Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jak jsem před necelým týdnem oznámil, tak jsem si k bakalářské práci vybral vytvoření účetnictví v jazyce PHP, V tomto zápisku se pokusím vysvětlit některé nejasnosti, které minule vznikly a přidám i nějaké podrobnosti
Nejprve uvedu základní informace: Nejprve se bude jednat o jednoduché účetnictví-tedy daňovou evidenci. Později chci vytvořit i variantu pro podvojné účetnictví, ale to už asi nebude součást bakalářské práce. Účetnictví bude obsahovat stromovou správu účtů, bude možné použít i více účtů. Mezi další základní části bude patřit evidence zákazníků, prováděných prací, či skladu. Jak jsem psal minule, tak do základu bude patřit i tvorba faktur, stejně jako jejich odesílání z programu.Toto chci implementovat jako základ. V pozdějším stádiu přidám tvorbu daňového přiznání, rozvahu a výsledovku.
Do prostředí účetnictví bude přístup přes protokol https, vzdálený přístup pro desktopové klienty bude umožněn přes komunikaci pomocí XML-RPC(rovněž šifrovaně).
Co se týče implementace, tak samozřejmostí bude návrhový vzor MVC(Model-View-Controller) a z databází se v základu plánuje podpora MySQL a PostgreSQL. Rozšiřitelnost umožní modulární stavba programu pomocí pluginů, takže půjde rozšířit jak funkčnost, tak seznam podporovaných databázi. Instalace pluginů bude probíhat pomocí xml souborů.
V předchozí diskusi se několik z vás vyjádřilo v tom smyslu, že takováto práce u někoho kdo moc nerozumí účetnictví nemá smysl. Je sice pravda, že účetnictví JEŠTĚ úplně nerozumím, můj taťka však účetnictví rozumí dost dobře. Takže tímto by měla kvalita programu být zajištěna.
Na konec si nechám vysvětlení toho (Simple)
v názvu programu. Má tam dva významy- jeden je že se bude jednat o daňovou evidenci, neboli jednoduché(simple) účetnictví a druhý je, že se chci pokusit vytvořit co nejjednodušší ovládání, aby ho každý co nejrychleji pochopil.
Tiskni
Sdílej:
... kdyz programtor navrhuje uctetnictvi, musi delat prostrednika mez lidmi s ruznymi nazory na to, jak ma program fungovat, jaky ma byt jeho vzhled, jak maji vypadat jeho vystupy a jak musi odpovidat danovym zakonum. Naprotitomu operacni system neni omezen vnejsim vzhledem. Pri jeho navrhovani programator vyhledava nejjednodusi harmonii mezi strojem a idejemi. Proto je jednodussi navrhnou operacni system.
Nebo ty prostě řekneš "moje práce bude SW, který bude dělat účetnictví, jak to je na mně" a oni ti to vezmou?Na tom není u bakalářky nic zvláštního, její zadání je jen na pár vět. Důležité věci se upřesní v průběhu psaní s vedoucím a hlavní je, aby korespondoval cíl práce, který si přesně vytyčíš až v ní, s jejím obsahem.
Na konec si nechám vysvětlení toho (Simple) v názvu programuTo mi připomíná, když jsem se před pár lety ptal kolegy, jestli to "s" na začátku názvu programu znamená "simple". Nějak mi to nešlo dohromady s tím, že tam bylo cca 300 zdrojových souborů. Prý "tedy rozhodně ne" (simple)
Osobně jsem skeptický k tomu, že někdy vznikne pořádné účetnictví pro linux. Musela by to vzít za své nějaká (velká) firma a obávám se, že poptávka není dostatečná.Naopak, potencial takove aplikace vidim jako obrovsky, ale nejdriv musi vzniknout vejce (kloudne lin.ucetnictvi), aby mohla vzniknout slepice (ucetni na lin). Provozovat profesionalne ucto na wine je imho nesmysl (stabilita, rychlost, bezpecnost dat), na druhou stranu vetsina ucetnich na pocitaci nic jineho nez ucetni program, mailovac a prohlizec nema. Vidim to prave jako dobrou prilezitost pro prvni firmu, ktera nabidne multiplatformni ucto; Tocim se kolem jedne spolecnosti, kde nedavno legalizovali sw vybaveni a byli prekvapeni, na kolik je vyjde jenom ucetni oddeleni (cca 6 pocitacu, XP + Office + antivir; ucto meli legalne), kdyz na tom pritom ty zensky nic moc nedelaj - napriklad PC pro skladovou ucetni ma natvrdo po bootu spusteni ucta a po vypnuti ucta vypne pocitac. Mit po ruce Linuxovy ucto, mohl aktualni stav Linuxu pokryt poptavku po levnem a funkcnim sw pro takovou firmu.
P.S. Opensource účetnictví a jeho reálné nasazení je podle mě science-fiction -- jako uživatel musím mít jistotu, že používaný program je v souladu s aktuálním právním řádem a obávám se, že to mi opensource programy asi nezajistí. (Cca na 15-tou to platí o programech na počítání mezd.)Open source účetnictví nemusí být science fiction -- podle mě by to mohlo jít tak, že bude F/OSS framework, který se bude starat o věci jako vlastní výpočty (+ přesnost, zaokrouhlování), přístup k DB, UI, výstupy, atd. a k tomu by se pak daly dohrávat datové soubory, které by teprve specifikovaly vlastní rozložení UI, konkrétní výpočty, ... a tak by onen framework oživily. Tyto datové soubory by mohly psát tytéž firmy, co si dodnes hrajou každá na svém písečku (podobně jako u linuxového jádra, kdy se vyplatí spolupracovat i konkurentům na jednom jádře místo aby si ho psali každý sám).
do toho žádná firma nepůjde a framework pak časem umře...Hm, jenze kdyz to nebude GPL (nebo podobne), tak do toho zase nepujde zadny opensource vyvojar - protoze v tomhle pripade se to "komercni zneuziti" primo nabizi.
Přesně to je ono, má se jednat hlavně o framework(implementace pomocí pluginů) pro další rozšiřováníMě je ta tvoje aktivita sympatická a fandím ti (ikdyž myslím, že sis vybral hodně velké sousto). Ale nepiš to s webovým rozhraním -> dobře míněná rada. Pozn: Když už framework, tak navrhni jádro (server), plugin architekturu + API a referenční GUI (promězamě v PHP), které ale bude využívat JEN to API. Pak se třeba najde někdo, kdo to přerazí nějakým desktopovým interfacem.
Opensource účetnictví a jeho reálné nasazení je podle mě science-fictionTakových science fiction už se vyplnilo :D. Neexistuje důvod, proč by OSS program nemohl být v souladu s právním řádem. Ale nechci předvídat :D. A po pravdě je mi to i dost jedno, pod jakou licencí je účetní program, pokud ta licence a cena vyhovuje.