Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dneska jsem dostal nápad na zajímavou anketu: Kolikrát jste přišli o data? Měli jste je zálohované?
Mi se to stalo již třikrát(Jenom jednou z toho jsem měl data zálohované). První případ byly už před hodně lety, když jsem s Linuxem teprve začínal a potřeboval jsem rychle předělat disk mezi počítači, jenomže jsem si nechal na sobě svetr Podruhé jsem se snažil ten disk rozchodit a on mi zničil druhý disk. Tenkrát jsem přišel o zajímavé skriptíky v Linuxu.
Další data jsem málem ztratil před nedávnem, kdy jsem na lokálním počítači měl spuštěného Apache a chtěl jsem vymazat jednu jeho složku, což se nedalo jinak než pod rootem, protože vlastník byl nastavený na apache.apache. Tehdy jsem zadával příkaz rm -fr *(z numerické klávesnice) v adresáři jehož obsah jsem chtěl vymazat, jenomže se mi do toho připletlo /, které leží hned vedle, takže výsledek byl rm -fr /*
Naštěstí jsem o data nepřišel, protože jsem tentokrát naštěstí měl vytvořenou zálohu. Nicméně od té doby jsem se k zálohování ještě moc neodhodlal
Jak jste na tom ostatní se zálohováním dat a kolikrát jste už přišli o data?
Tiskni
Sdílej:
Onehalf byl pěkně hnusnej virus, taky jsem si s ním 2x užil svý.
Tam pomohlo udělat kopii avg, vyčistit jím všechno a pak spustit test z toho avg, co jsem ho zkopíroval.
De facto dvakrát pořádně, tak, abych si to pamatoval, jelikož pokaždé to bylo při havárii disku. A proto zálohuju a zálohuju.
'eval find . -xdev -depth ${exceptions} ! -type d -print0 | xargs -0 rm -f --'
Ale spíše to sleduji u našich zákazníků, kteří nemají (nebo někdy i mají :) správce.
Nejpovedenější případ byl pád disku v zrcadle, zavolali místního "speciááálistu", který jim nový disk odzrcadlil na ten pozůstalí dobrý, takže měli zrcadlo jako nové. Při dotazu na zálohy řekli s pýchou "Ano, samozřejmě máme". Kde? "Na déčku". Déčko byl bohužel logický disk na tom zrcadle.
Ano, i takhle může dopadnout dokonale zálohovaný hlavní firemní server
Je to snad už 13 let, co jsem se moh skoro pos*at, na stackerovanym disku jsem nemoh nahodit systém a dostat se na obsah toho zvětšenýho disku, na vlastní data. Pomoh kámoš s většíma zkušenostma s danou technologií. Od tý doby jsem poprvé pořádně začal zálohovat, byly doby kdy jsem měl igelitku disket ... když jsem pak přemejšlel, kde jsou ... možná jsem popůjčoval, odešly od prachu a tak ... snad 200 jich bylo? Už jen ta představa narvaný tašky ... no, možná jsem troškař