomu, aby se zbytečně jedna práce dělala několikrát. Ale moc šancí bych takovému řešení stejně nedával (že se ty organizace dohodnou a nerozhádají). Něco podobného funguje v Německu, ale tam se ty firmy ve družstvu přímo skládají na vývoj/rozvoj softwaru.
*) vyhlášky, předpisy, IAS/IFRS, GAAP...
"víte, my máme to svoje účetnictví v DOSu (případně Windows) a ono by nám to v Linuxu nechodilo"Mam overeno, ze nektera stara DOSova ucetnictvi (stavena napr. na PC-FAND ci jak se to jmenuje) behaji v DOSBoxu pod Linuxem kupodivu lepe (=s mensim mnozstvim problemu) nez ve Windows 2000/XP (je mozne, ze by ve Windows take behala lepe v tom DOSBoxu, ale to jsem nikdy nezkousel), snad s vyjimkou obcasnych cinnosti s potrebou vyssiho vykonu procesoru (hromadny export cehosi), kde je to v DOSBoxu v dusledku emulace pomalejsi (ne o moc, ale porovnavam Athlon64 4000+ s P3 na 750MHz, na stejnem stroji by byl rozdil urcite mnohem vetsi).
Myslíte něco takového? http://www.ucetnictvi-on-line.cz/
Co bych ale uvítal daleko víc než klasické účetnictví, je program jako je gnotime (Gnome Time Tracker). Počítá to čas strávený na projektech a kolik za to mám naúčtovat zaměstnavateli/zákazníkovi.Je to hodně primitivní hračka, ale přece: LightWeight Time Tracker. Aktuální release umí jen měřit čas, u sebe mám (zatím neuvolněnou) verzi, která přímo počítá cenu. Pro mé potřeby LWTT stačí, ale je tu i něco silnějšího. Před časem se mi ozval autor programu Baralga, že má něco podobného jako já (ale s více funkcemi), takže lze použít i toto dílo.