Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozhodnul jsem si, jako poslední dobou několik lidí tady na portálu si pořídit něco jako domací server.
Chci na něm provozovat soukromé věci jako svn pro mé projekty, e-mail(Postfix), nějakého Apache, nebo ftp.
Jako zařízení uvažuju buď toto, nebo toto.Která z těctho Alix desek je výkonové lepší?
Jako druhou věc bych potřeboval poradit jaká wi-fi karta, nebo wi-fi USB by v tom pod Linuxem(CentOS 5) fungovalo(používám už výhradně jenom wi-fi, drátovou síť jsem už zrušil).Cena toho wi-fi by byla dobrá tak do 1000 Kč(viděl jsem nějaké mini-PCI wi-fi karty za 3000Kč a tolik bych to doho nechtěl dát jelikož to mám spíše na hraní :O).
Jako poslední ještě mám otázku je lepší jako úložiště použít USB flašku, nebo CF kartu? Co je rychlejší? Na Asusu EEE jsem zkoušel jet Fedoru 10 s flašky, ale bylo to docela pomalejší, hlavně start systému.
Předem děkuji za vaše rady.
Tiskni
Sdílej:
Pletu se, nebo jsou ty desky obě stejný s tím rozdílem, že jedna má 3 síťovky a jeden miniPCI slot a druhá 2 síťovky a 2 miniPCI sloty ? Pokud to tak je, rozhodně bych volil tu se dvěma miniPCI sloty. Jednak píšeš, že drátovou síť moc nepotřebuješ (i tak tam budeš mít 2 síťovky), a i kdyby si později tu třetí síťovku chtěl, můžeš ji nacpat do jednoho miniPCI slotu ... a když ji potřebovat nebudeš, máš jeden miniPCI slot navíc.
Mimochodem jsem tu jediný, kdo pro podobné ůčely používá prostě starší PCčko ? ( v mém případě PII ), nebo už máte všichni takováhle nízkopříkonová řešení ?
Mimochodem jsem tu jediný, kdo pro podobné ůčely používá prostě starší PCčko ? ( v mém případě PII ), nebo už máte všichni takováhle nízkopříkonová řešení ?...já zas třeba nechápu k čemu je vůbec dobrý mít doma server...??? Takže k tomuto ůče..., fuj! účelu nepoužívám nic.
Já se na tom učil (Linux mě jako desktopovej systém zajímá až posledních pár let) a teď se mi to vrací věrnejma službama (WWW a FTP server, přístup přes SSH, poštovní server, Radius pro zabezpečení wifi sítě, do budoucna storage), kvůli kterejm nemusí běžet desktop (nemluvě o tom, že na desktopu hraju, tak bych ho tim nerad zatěžoval). A doma je protože nepotřebuju aby byl venku, takže mi připadá zbytečný za to utrácet.
Mám desktop, notebook, "bastl-comp" a server. Server se hodí k tomu, že můžu sdílet data mezi desktopem, notebookem a bastl-compem. Mám k nim (datům) taky přístup zvenku přes VPN tunel i přes FTP - takže když potřebuju s někým sdílet nějaká data (ať už jakýmkoli směrem), dám mu adresu FTP a hotovo. Taky mi tam běží apache a jednoduché stránky - kde mám různé fotky, návody ... zase, když po mě nekdo neco chce, hodím mu link.
No a taky je to samozřejmě zábava a taková ta radost když se člověku povede něco rozchodit :o)
Já k tomu mám dokonce relativně novej počítač, přestože se nudí, protože z hlediska TDP procesoru to bylo úplně jedno.
Tu jsem zkoušel přes redukci Mini-PCI na PCI a valila hned po zapnutí počítače(dokonce mám pocit, že pro Atheros 5006X jsou některé z těch otevřených HALů). Na střeše jich mám několik a zatím jsem problémy nezaznamenal.
Zrovna resim podobny problem.
Alix 2D2 (2D3) ma taky 40 pin IDE konektor pro 2.5" didky.
ja tam dal starou R41 a ma to v sobe i UPS :).