Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dneska jsem dostal nápad na zajímavou anketu: Kolikrát jste přišli o data? Měli jste je zálohované?
Mi se to stalo již třikrát(Jenom jednou z toho jsem měl data zálohované). První případ byly už před hodně lety, když jsem s Linuxem teprve začínal a potřeboval jsem rychle předělat disk mezi počítači, jenomže jsem si nechal na sobě svetr Podruhé jsem se snažil ten disk rozchodit a on mi zničil druhý disk. Tenkrát jsem přišel o zajímavé skriptíky v Linuxu.
Další data jsem málem ztratil před nedávnem, kdy jsem na lokálním počítači měl spuštěného Apache a chtěl jsem vymazat jednu jeho složku, což se nedalo jinak než pod rootem, protože vlastník byl nastavený na apache.apache. Tehdy jsem zadával příkaz rm -fr *(z numerické klávesnice) v adresáři jehož obsah jsem chtěl vymazat, jenomže se mi do toho připletlo /, které leží hned vedle, takže výsledek byl rm -fr /*
Naštěstí jsem o data nepřišel, protože jsem tentokrát naštěstí měl vytvořenou zálohu. Nicméně od té doby jsem se k zálohování ještě moc neodhodlal
Jak jste na tom ostatní se zálohováním dat a kolikrát jste už přišli o data?
Tiskni
Sdílej:
Onehalf byl pěkně hnusnej virus, taky jsem si s ním 2x užil svý.
Tam pomohlo udělat kopii avg, vyčistit jím všechno a pak spustit test z toho avg, co jsem ho zkopíroval.
De facto dvakrát pořádně, tak, abych si to pamatoval, jelikož pokaždé to bylo při havárii disku. A proto zálohuju a zálohuju.
'eval find . -xdev -depth ${exceptions} ! -type d -print0 | xargs -0 rm -f --'
Ale spíše to sleduji u našich zákazníků, kteří nemají (nebo někdy i mají :) správce.
Nejpovedenější případ byl pád disku v zrcadle, zavolali místního "speciááálistu", který jim nový disk odzrcadlil na ten pozůstalí dobrý, takže měli zrcadlo jako nové. Při dotazu na zálohy řekli s pýchou "Ano, samozřejmě máme". Kde? "Na déčku". Déčko byl bohužel logický disk na tom zrcadle.
Ano, i takhle může dopadnout dokonale zálohovaný hlavní firemní server
Je to snad už 13 let, co jsem se moh skoro pos*at, na stackerovanym disku jsem nemoh nahodit systém a dostat se na obsah toho zvětšenýho disku, na vlastní data. Pomoh kámoš s většíma zkušenostma s danou technologií. Od tý doby jsem poprvé pořádně začal zálohovat, byly doby kdy jsem měl igelitku disket ... když jsem pak přemejšlel, kde jsou ... možná jsem popůjčoval, odešly od prachu a tak ... snad 200 jich bylo? Už jen ta představa narvaný tašky ... no, možná jsem troškař