Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Podle mě je GNOME udělané tak akorát pro ty, co právě přešli na Linux z Win a nechtějí být zaskočeni velkým množstvím voleb a nastavení KDE.Vzdycky me nastve, kdyz nekdo automaticky povazuje mene voleb za neco spatneho a dela z toho "ustupek pro blbecky". Ja jsem se na KDE vykaslal a presel na GNOME a bylo to mimo jine proto, ze jsem mel plny zuby vsech tech nesmyslnych pitomosti v KControl a jinde — zpomalovalo me to pri praci.
Keby si normálne napísal: "som v tých voľbách stratený a neviem si to nastaviť", tak poviem OK - je to fakt a pádny argument. Ale toto - no proste nemám slov.
Osobně je mi ukradené, že je 90% lidí zmatených z adresního řádku v save dialogu, když to je přesně to, co od toho dialogu očekávám, že tam budeZ aresniho radku zmateny nejsem, jen ho nepouzivam tak casto a tak mi maximalne vyhovuje kdyz tam defaultne neni a k jeho zobrazeni mi staci Ctrl+L.
jsem mel plny zuby vsech tech nesmyslnych pitomosti v KControl a jinde — zpomalovalo me to pri praci
Teď vám moc nerozumím. Pominu-li prvotní konfiguraci po instalaci nové verze, spouštím KDE tak dvakrát do měsíce, někdy ani to ne. Jak často (a k čemu) ho používáte při práci vy?
…spouštím KDE tak dvakrát do měsíce…
Tady mělo samozřejmě být: "…spouštím KDE Control Center tak dvakrát do měsíce…"
Výše zmíněné názory o tom, proč se komu GNOME/KDE líbí/nelíbí jsou u této ankety zcela zbytečné, jelikož dotaz zněl "které je použivanejší".
Přesně tak. Mě jenom zajímá, které z těchto prostředí má mezi uživateli větší procentuální zastoupení, tj. které prostředí používá více uživatelů. Jak jsem psal již v blogu, o tom které prostředí je lepší již bylo mnoho flejmů a v tato anketa má pouze za cíl zjistit které prostředí je použivanější, nikoli zakládat další flame na téma KDE vs. GNOME.
tato anketa má pouze za cíl zjistit které prostředí je použivanějšíNěco mohou napovědět minulé ankety Na pohled se mi více líbí a Jakého správce oken (desktopové prostředí) nejčastěji používáte?.
miluju kde, icewm, xfce, window maker
Ó, jak rozmanitá je ta lidská sexualita… :-)
kbiff ( +1229kB <none> 3.7.1-3.1): Kbiff is a "xbiff"-like mail notification utility. #Broken: 3 Will use 64.1MB of disk spaceprosim? este stale to nie je monolit? (BTW, Qt kniznicu mam uz nainstalovanu, pouzivam operu)
--\ Depends --- kdelibs4 (>= 4:3.3.2-1) (UNSATISFIED)hned prva dependency ktora si nasledne pyta:
--\ Depends --- kdelibs-bin (= 4:3.3.2-6.4) (UNSATISFIED) --- kdelibs-data (>= 4:3.3.0) (UNSATISFIED)zase prve. tak neviem, som debil alebo slepy alebo co?
a naučit se trochu tolerovat cizí názory...len si kopni. sprav zo mna toho zleho ;) ale aby si pochopil, ze viac nez polovica pouzivatelov linuxu nema z KDE ziaden uzitok, to nie a nie pochopit :) niekto ma prioritu v save dialogoch, co uz. ja ta za to nekritizujem, ale su tu (objektivne) vacsie problemy.
ale aby si pochopil, ze viac nez polovica pouzivatelov linuxu nema z KDE ziaden uzitokKdyž je řeč o grafickém prostředí, tak je řeč o desktopu. A pokud se podíváš na veškeré ankety (ať už na ABCLinuxu, na LinuxQuestions.org nebo i kdekoliv jinde), tak všude s jasným přehledem vítězí KDE. Tzn. tvůj výše uvedený výrok je neplatný (samozřejmě pokud bys do toho výroku počítal i servery, tak by ten tvuj výrok pravdivý být mohl, jenže na serveru stejně nemá grafické prostředí vubec co dělat
naozaj veris anketam a prieskumom? a nepovedal by som, ze s jasnym prehladom.Anketa na Ubuntu fórech je už z principu o celkovém stavu nic nevypovídající, jelikož Ubuntu je distribuce zaměřená čistě na GNOME (ano, je tu Kubuntu, ale to je v případě Ubuntu až na druhé koleji). Jestli chceš objektivnější ankety, koukni se 2005 LinuxQuestions.org Members Choice Award (vyhrálo KDE s 64,85%) nebo přímo tady na anketu na ABCLinuxu.cz Jakého správce oken (desktopové prostředí) nejčastěji používáte? (vyhrálo KDE s 50%, Gnome dosáhla jen pouhých 17%).
ale tu nejde o to. navrh je zly. mali by sa pochlapit.To je jen a pouze tvuj osobní názor. Já mam třeba názor zcela opačný, podle mě má KDE naprosto výborný návrh.
I don't (yet) primarily use Linux on my desktop 5% (853 votes) Blackbox 2% (251 votes) GNOME 28% (4359 votes) Enlightenment 5% (788 votes) IceWM 1% (218 votes) KDE 49% (7685 votes) WindowMaker 2% (242 votes) XFCE 4% (654 votes) Other (please post a comment letting us know which one) 4% (597 votes) Total votes: 15647http://www.tuxmagazine.com/node/1000007
a skor by som vzal hlasovanie na nejakom specializovanom serveri (kde sa sviatocni useri nevyskytuju)Aha, a proto si jako protiargument chtěl předložit výsledky ankety na windowsovém serveru Neowin.net
Anketa na Ubuntu fórech je už z principu o celkovém stavu nic nevypovídajícíto je jedna z dvoch. zadal som do googlu a klikol som na dve ankety. ziadna anketa nikdy nebude objektivna ani reprezentativna. (a tiez to neboli oslnive vysledky). nemozes popriet, ze odhadom to je tak 50% (ja odhadujem KDE menej nez 50%). a tiez sa neda zistit ci to su ozajstni pouzivatelia linuxu, etc.
to prve by som hladal ako parameter programu. zavolam ho este raz a ten povie beziacej instancii, co ma spravit. KISSZ čehož jsem usoudil, že považuješ DBUS i IPC za zbytečnou věc.
a tie Gtk+ save dialogy mi vyhovuju asi viac nez Qt.Každému co jeho jest, akorát bych ocenil, kdybych si mohl vybrat a mít všude stejné dialogy
* kde-base/kandy Available versions: 3.4.3 3.5.2 3.5.3 3.5.4 Installed: none Homepage: http://www.kde.org/ Description: KDE: Communicating with your mobile phone
emerge kmail korganizer
a je hotovo Mohl bych tedka zacit tvrdit, proc potrebuju k jedinemu Gimpu cele Gtk, ale asi citis, ze to je blbost.to teda je, pretoze opak kdelibs nie je Gtk+Pango+Cairo. to je akoby som ja teraz tvrdil, ze mi prekaza libqt, pretoze ju mam len kvoli opere :)
[danek@localhost nano]$ pacman -Qe | grep kde [danek@localhost nano]$ pacman -Qe | grep gnome gnome-applets 2.14.3-1 gnome-audio 2.0.0-1 gnome-backgrounds 2.14.2.1-1 gnome-commander 1.1.7-2 gnome-cups-manager 0.31-4 gnome-games 2.14.3-1 gnome-netstatus 2.12.0-1 gnome-ppp 0.3.23-1 gnome-session 2.14.3-1 gnome-system-monitor 2.14.4-1 gnome-system-tools 2.14.0-2 gnome-terminal 2.14.2-1 gnome-themes 2.14.3-1 gnome-themes-extras 0.8.1-2 gnome-utils 2.14.0-1 gnome-volume-manager 1.5.15-4 gnome2-user-docs 2.14.2-1 gnomebaker 0.5.1-4
Tiskni
Sdílej: