Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pletu se, nebo jsou ty desky obě stejný s tím rozdílem, že jedna má 3 síťovky a jeden miniPCI slot a druhá 2 síťovky a 2 miniPCI sloty ? Pokud to tak je, rozhodně bych volil tu se dvěma miniPCI sloty. Jednak píšeš, že drátovou síť moc nepotřebuješ (i tak tam budeš mít 2 síťovky), a i kdyby si později tu třetí síťovku chtěl, můžeš ji nacpat do jednoho miniPCI slotu ... a když ji potřebovat nebudeš, máš jeden miniPCI slot navíc.
Mimochodem jsem tu jediný, kdo pro podobné ůčely používá prostě starší PCčko ? ( v mém případě PII ), nebo už máte všichni takováhle nízkopříkonová řešení ?
Mimochodem jsem tu jediný, kdo pro podobné ůčely používá prostě starší PCčko ? ( v mém případě PII ), nebo už máte všichni takováhle nízkopříkonová řešení ?...já zas třeba nechápu k čemu je vůbec dobrý mít doma server...??? Takže k tomuto ůče..., fuj! účelu nepoužívám nic.
Já se na tom učil (Linux mě jako desktopovej systém zajímá až posledních pár let) a teď se mi to vrací věrnejma službama (WWW a FTP server, přístup přes SSH, poštovní server, Radius pro zabezpečení wifi sítě, do budoucna storage), kvůli kterejm nemusí běžet desktop (nemluvě o tom, že na desktopu hraju, tak bych ho tim nerad zatěžoval). A doma je protože nepotřebuju aby byl venku, takže mi připadá zbytečný za to utrácet.
Mám desktop, notebook, "bastl-comp" a server. Server se hodí k tomu, že můžu sdílet data mezi desktopem, notebookem a bastl-compem. Mám k nim (datům) taky přístup zvenku přes VPN tunel i přes FTP - takže když potřebuju s někým sdílet nějaká data (ať už jakýmkoli směrem), dám mu adresu FTP a hotovo. Taky mi tam běží apache a jednoduché stránky - kde mám různé fotky, návody ... zase, když po mě nekdo neco chce, hodím mu link.
No a taky je to samozřejmě zábava a taková ta radost když se člověku povede něco rozchodit :o)
Já k tomu mám dokonce relativně novej počítač, přestože se nudí, protože z hlediska TDP procesoru to bylo úplně jedno.
Tu jsem zkoušel přes redukci Mini-PCI na PCI a valila hned po zapnutí počítače(dokonce mám pocit, že pro Atheros 5006X jsou některé z těch otevřených HALů). Na střeše jich mám několik a zatím jsem problémy nezaznamenal.
Zrovna resim podobny problem.
Alix 2D2 (2D3) ma taky 40 pin IDE konektor pro 2.5" didky.
ja tam dal starou R41 a ma to v sobe i UPS :).
Tiskni
Sdílej: