Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože můj LFS je již celkem staršího data, tak jsem se rozhodnul, že vyzkouším jak vlastně podobný systém Gentoo funguje.
Instaloval jsem ho v chrootu z mého stávajícího systému LFS a použil jsem poslední stabilní verzi 2007.0. Pouze gnome 2.18 jsem vzal z MASKED. Instalace pomocí emerge se mi docela zalíbíla. Narazil jsem však u ní na pár chyb: Když jsem při instalaci KDE dal do USE flagu doc, tak mi to skončilo cyklickou závislostí Doxygenu. Během instalace KDE jsem ale ještě narazil na dvě docela větší chyby, které mě vzhledem ke stáří použité verze KDE 3.5.5 docela zarazily. Jedna z nich byla, že ačkoliv se qt nainstalovalo do /usr/qt/3/
, tak byla do configure skriptů některých KDE balíčků dávaná cesta /opt/qt
, kde jí nemohly najít. To se mi podařilo vyřešit symlinkem. Druhá chyba na mě vyskočila při instalaci kdebase, která havarovala na tom, že nemohla najít -ldnssd, což vyřešila explicitní instalace balíčku kdnssd-avahi. Dále už instalace probíhala v pořádku.
Ze zvědavosti jsem vyzkoušel nainstalovat i třeba Skype, nebo vmware a k ménu překvapení i tyto balíčky portage obsahoval. Tím mě Gentoo velmi potěšil.
Ke konci instalace mě potrápil už jenom disk, kdy jsem jej asi zapomněl v odmountovat oddíl s Gentoo před hibernací, po které jsem právě Gentoo nastartoval(dle mých zkušeností nemá suspend2 rádo pokud se mu něco během hibernace hrabe v připojených oddílech). Chvilku mi pak trvalo než jsem zjistil, že se soubory /etc/shadow a /etc/profile.env staly tvrdým odkazem jeden na druhý
S Gentoo jsem teda nakonec docela spokojený, ale přece jenom mi tam pár věcí chybí: Když jsem zjistil, že sana-backends, jsou zkompilované bez --enable-direct-io, tak jsem se podíval do ebuildu, ale nepodařilo se mi zjistit, jak tam ten přepínač přidat. Další věc, která by se mi hodila je nějaký GUI správce balíčků, protože i když docela rád používám příkazový řádek, tak se mi přepisování USE flagů moc nelíbí a každá aplikace má trošku jiné flagy, takže přidávání do make.conf se mi nezdá moc dobré.
Kdybyste někdo věděli odpověď na tyto dvě věci, tak mi to napiště pls do diskuse pod článkem.
Nakonec jsem ještě při zkoušení live-cd narazil u X na dvě chyby: V libGLCore.so je undefinovaný symbol a také je na něm docela málo ovladačů. Při startu chce použít ovladač ati, ale ten na CD není. Nakonec jsem to vyřešil zakomentováním načítání GLCore a použitím ovladače vesa. Jde nějak to liveCD upravit, abych tam dal ten upravený xorg.cfg a aby ho při startu nepřepsalo?
P.S.: Ještě zkouším jak bude gentoo fungovat s mým oblíbeným SELinuxem, tak jsem zvědav jak to dopadne.
Tiskni
Sdílej:
/etc/make.conf
, na co je /etc/portage/package.use
? Stačí jenom trošku hledat.
Další věc, která by se mi hodila je nějaký GUI správce balíčků
app-portage/kuroo, app-portage/porthole
...a každá aplikace má trošku jiné flagy, takže přidávání do make.conf se mi nezdá moc dobré
Do make.conf se dávají flagy pro celý systém. Na flagy specifické pro nějaký balíček je určen soubor /etc/portage/package.use.
Na jednoduchou editaci flagů (z command-line) mohu doporučit app-portage/flagedit.
když vidím kolik problémů nadělá jen obyčejná instalace Gentoo Linuxu ...no já nevím, jak instaloval autor blogpostu, ale já jsem instaloval docela nedávno (po vydání 2007.0), a popisované problémy jsem neměl ... Qt mám v
/usr/qt/3/
, resp. /usr/lib/qt4/
, podle verze, a nestalo se mi, že by to nějaký balíček hledal jinde ... a žádný nssd jsem ručně přidávat nemusel ...
Když jsem zjistil, že sana-backends, jsou zkompilované bez --enable-direct-io, tak jsem se podíval do ebuildu, ale nepodařilo se mi zjistit, jak tam ten přepínač přidat.nejde to připsat mezi parametry
econf
?
btw, po modifikování ebuildu se ti asi bude hodit příkaz ebuild sane-backends-verze.ebuild digest
resp. abys nepřišel o změny při dalším update Portage, budeš si ten modifikovaný ebuild chtít dát do overlaye (jak se to dělál psal mj. myslím i David v seriálu zde na Ábíčku)