Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
/etc/make.conf
, na co je /etc/portage/package.use
? Stačí jenom trošku hledat.
Další věc, která by se mi hodila je nějaký GUI správce balíčků
app-portage/kuroo, app-portage/porthole
...a každá aplikace má trošku jiné flagy, takže přidávání do make.conf se mi nezdá moc dobré
Do make.conf se dávají flagy pro celý systém. Na flagy specifické pro nějaký balíček je určen soubor /etc/portage/package.use.
Na jednoduchou editaci flagů (z command-line) mohu doporučit app-portage/flagedit.
když vidím kolik problémů nadělá jen obyčejná instalace Gentoo Linuxu ...no já nevím, jak instaloval autor blogpostu, ale já jsem instaloval docela nedávno (po vydání 2007.0), a popisované problémy jsem neměl ... Qt mám v
/usr/qt/3/
, resp. /usr/lib/qt4/
, podle verze, a nestalo se mi, že by to nějaký balíček hledal jinde ... a žádný nssd jsem ručně přidávat nemusel ...
Když jsem zjistil, že sana-backends, jsou zkompilované bez --enable-direct-io, tak jsem se podíval do ebuildu, ale nepodařilo se mi zjistit, jak tam ten přepínač přidat.nejde to připsat mezi parametry
econf
?
btw, po modifikování ebuildu se ti asi bude hodit příkaz ebuild sane-backends-verze.ebuild digest
resp. abys nepřišel o změny při dalším update Portage, budeš si ten modifikovaný ebuild chtít dát do overlaye (jak se to dělál psal mj. myslím i David v seriálu zde na Ábíčku)
Tiskni
Sdílej: