Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
HostnameLookups
jste měli nakonec pravdu nakonec vy. Původní příčina byla zapnutém firewallu ve Fedoře 15, u něhož se mi nepodařilo jeho zakázání obvyklým příkazem chkconfig, díky novém systemd. Za druhé se chci ale zamyslet na výše uvedeným příkazem v MySQL.
Před časem jsem si napsal skript na stahování nových informací i balíčcích s ruby ve Fedoře, když jsem si soubory z VPSky skopíroval na lokální PC, abych tu VPSku poladil, nestačil jsem se divit co se mi na lokální VPSce děl a co může způsobit obyčejný bash skript v cronu.
Tak jsem narazil na nový a zajímavé se rozvíjející program - Jitsi a vypadá to, že se konečně objevuje alternativa ke Skypu.
Tímto zápiskem trošku kápnu do noty Jardíkovi, který nemá rád 32 bitové aplikace. Za pár dní(2.6) až budu mít po státnicích(sice nevím k čemu mi ten titul bc. bude, ale budiž a navíc tam budu muset jít v obleku, který nesnáším - jedná se jenom o obyčejnou zkoušku tak naco oblek :O) se od Gentoo vracím k mému oblíbenému LFSku.
I další zápisek se bude zabývat CentOSem. Tentokrát však z trošku jiné stránky a totiž zastaralosti openssl.
Včera když jsem celé odpoledne laboroval, proč mi na 64-bitovém CentOSu nefunguje SMTP příhlašování pomocí php-maileru, tak jsem přišel na jeden chyták
Protože dnešní "Linux" už ten původní moc nepřipomíná čím dál více uvažuji o nové distribuci, která by nebyla určena pro masy, ale pro opravdové Linuxové geeky
Protože si pro sebe kompiluju CentOSí(5) jádro se zakompilovanými moduly pro MadWifi a acx100, tak mám jeden dotaz. Chtěl bych toto jádro dávat veřejně ke stažení(kdyby se hodilo i někomu jinému), ale nevím jestli je takovéto šíření MadWifi a acx100 legální. Nevyznáte se někdo v této oblasti?
Tak mi dneska dorazily součástky na můj domácí servřík, díky vaším radám v předchozím zápisku jsem si nakonec vybral jako desku Alix 2C2 a wi-fi kartu TL-WN560G
Rozhodnul jsem si, jako poslední dobou několik lidí tady na portálu si pořídit něco jako domací server.
Delší dobu jsem se nezmínil o svých webových stránkách-Linuxový profík. Pro vás, kteří jste si tyto stránky oblíbili mám dobrou zprávu, konečně se mi podařilo získat pořádnou šablonu, o jejiž kvalitě souvisí i to, že zvítězila v soutěži o nejlepší šablonu pro CMS ve kterém mám tyto stránky vytvořeny. Rovněž mám i nové logo.
V diskusi k jednomu příspěvku v tomto bloguse objevilo, že je vzhled trošku nepřehledný.
Již delší dobu jsem nic nenapsal o mých zkušenostech s PHP. Jak je z nadpisu partné zkoušel jsem parsování XML v PHP, ale nějak mi to nevychází.
Protože se mi často stává, že si při mazání více souborů omylem vymažu celý obsah adresáře, protože se mi do zápisu připlete *, rozhodnul jsem se, že si napíšu takový malý wrapper pro rm -fr v C.
Před nedávnem jsem přišel na zajímavou možnost ovládání KDE a to, že by mělo jít ovládat i hlasem.
Už delší dobou se mi honí hlavou myšlenka na vytvoření adresáře českých Linuxových webů, protože ty hlavní jako abclinuxu, root, případně penguin zná asi každý, ale co ty menší, které tvoří jednotlivci, případně malé skupinky nadšenců?
Právě si kompiluju druhé Gentoo tentokrát už s podporou SELinuxu. Začátek byl sice složitější, ale o tom až za chvilku
Protože můj LFS je již celkem staršího data, tak jsem se rozhodnul, že vyzkouším jak vlastně podobný systém Gentoo funguje.
Jak jste si možná již někteří všimli podle mé patičky, tak provozuji svoje stránky o Linuxu na www.linpro.cz
Na této stránce právě probíhá webcast z představení RedHat Enterprise Linuu 5. Dávám to do blogu, protože ve zprávičkách by se to asi objevilo pozdě.
Už delší doby mi vrtá hlavou jedna myšlenka a to o správcích balíčků v distribucích. Umí nějaký z nich zvládnout toto:
Protože si zrovna tak pohrávám s Eximem, abych zjistil jak funguje, tak mě napadla tato anketka:
Protože se starám o linuxový router s CentOSem a brzy možná budu pomáhat kamarádovi se správou jednoho webhostingového serveru, který si chce založit a na něm také plánuji CentOS(jsem v něm zvyklejší a také kvůli velmi zajímavé technologii jménen SELinux a s Debianem se stále nějak nemůžu skamarádit
)
S jedním kamarádem uvažujeme o zprovoznění webhostingového serveru po novém roce. Přemýšlím jestli tam dát Debian, nebo CentOS. Prozatím se přikláním k tomu, že tam dám CentOS 5, jednak protože se v něm dost vyznám a jednak protože se mi docela zalíbil SELinux.
Na novou Fedoru jsem se těšil, protože obsahuje X.org 7.1, které podporují kompozitní window managery. Jako první jsem vyzkoušel Compiz, ale poté, co jsem zjistil, že jsou zde k dispozici balíčky Berylu pro Fedoru, tak jsem je hned vyzkoušel a docela se mi Beryl zalíbil. Proto jsem se rozhodnul udělat průzkum jak je to s kompozitními WM tady na ABCLinuxu, takže následovat bude anketka(prosím, ale žádné flamy o tom co je lepší, jestli compiz, nebo Beryl;-)):
Protože se ve Fedoře 6 stále neobjevuje nejnovéjší Firefox 2.0(a podle koncovky balíčku v development firefox-2.0-2.fc7.i386.rpm asi ani neobjeví, tak jsem se rozhodnil, že bych vytvořil vlastní rpm Firefoxu 2.0 a veřejné jí zpřístupnil, protože delopment verze vyžaduje také další balíčky z developmentu.
Protože budu na podzim rozjíždět server, který bych chtěl založit na CentOSu, který je postaven na RH EL, tak bych se rád zeptal, jestli někdo nevíte, kdy by měla finální verze RH EL 5 vyjít(nebo neznáte link, kde to je uvedené), abych věděl jestli má na něj cenu čekat.
Už totiž delší dobu hledám schedule o jeho vydání, ale nikde se mi to prozatím nepovedlo najít. Předem děkuji za odpovědi.
Včera jsem dostal nápad na několik zajímavých anket, ve které proti sobě postavím dva protiklady.První z nich se týká GNOME a KDE.
O tom, co je lepší, jestli KDE, nebo GNOME se vedou dlouhé flejmy, ale jak je na tom jejich používání, které je použivanejší, to je námětem této ankety. Proto také zanedbávám ostatní WM.
Dneska mě napadla další anketa a protože se mi nechce čekat, než bude uveřejněna, tak jí dávám sem do blogu.
Ze kterých českých Linuxových portálů čtete zprávičky o Linuxu?
Já osobně jsem dříve sledoval zprávičky na Linuxsoftu, ale teď je již čtu jenom na ABCLinuxu.
Dneska jsem dostal nápad na zajímavou anketu: Kolikrát jste přišli o data? Měli jste je zálohované?
Tak v poslední době narážím na zhoršování kvality Googlu.Už poněkolikáté se mi totiž stalo, že mi nechce odpovědět a místo toho mi při normálním vyhledávání zobrazí hlášku:
Tak se budu muset pustit do zprovoznění wifi serveru pro kamaráda, přes kterého jsem připojený.
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávat, jako když jsem musel odinstalovávat mono instalované z oficiálních stránek, ale aby stačilo zadat třeba yum restore
, nebo yum restore 230605
a měl bych k tomuto datu obnovený systém a nemusel se ohlížet na to, že mi nějaká rpmka pokazí celý systém, protože bych jej do předchozího stavu mohl kdykoliv obnovit.
Ještě lepší by bylo kdyby totéž uměl Linux i s ručně nainstalovanými balíčky, prostě aby v Linuxu bylo něco takového jako ten nástroj ve WinXP, který umí navrátit stav systému k určitému datu.
Co si o tom myslí ostatní, existuje už něco takového v Linuxu?