Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
PS: Jako zarytému perlistovi mi zásadně vadí, že komentáře jsou delší než vlastní kód!U nas ve firme se naopak rika, ze komentar musi byt delsi nez metoda (Java)... sice trochu nadsazka, ale v podstate jde o vyjadreni principu, ze spatne komentovany kod muze byt super dobry, ale kdyz k nemu nekdo po case prijde a musi ho studovat, tak produktivita prace jde do haje.
No aktivita možná vzrostla, ale nikde to nevidět.No když už si toho všiml i takový bulvár jako DDJ, tak na tom něco bude...
Roughly 80% of the world’s data cannot plausibly be stored in a relational database. The 20% that does fit there is important enough that we’ve spent the last 20 years stuffing it into relational databases and doing interesting things with it. I’m still doing a lot of that. But there’s a lot more data out there that doesn’t look like tables than does.
A nebo rovnou objektovou databázi.A nebo. Ale mam pocit, ze ty se prosazuji jeste pomaleji nez XML storage. Je nejaka objektova DB, ktera by byla podobne rozsirena jako ZopeDB?
I když zrovna to STX mi připomíná XSLT, a jak bych podle toho chtěl postavit dostatečně funkční databázi, na to už mi fantazie nestačí... (Ale to neznamená, že bych se to nechtěl rád dozvědětSTX v podstate (z uzivatelskeho hlediska) je XSLT. Zmente namespace a odstrante nutnost stavet kvuli transformaci cely XML strom do pameti a mate STX (zhruba) Leda že bych měl nějaké velké XML soubory a nad nimi tyto příkazy prováděl.
"Objektově-relační databáze", "STX" a "Pes přeoperovaný na chobotnici" z mého pohledu patří do téže množiny (a sice do množiny obskurností).Rozvedte to s tim STX trochu. Jak si predstavujete reseni nejvetsiho problemu XSLT a dalsich dnesnich technologii na transformaci/dotazovani do XML -- tedy nutnosti reprezentovat cely XML strom v pameti? (krome nazoru "tahnete s XML do haje"
Já si osobně taky myslím, že XML je dost o problémechKdyz ho razite nekam, kam se nehodi, tak jo. Ale ja i kdyz jsem narazil na problemy, tak nikdy nebyly takove, abych se musel divat po alternative -- ona totiz srovnatelne rozsirena a podporovana alternativa pro praci se stromovymi daty neni (ne, YAML opravdu neni alternativa k XML, pokud nechcete zustat u ukladani konfiguracku pro pristup do DB
ale je in a každý kdo jí používá je happy a cool. Ale dost humoru.No tak u XML myslim tohle uz opada. Ted se na nej spise hazi spina a roli ruzovoucke in super technologie prejima uz zmineny YAML, ktery nemalo lidi (hlavne railsistu) povazuje za spasitele...
Zatímco na XML tam najdu hned minimálně 3 různé knihovny pro práci.Ano, a všechny tři jsou odporné a použitelné jen s krajním sebezapřením. Pro mě jako kdyby tam vůbec nebyly, já jsem rád, že tam pořád ještě jsou, jen kvůli zpětné kompatibilitě se softwarem, co je používá. Jediná pořádná XML knihovna pro Python, kterou jsem aspoň trochu ochoten vzít na milost, je lxml. ElementTree API je ještě rozumně použitelné, ale v "referenční implementaci" mi chybí pořádný XPath, takže od lxml mě nikdo neodtrhne.
ale na data typu "tabulka uživatelů" a podobně mi přijde pořád ještě lepší YAML, obzvlášť pokud do toho člověk musí lozit editorem ručně.To byste se divil. Me je XML na editaci moc prijemne a to z jedhono duvodu -- ze je vizualne symetricke. Vidim, kde tag konci a kdyz to mam rozumne zformatovany, tak vim, k cemu ze tenhle koncovej tag patri. U YAMLu tezko.
Nicméně kolem sebe zvláště od Vimařů<flame>Vim neumi automaticky uzavirat tagy nebo zvyraznovat XML syntaxi?slyším, že dotyční XML nepoužívají, pokud nemusejí.
...YAML se nemusíme bavit, to je prostě směšná záležitost typu, jakých si u Ruby vymysleli spousty, YAML je IMHO velmi nedomyšlená a nedotažená věc.Ale? Že o tom tolik víte...
Tiskni
Sdílej: