Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Meltdown means that userland code, such as JavaScript running in a web browser, can read kernel memory.Jeste bych dodal, ze jadro ma namapovanou celou fyzickou pamet do adresniho prostoru jadra, to znamena, ze jakykoliv proces (vcetne JS v prohlizeci) muzes cist pamet jakehokoliv procesu. Treba hesla nactena jinym prohlizecem/aplikaci do pameti, ...
a s urcitymi trikyCož o to, s určitými triky dostupnými a zneužitelnými jen přes přesně poskládané instrukce, to bych ještě chápal. (Tj. bylo by nutné spustit přesně upravenou binárku na daném stroji.) Ale zarazilo mě, že se k těm trikům dostane i JS, který by měl běžet v podstatě interpretovaně v jakémsi virtuálním prostředí v prohlížeči. Prostě z mého pohledu tahle nepříjemnost v CPU odhalila další chybu v konceptu a evidentně (soudě podle reakcí v podstatě všech co na to ve světě chtěli reagovat), se nikdo moc nemá k tomu vyřešit koncepční problém a spoléhá se jen na to, že to "někdo" v CPU opraví a svět bude zase krásný. Prostě tady se desítky let tvořilo relativně bezpečné prostředi, oddělovaly se programy, uživatelé, sítě, řešily se podpisy a autentičnost balíčků (vůbec je pikantní, že dbáme na to, aby balíček s prohlížečem byl podepsán a ověřitelně přeložen a potom v něm dovolíme spustit libovolný kód) a kde co a potom si do "prohlížečů" strčíme spouštěč libovolného kódu, který ochotně a s nadšením spustí vše, co po síti přileze a budeme dokonce ještě řešit, jak tomu dát plný přístup k HW (třeba k GPU). V podstatě to ani nijak jinak než průserem dopadnout nemohlo, ale nezdá se, že by se z toho někdo poučil.
V podstatě to ani nijak jinak než průserem dopadnout nemohlo, ale nezdá se, že by se z toho někdo poučil.ARM ted prekopava kvuli temto problemum architekturu dalsi generace jader, takze se poucil, ale vysledky budou viditelne tak za dva roky.
která je vlastně kritická pouze pro servery, které mají veřejnou IP adresu
Tuhle informaci máte odkud?
Dokud nenavstěvují stránky porna, malvaru či podobné, tak ani přes js se k nim nemůže nikdo dostat
Myslel jsem - asi naivně - že téhle mantře nemůže nikdo, kdo má aspoň trochu představu o fungování věcí, věřit.
a co se týče jádra Fedory(používám jí na ntb), tak uvažuju, že si udělám vlastní repo, kde budu distribuční jádra Fedoru překompilovávat s vypnutou ochranou
Když vás to baví, proč ne, ale nebylo by o chloupek jednodušší to prostě vypnout příslušnými command line parametry?
Firefoxu, aby byl JS bezpečný a ne jádra.Meltdown je architektonická chyba CPU, rušící rozdělení privilegovaných okruhů běhu kódu. Libovolný software obvykle není schopen běžet na nedůvěryhodném HW důvěryhodně.
Tiskni
Sdílej: