Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Dneska jsem dostal nápad na zajímavou anketu: Kolikrát jste přišli o data? Měli jste je zálohované?
Mi se to stalo již třikrát(Jenom jednou z toho jsem měl data zálohované). První případ byly už před hodně lety, když jsem s Linuxem teprve začínal a potřeboval jsem rychle předělat disk mezi počítači, jenomže jsem si nechal na sobě svetr Podruhé jsem se snažil ten disk rozchodit a on mi zničil druhý disk. Tenkrát jsem přišel o zajímavé skriptíky v Linuxu.
Další data jsem málem ztratil před nedávnem, kdy jsem na lokálním počítači měl spuštěného Apache a chtěl jsem vymazat jednu jeho složku, což se nedalo jinak než pod rootem, protože vlastník byl nastavený na apache.apache. Tehdy jsem zadával příkaz rm -fr *(z numerické klávesnice) v adresáři jehož obsah jsem chtěl vymazat, jenomže se mi do toho připletlo /, které leží hned vedle, takže výsledek byl rm -fr /*
Naštěstí jsem o data nepřišel, protože jsem tentokrát naštěstí měl vytvořenou zálohu. Nicméně od té doby jsem se k zálohování ještě moc neodhodlal
Jak jste na tom ostatní se zálohováním dat a kolikrát jste už přišli o data?
Tiskni
Sdílej:
Onehalf byl pěkně hnusnej virus, taky jsem si s ním 2x užil svý.
Tam pomohlo udělat kopii avg, vyčistit jím všechno a pak spustit test z toho avg, co jsem ho zkopíroval.
De facto dvakrát pořádně, tak, abych si to pamatoval, jelikož pokaždé to bylo při havárii disku. A proto zálohuju a zálohuju.
'eval find . -xdev -depth ${exceptions} ! -type d -print0 | xargs -0 rm -f --'
Ale spíše to sleduji u našich zákazníků, kteří nemají (nebo někdy i mají :) správce.
Nejpovedenější případ byl pád disku v zrcadle, zavolali místního "speciááálistu", který jim nový disk odzrcadlil na ten pozůstalí dobrý, takže měli zrcadlo jako nové. Při dotazu na zálohy řekli s pýchou "Ano, samozřejmě máme". Kde? "Na déčku". Déčko byl bohužel logický disk na tom zrcadle.
Ano, i takhle může dopadnout dokonale zálohovaný hlavní firemní server
Je to snad už 13 let, co jsem se moh skoro pos*at, na stackerovanym disku jsem nemoh nahodit systém a dostat se na obsah toho zvětšenýho disku, na vlastní data. Pomoh kámoš s většíma zkušenostma s danou technologií. Od tý doby jsem poprvé pořádně začal zálohovat, byly doby kdy jsem měl igelitku disket ... když jsem pak přemejšlel, kde jsou ... možná jsem popůjčoval, odešly od prachu a tak ... snad 200 jich bylo? Už jen ta představa narvaný tašky ... no, možná jsem troškař