Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
HostnameLookups
jste měli nakonec pravdu nakonec vy. Původní příčina byla zapnutém firewallu ve Fedoře 15, u něhož se mi nepodařilo jeho zakázání obvyklým příkazem chkconfig, díky novém systemd. Za druhé se chci ale zamyslet na výše uvedeným příkazem v MySQL.
Na první pohled se totiž jedná o velice užitečný příkaz, který zřetězí pomocí zadaného oddělovače záznamy zesumarizované pomocí GROUP BY
. Hodit se může např. v případě, že GROUP
ujeme např. podle uživatelského jména a chceme zjistit jestli v DB není jméno duplikované, takže si pomocí GROUP CONCAT(user_id) AS uid
vypíšeme např.:
user1 | 14,21,35 filbar | 22,675 . . . atd.Jenomže to má jeden dooooost podstatný háček, velikost vráceného řetězce je ve výchozím stavu omezena na POUHÝCH 1024 znaků (přenastavit se dá v konfigu). Nechápu k čemu vůbec toto omezení existuje :-O. To má sloužit jako nějaká optimalizace, nebo proč? V každém případě nechápu proč vývojaři MySQL takto užitečnou funkci tak zbytečně pokazili. BTW. Než jsem to dneska odpoledne odhalil, tak jsem ztratil dobré 2 hodiny času.
Tiskni
Sdílej:
Hodit se může např. v případě, že GROUPujeme např. podle uživatelského jména a chceme zjistit jestli v DB není jméno duplikované
To můžete zjistit snáz třeba pomocí
select NAME,count(ID) as CNT from TT group by NAME having COUNT(ID)>1
nebo (lépe) rovnou ten sloupec deklarovat jako unique.
Jenomže to má jeden dooooost podstatný háček, velikost vráceného řetězce je ve výchozím stavu omezena na POUHÝCH 1024 znaků (přenastavit se dá v konfigu). Nechápu k čemu vůbec toto omezení existuje :-O. To má sloužit jako nějaká optimalizace, nebo proč?
Zřejmě to bude souviset s implementací té agregační funkce a její návratové hodnoty. Na druhou stranu, pokud vám taková délka nestačí, je více než pravděpodobné, že to, o co se snažíte, bude vhodnější dělat úplně jinak. Tahle agregační funkce slouží k usnadnění práce při generování jednoduchých výpisů, ne k tomu, abyste pomocí ní lámal něco, co pravděpodobně půjde daleko lépe vyřešit nějakým joinem.
SET SESSION group_concat_max_len = xx;
odit se může např. v případě, že GROUPujeme např. podle uživatelského jména a chceme zjistit jestli v DB není jméno duplikované, takže si pomocí GROUP CONCAT(user_id) AS uid vypíšeme např.:No nevím, nějaký index, nebo něco podobného by asi bylo mnohem rozumnější, než to řešit na aplikační úrovni...
You can set a maximum allowed length with the group_concat_max_len system variable. (The default value is 1024.)Osobne bych duplicity taky radsi hledal spis pomoci
having
.
Co se tyce MySQL, muj osobni pocit je ze blysti se tam toho hodne, ale zlata je tam asi jak v Ankh-Morporskem tolaru :)
Za posledni 1/2 rok sem stravil neuveritelne mnozstvi casu prochazenim manualu MySQL ve snaze vyresit ruzne veci. Vetsina featur MySQL se nese v tomto duchu: "MySQL ve verzi X ma novou skvelou featuru Y. .... nasleduje popis featury .... prosim prectete si omezeni tedle featury tady ..." a link na trikrat delsi popis omezeni featury.
Priklad co sem resil: mam tabulku a protoze bude mit moc radku (v radech milionu) chci udelat partitioning. Tabulka "t", primarni klic "id" auto increment, cizi klic "y_id", foreign key constraint nad y_id, par dalsich sloupcu.
Ja: create table... partition by list(y_id)
MySQL: partition tabulka nemuze mit foreign key constraint
Ja: ok, cert vem integritu, znovu bez foreign key
MySQL: kazdy sloupec z partition key musi byt soucast primary key.
Ja: WTF ? co je todle za .... ? no nic tak udelam slozeny primary key (y_id, id)
MySQL: Nemuzete mit auto_increment nad jednim sloupcem slozeneho primary key
Ja: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
... Kdyz nechcete prijit o nervy, vyhnete se MySQL obloukem.
Kdybys v druhém kroku vyhodil místo foreign key onu partition část, tak bys měl po problému.Podstata cviceni byla zavest partitioning. Zkouseli ste nekdy vymazat 5M radku z tabulky co jich ma 25M ? Kdyz je mate v partitionech, dropnuti jedne partition je prakticky okamzite.
A nebo jsi to prostě jen dělal blběNemyslim. AFAIK vsechno na co sem narazil jsou dokumentovane omezeni, neboli gotcha
SELECT
em, když ho napíšu špatně.