Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože na desktopu používám lehké prostředí IceWM, které neobsahuje žádného správce napájení a knihovny gnome, nebo KDE se mi kvůli tomu instalovat nechtělo, tak jsem si v PyGTK udělal vlastního.
Je to velmi jednoduchý prográmek, který umí jenom uspat PC po zadané době nečinnosti. Doba, za kterou se PC uspí, stejně jako cesta k programu se zadává v nastavení, které je docela slabou stránkou programu - prozatím se mi nepodařilo přijít na to, jak v PyGTK udělat nějaké pěkné UI ani tabulka, ani HBox/VBox nevedly k hezkému výsledku(buď položky zabíraly celou pozici, nebo zase byly nehezky uspořádané).
Jinak pro ošetření DPMS stavu je v programu C knihovna, protože mi Python při použití DPMS funkcí záhadně SEGFAULToval. Pokud si jej chcete vyzkoušet najdete jej na tady.
Co se týče mých prvních zkušeností s PyGTK, tak se mi zdá docela jednoduché na pochopení a použití. Nepodařilo se mi pouze přijít na to, proč když použiju STOCK ikonu v menu, tak proč se taky vezme její popisek a nepoužije se ten co jsem předal v kódu. Taky se mi zdá docela hloupost po vytvoření každé GUI položky volat polozka.show();
Nebylo by jednodušší položku implicitně zobrazit a jenom když jí nechci ukázat, tak zavolat polozka.hide();
?
Jinak další věcí co bych si potřeboval v Pythonu udělat je applet do systraye pro zvukový mixér, který by uměl ovládat Master kanál. Nevíte někdo o nějakém návodu, jak použít ALSU? Hledal jsem na jejich stránkách, ale ta jejich dokumentace se mi zdá strašně nepřehledná a nic se mi z ní nepodařilo vykoumat.
Tiskni
Sdílej:
show_all
nebo nějakou podobnou funkci na okně, ve kterém je to všechno zabalené.
Ahoj pro Alsu v pythonu muzes pouzit pyalosaaudio - klidne se inspiruj tady http://fastlinux.eu/downloads/freevolume_0.3.1.tar.bz2, je to sice jeste tezkej nedodelek ale na mem stroji s awesome wm a intel zvukovkou maka velice dobre.