Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Rozhodnul jsem si, jako poslední dobou několik lidí tady na portálu si pořídit něco jako domací server.
Chci na něm provozovat soukromé věci jako svn pro mé projekty, e-mail(Postfix), nějakého Apache, nebo ftp.
Jako zařízení uvažuju buď toto, nebo toto.Která z těctho Alix desek je výkonové lepší?
Jako druhou věc bych potřeboval poradit jaká wi-fi karta, nebo wi-fi USB by v tom pod Linuxem(CentOS 5) fungovalo(používám už výhradně jenom wi-fi, drátovou síť jsem už zrušil).Cena toho wi-fi by byla dobrá tak do 1000 Kč(viděl jsem nějaké mini-PCI wi-fi karty za 3000Kč a tolik bych to doho nechtěl dát jelikož to mám spíše na hraní :O).
Jako poslední ještě mám otázku je lepší jako úložiště použít USB flašku, nebo CF kartu? Co je rychlejší? Na Asusu EEE jsem zkoušel jet Fedoru 10 s flašky, ale bylo to docela pomalejší, hlavně start systému.
Předem děkuji za vaše rady.
Tiskni
Sdílej:
Pletu se, nebo jsou ty desky obě stejný s tím rozdílem, že jedna má 3 síťovky a jeden miniPCI slot a druhá 2 síťovky a 2 miniPCI sloty ? Pokud to tak je, rozhodně bych volil tu se dvěma miniPCI sloty. Jednak píšeš, že drátovou síť moc nepotřebuješ (i tak tam budeš mít 2 síťovky), a i kdyby si později tu třetí síťovku chtěl, můžeš ji nacpat do jednoho miniPCI slotu ... a když ji potřebovat nebudeš, máš jeden miniPCI slot navíc.
Mimochodem jsem tu jediný, kdo pro podobné ůčely používá prostě starší PCčko ? ( v mém případě PII ), nebo už máte všichni takováhle nízkopříkonová řešení ?
Mimochodem jsem tu jediný, kdo pro podobné ůčely používá prostě starší PCčko ? ( v mém případě PII ), nebo už máte všichni takováhle nízkopříkonová řešení ?...já zas třeba nechápu k čemu je vůbec dobrý mít doma server...??? Takže k tomuto ůče..., fuj! účelu nepoužívám nic.
Já se na tom učil (Linux mě jako desktopovej systém zajímá až posledních pár let) a teď se mi to vrací věrnejma službama (WWW a FTP server, přístup přes SSH, poštovní server, Radius pro zabezpečení wifi sítě, do budoucna storage), kvůli kterejm nemusí běžet desktop (nemluvě o tom, že na desktopu hraju, tak bych ho tim nerad zatěžoval). A doma je protože nepotřebuju aby byl venku, takže mi připadá zbytečný za to utrácet.
Mám desktop, notebook, "bastl-comp" a server. Server se hodí k tomu, že můžu sdílet data mezi desktopem, notebookem a bastl-compem. Mám k nim (datům) taky přístup zvenku přes VPN tunel i přes FTP - takže když potřebuju s někým sdílet nějaká data (ať už jakýmkoli směrem), dám mu adresu FTP a hotovo. Taky mi tam běží apache a jednoduché stránky - kde mám různé fotky, návody ... zase, když po mě nekdo neco chce, hodím mu link.
No a taky je to samozřejmě zábava a taková ta radost když se člověku povede něco rozchodit :o)
Já k tomu mám dokonce relativně novej počítač, přestože se nudí, protože z hlediska TDP procesoru to bylo úplně jedno.
Tu jsem zkoušel přes redukci Mini-PCI na PCI a valila hned po zapnutí počítače(dokonce mám pocit, že pro Atheros 5006X jsou některé z těch otevřených HALů). Na střeše jich mám několik a zatím jsem problémy nezaznamenal.
Zrovna resim podobny problem.
Alix 2D2 (2D3) ma taky 40 pin IDE konektor pro 2.5" didky.
ja tam dal starou R41 a ma to v sobe i UPS :).